Péče o paletový nábytek

Péče o venkovní nábytek z palet

Nábytek z palet je stále velmi populární. Týká se to jak nábytku v interiéru, tak i exteriéru. Zejména venkovní nábytek z palet však dostává vlivem povětrnostních podmínek pořádně zabrat. Poradíme vám, jak pečovat o venkovní nábytek z palet, aby vydržel dlouho pěkný a funkční.

Nábytek z palet umístěný na terase, v altánu, pod pergolou nebo prostě jen tak venku na trávníku je celoročně více čí méně vystavován různým povětrnostním podmínkám – déšť, vlhko, slunce, horko, zima… to vše se podepisuje na jeho stárnutí a opotřebování. Je nutné si uvědomit, že k venkovnímu paletovému nábytku je při údržbě a renovaci vhodné přistupovat jako k jakémukoliv jinému dřevěnému venkovnímu nábytku.

paletový nábytek

Venkovní paletový nábytek dostává vlivem povětrnostních podmínek pořádně zabrat. (foto: pixabay.com)

Jak pečovat o nábytek z palet?

Aby měl venkovní nábytek z palet stále šmrnc a vypadal hezky bude nutné ho opatřit nátěrem. Volte takové nátěrové hmoty, které jsou určené k venkovnímu použití na dřevěné povrchy. Při jejich použití se pak držte doporučeními výrobce. To platí pro prvotní nátěr nového nábytku z palet i pro renovaci toho staršího. Pokud se starší nátěr loupe a nesplňuje již původní estetické požadavky a ochranu, pak je nutné se pustit do jeho renovace. Jak tedy na nátěr nábytku z palet?

paletový stůl

Aby byl paletový nábytek dlouho krásný a funkční, tak se bez impregnace a nátěru neobejde. (foto: LUXOL)

Bez impregnace a nátěru to nepůjde

Postup platí, jak pro nový nábytek z palet, tak i pro ten starší. Rozdíl je v tom, že ze staršího nábytku bude předem nutné odstranit starší olupující se barvu. Nábytek nejprve obruste smirkovým papírem, tak aby jeho povrch byl hladký. Předtím, než se pustíte do samotného natírání zbavte dřevo veškerého prachu a nečistot.

Před nanášením povrchové barvy opatřete paletový nábytek impregnačním nátěrem. Impregnace ochrání nábytek před dřevokazným hmyzem a houbami. Impregnační nátěr pak zpravidla i zvyšuje lepší přilnavost finálního povrchového nátěru. Je zcela na vás jaký povrch zvolíte.

nátěr dřeva

Nábytek z palet je vhodné opatřit vhodným nátěrem. Použijte lak, lazuru nebo barvu určenou k péči o venkovní dřevěné povrchy. (foto: pixabay.com)

Vybrat si můžete mezi lakem, který dřevo chrání před vnějšími vlivy a zachovává jeho přirozený vzhled. Další volbou může být lazura, která nábytek i částečně obarví. Nebo zvolte jakoukoliv barvu, jež povrch dokonale překryje. Volit můžete z opravdu široké palety odstínů barev. Natírání by v každém případě mělo probíhat za stálého a suchého počasí a při teplotách 5–30 °C.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist