okna3

Péče o plastová okna

Plastová okna snižují energetickou náročnost staveb, ale víte, že si zaslouží taky určitou péči? Jednou až dvakrát ročně jim věnujte pozornost, jen tak budou dobře bránit únikům tepla. Plastová okna nabízejí ve srovnání s jinými materiály spoustu výhod. K tomu, aby bylo možné zajistit zdravé klima v místnosti, ale nestačí jen správná okna.

Foto: freeimages.com

Jednou za rok zkontrolujte kování a těsnění!

Pravidelná péče půl úspěchu

Samotná údržba plastových oken je prostá a nevyžaduje mnoho práce ani času. Jak by měla vypadat ideální péče o plastová okna? Rámy okna se doporučují umýt jako první, teprve potom přicházejí na řadu skla. Povrch okenního rámu se nejlépe očistí jemným čisticím prostředkem. Nepoužívejte žádné abrazivní prostředky a nitroředidla. Pro odstranění odolného znečištění je potřeba použít speciální čistič, který lze zakoupit u dodavatelů nebo výrobců oken. Pravidelně čistěte venkovní stranu oken, protože pyl, částice dehtu nebo kovů mohou být vlivem slunečního záření zapečeny do okna a usazený nános lze pak odstranit jen těžko.

Nezapomínejte na to, že i okna lze reklamovat.

Nezapomínejte na to, že i okna lze reklamovat.

Nezapomínejte na kování

Alespoň jednou za rok by majitelé plastových oken měli zkontrolovat jejich kování a těsnění. Nejvhodnější dobou je období po skončení zimy, neboť právě ta okna nejvíce zatěžuje. Mráz, studený vítr a zvýšené množství srážek napadá hlavně těsnění, a to nejvíce ve spodní části rámu, zde se také zachycují nečistoty. A právě aspoň jednou do roka by mělo být kování promazáno silikonovým olejem. Je třeba taky dotáhnout uvolněné kliky a úchyty. Pokud je těsnění jakkoliv poškozené, vyměňte ho co nejdříve. Nové těsnění vám dodá prodejce oken.

Kdy je třeba plastová okna reklamovat?

Častým problémem u starších plastových oken je žloutnutí okenních rámů. To se děje v případě starších plastových oken nebo oken z nekvalitních, levných profilů neznámých značek. Svou roli určitě hraje také působení UV záření. Zažloutnutí bohužel nijak nevyčistíte, protože jde o degeneraci základního materiálu, z něhož je profil vyroben. V takovém případě máte právo okna reklamovat.
There are 2 comments

Add yours
  1. Jiří Urbanovský

    Dobrý den, čím jsou kvalitnější okna, tím méně budou potřebovat péče… Tudíž bych doporučil, aby každý kdo chce o své okna pečovat jen sporadicky, aby si vybral kvalitní okna. Je několik parametrů, které pomohou k tomu aby jste si již při koupi oken ověřili, zda-li jsou kvalitně zhotoveny. Jde o to, aby okna byla vyrobena z profilu třídy A, tento profil je nejtlustší. Aby okna byla vyrobena z prvoplastu, ten lépe drží ve všech svárech. Původ oken je pro kvalitu oken velmi důležitý a bohužel je na našem trhu mnoho překupníků, kteří nemohou za původ a kvalitu oken ručit, proto je dobré si i tento údaj zjistit. Všechny mnou zmíněné informace si nechte zaznamenat do kupní smlouvy, zaručí vám to, že okna nebudou vydávána za něco, co nejsou.

  2. Lucie Melčáková

    Obávám se že je pravda to, co píše pan Urbanovský, podle různých článků (například: http://www.svet-oken.cz/cz/plastova-okna/jak-zabranit-zloutnuti-plastovych-oken.html nebo http://bydleni.idnes.cz/plastova-okna-0dr-/stavba.aspx?c=A130506_143601_stavba_web ) se se žloutnutím oken nedá nic dělat. Pouze kvalitní okna nežloutnou, ty méně kvalitní, které žloutnou vlivem slunce a tak podobně, asi již nejde zachránit. Taky máme ten problém…


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist