výměna vany za sprchový kout

Jak jednoduše vyměnit vanu za sprchový kout?

Pro příznivce sprchování místo koupání ve vaně přinášíme postup pěkně krok za krokem, jak vyměnit vanu za sprchový kout. Instalace vyžaduje určité stavební úpravy, ale s odbornými radami to zvládnete i sami.

Výměna vany za sprchový kout sice netrvá pár minut, ale zručnější kutil to zvládne během víkendu. Postačí mu vhodné nářadí, pomůcky a podrobný instalační návod. Nejdříve si ujasněte, jaký typ vaničky potřebujete. Existují odtokové systémy v úrovni podlahy, jež vypadají atraktivně, ale v panelácích je mnohdy nelze instalovat. Pokud nemáte možnost namontovat vaničku zapuštěnou v úrovni podlahy, nezoufejte. Využijte klasickou vaničku – instaluje se na nožičky, lepením na dlažbu nebo podomítkově.

Kde a jak začít s výměnou vany za sprchový kout

Na tento projekt budete potřebovat sprchové žlaby, bednicí tvárnice, těsnění, sanitární silikony, lepidla, tmely, a vhodně zvolenou vaničku. Na výběr existují:

  • čtvrtkruhové,
  • čtvercové a
  • obdélníkové vaničky.

Ve většině případů se všechna potrubí nachází na jednom konci vany. To při přestavbě potrubí pro sprchovou vaničku a sprchu pomůže. Když si něčím nejste jisti, nechte si raději poradit od odborníků.

Pro větší pohodlí i lepší vzhled doporučujeme při výměně vany za sprchový kout, vyměnit i sprchovou baterii. Lze vybrat klasickou baterii nebo moderní sprchový panel s masážními tryskami.

Jak postupovat při montáži vaničky

Nejdříve odstraňte starou vanu. K tomu bude potřeba jednoho pomocníka. Odšroubujte sifon a vanu páčivým pohybem vyndejte. Následně odstraňte zdivo z okolí vany a ze zdí zbytky lepidla a vyčistěte podlahu.

Montáž sprchové vaničky krok za krokem

sprchová vanaSprchovou vaničku položte spodní stranou nahoru na čistou podložku. Postavte nožičky na vaničku a vyrovnejte je co nejblíže k okraji vaničky. Tím dosáhnete vytvoření co největší styčné plochy. Myslete na to, že nožičky nesmí překážet při práci s pórobetonovými tvárnicemi a instalaci odtoku směrem ke zdi.

 

 

montáž sprchové vanyNožičky přišroubujte k zesilněnému dnu a vaničku položte na zvolené místo ke stěnám. S použitím vodováhy vyrovnejte nastavitelné nožičky, a skrz otvor na odtok si na podlahu vyznačte jeho umístnění.

 

 

montáž sprchové vanySoučasně vyznačte rozměr spodního okraje vaničky na obě zdi. Každé vyznačení zkontrolujte vodováhou.

 

 

 

montáž sprchové vany

Vanička se ukotví na stěnu pomocí upínacího kusu. Sada obsahuje dva upínací a jeden styčný kus. Oba upínací kusy se namontují vepředu. Umístěte je tak, aby vyznačené čáry okraje vaničky souhlasily se styčnou plochou upínacích kusů. Pak vyvrtejte otvory na hmoždinky. Pevně přišroubujte upínací kusy na zeď. Styčný kus se namontuje dozadu na jednu ze dvou bočných stěn.

 

 

montáž sprchové vanyOblepte okraje vaničky těsnicí páskou. Těsnicí sada obsahuje speciálně vytvarovaný těsnicí roh, jež se jako první nanese na roh okraje vaničky. Na úrovni těsnicího rohu můžete aplikovat přídavnou zvukově izolační pásku.

 

 

montáž sprchové vany

Dle návodu sestavte sprchový odtok a spojte jej se stěnovým přípojem. Pro spojení trubky naneste trochu maziva na její konec. Zvedněte odtok do požadované výšky pro připojení k otvoru na odtok vaničky a zkontrolujte spád. Ten musí být nejméně 2 %. Trubka v délce 50 cm tak bude vyžadovat spád 1 cm.

 

 

montáž sprchové vany7Sprchovou vaničku postavte do finální polohy, vyrovnejte pomocí vodováhy a upevněte ji pomocí upínacích kusů.

 

 

 

montáž sprchové vany 8

Zasaďte těsnění do otvoru na odtok. Potom přišroubujte spodní odtok k horní části odtoku. Na závěr naplňte odtok vodou a vyzkoušejte, zda je vše utěsněné.

 

 

 

montáž sprchové vany 9Následně je nutné spojit těsnicí pásku vaničky s těsněním na zdi. Za tím účelem natřete jednu vrstvu plošného těsnění na volnou plochu stěny nad vaničkou. Potom vyhrňte těsnicí pásku nahoru a zatlačte ji do čerstvé těsnicí hmoty. Na okraj vaničky na těsnicí pásce nalepte zvukově izolační pásku. Vanovou těsnicí pásku ještě přetřete tekutou izolací.

 

 

montáž sprchové vany10

Před obezděním ošetřete podlahu penetrací a nařežte tvárnice na požadovanou výšku.

 

 

 

 

montáž sprchové vany11Tvárnice lepte pomocí lepidla na dlažbu tak, aby mezi nimi a předním okrajem vaničky byla mezera. Mezera musí mít tloušťku dlažby plus vrstvu lepidla na dlažbu. V mnohých případech jde o mezeru o velikosti 1,5 cm. Dbejte na to, aby tvárnice byly umístěny ve svislé poloze.

 

 

instalace sprchové vany 12

Po obezdění a zaschnutí lepidla lze nanést obklady a položit dlažbu. Začněte neobloženými stěnami nad vaničkou. Na dlaždice naneste lepidlo. Do spár zasaďte spárovací krížky nebo klínky. Následně se obloží sprchová vanička. Naneste lepidlo na pórobetonové tvárnice. Použijte hladicí lžíci s vhodným ozubením.

 

Instalace sprchového koutu

sprchový kout 13Posledním krokem je poskládání sprchové kabiny dle návodu výrobce. Nanečisto ji položte na sprchovou vaničku, vyrovnejte rám tak, aby měl rovnoměrný odstup a vyznačte polohu sprchového koutu podél vnějších okrajů na obě stěny.

 

 

 

sprchový kout 14

Vyvrtejte díry pro lišty, vsaďte do nich hmoždinky a vyplňte je sanitárním silikonem. Následně namontujte upevňovací lišty, do kterých lze osadit sprchový kout.

 

 

 

sprchový kout 15Nainstalujte sprchové dveře, madla a všechna potřebná těsnění. Vše dobře vyzkoušejte, a pokud vše sedí, připravený kout přišroubujte ke stěnovým lištám. Nakonec se připojovací spáry mezi kabinou a obklady a také u sprchové vaničky vyspárují sanitárním silikonem.

 

 

 

Připraveno ve spolupráci se společností HORNBACH.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist