modřínová fasáda

Moderní dřevěná fasáda

Při stavbě či rekonstrukci domu je vždy nutné řešit otázku fasády. Každá fasáda časem zajde a je nutné ji oživit a zrenovovat. Existuje však nějaká možnost, jak zajistit krásný vzhled, trvanlivost a praktickou bezúdržbovost fasády? Pro milovníky dřeva může být řešením dřevěná fasáda ze sibiřského modřínu.

Dřevěné obklady a fasády jsou v posledních letech velkým trendem. Jejich obliba stále více vzrůstá. Jsou ceněné zejména pro svůj moderní vzhled, funkčnost a nenáročnost při údržbě. Dřevěné fasády mají skvělé tepelné a zvukově-izolační vlastnosti. Chrání stěnu před povětrnostními vlivy a při správné volbě materiálu jsou prakticky bezúdržbové.

Foto: stylepark.com

Ideální materiál na dřevěnou fasádu je sibiřský modřín. (foto: stylepark.com)

Z jakého dřeva by měla dřevěná fasáda být?

Dřevěné fasády se dělají z fasádních palubek mnoha druhů dřeva. Každé dřevo má své specifické vlastnosti. Pokud chcete, aby dřevěná fasáda vydržela co nejdéle pěkná a byla prakticky bezúdržbová, pak bude tou pravou volbou sibiřský modřín. Na našem trhu je běžně k dostání a přitom cenově dostupný.

Foto: pixabay.com

Sibiřský modřín se dorůstá výšky až 50 metrů a stáří i 700 let! (foto: pixabay.com)

Bezúdržbový sibiřský modřín

Sibiřský modřín je původem ze severních částí Sibiře. Zde pozor na záměnu s jeho příbuzným modřínem evropským, který však zdaleka nedosahuje kvalit dřeva modřínu sibiřského. Stromy dorůstají výšky až 50 metrů, průměrná délka jejich života je 700 – 1000 let. Patří mezi nejcennější modříny vůbec. To, co každého zajímá nejvíce je odolnost dřeva.

Foto: pixabay.com

Dřevo sibiřského modřínu je ceněné díky přirozeným vlastnostem, které zaručují vysokou odolnost vůči povětrnostním vlivům. (foto: pixabay.com)

Jak je to s odolností vůči povětrnostním vlivům a vodě?

Modřín je díky vysoké hustotě dřeva a velkému obsahu pryskyřic spolu v kombinaci se specifickým složením dehtů vysoce odolný proti působení vlhkosti. Ze všech materiálů je nevíce odolný proti zahnívání. Zároveň má přirozené vlastnosti, které chrání modřínové dřevo před dřevokazným hmyzem. Je to velmi pevné dřevo s vynikající strukturou. Svou pevností může směle konkurovat dřevu dubovému. Nabízí také širokou paletu barev v odstínech přes světle hnědou, žlutou až po načervenalou.

Foto: lehis.ee

Fasádu ze sibiřského modřínu není nutné natírat, je však nutné počítat s tím, že časem získá stříbro-šedou patinu. (foto: lehis.ee)

Natírat či nenatírat?

Tak jako každé dřevo je možné i modřín opatřit povrchovým nátěrem. Kvalitní nátěr zaručí dřevu opravdovou dlouhověkost a barevnou stálost. V případě, že zvolíte možnost nenatírat, tak je nutné počítat s tím, že dřevo časem získá typicky stříbřitě šedou patinu. Ovšem nátěr není nutný, tak jako třeba v případě smrkového dřeva, které zdaleka nedosahuje kvalit sibiřského modřínu.

Foto: stylepark.com

Fasáda ze sibiřského modřínu je prakticky bezúdržbová. (foto: stylepark.com)

Kde všude najde sibiřský modřín uplatnění?

Škála použitelnosti modřínového dřeva je opravdu veliká. Je ideální pro použití na:

  • fasádní prkna
  • terasy (podlahy i stěny)
  • zahradní podlahy
  • prkna na stavbu zahradních zástěn
  • palubky – obkladové, podlahové, plotové
  • zahradní dřevěné doplňky

A jak je to s cenou?

Pokud chcete vyjádřit cenovou kalkulaci na dřevěnou modřínovou fasádu, pak je nutné vycházet z několika parametrů. S tím, že je nanejvýš nutné zohlednit zejména vlastnosti jednotlivých srovnatelných materiálů. Tedy ostatních běžně dostupných a používaných dřevěných obkladů. Zde pak ve výpočtech v poměru cena – kvalita vše hraje právě pro volbu modřínového dřeva.

Sibiřský modřín je tou pravou volbou pro ty nejnáročnější preferující kvalitu a maximální životnost materiálu.
There is 1 comment

Add yours
  1. Alena

    Dřevěné fasády to je nádhera !!! 🙂 Musím říct, že po naší poslední zkušenosti kdy jsme museli nechat vyčistit od grafitů celou jednu stranu baráku tak bych něco takového brala


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist