Modřínová fasáda

Bezúdržbová dřevěná fasáda

Dřevěné fasády jsou IN a tak moderní novostavby často dostávají krásný dřevěný kabátek. Dřevo prostě vypadá dobře. Před tím, než dům dostane přírodní dřevěný plášť, se mnozí ptají, na náročnost údržby dřevěné fasády. Obávají se, že dřevo není tak trvanlivé jako klasická omítková, a že dřevo bude vyžadovat příliš mnoho péče. Opak je však pravdou a dřevěná fasáda může být skutečně bezúdržbovou.

Výběr dřeva je rozhodující

Dřevěná fasáda bude bezúdržbovou – tedy žádné nátěry, žádné lakování, žádné broušení… za předpokladu, že zvolíte vhodnou dřevinu, správný kotvící materiál a dobrou realizační firmu. A pak je také nutné si uvědomit, že dřevo přirozeně stárne. Znamená to tedy, že v případě, že ho nebudeme brousit ani natírat žádnými laky získá postupem času přirozenou našedlou patinu.

Znamená to tedy, že pokud zvolíte bezúdržbovou cestu, pak si musíte uvědomit, že časem dřevo zešedne. Nezíská hned jednolitý šedavý odstín. V závislosti na tom, jakým vnějším podmínkám bude vystaveno, bude získávat patinu postupně. Jiný odstín tedy bude mít pod střechou nebo tam, kde nedopadá tolik slunečního světla, nebo kde není fasáda příliš vystavena dešti.

Lze tedy říci, že bezúdržbová dřevěná fasáda = přirozené stárnutí dřeva a šedavá patina.

Ideálním dřevem na bezúdržbovou dřevěnou fasádu je sibiřský modřín.

Ta však nemá vliv na životnost dřevěné fasády. Ta bude dům chránit minimálně stejně tak dlouhou dobu, jako klasická omítková fasáda. Neočekávejte, že bude mít životnost třeba 50 let, takovou nemají ani ostatní fasády. Minimálně 15 – 20 let se ale o takovou fasádu starat nebudete muset.

Výběr dřeva:

Ideální dřevinou na dřevěné fasády je sibiřský modřín. Dřevo má krásnou strukturu i barvu a hlavně, díky vysoké hustotě dřeva a speciálnímu složení pryskyřice opravdu nevyžaduje žádnou údržbu. Dřevo ze sibiřského modřínu bez problémů odolá i extrémním povětrnostním podmínkám.

Výběr kotvícího materiálu:

Na kotvícím systému se rozhodně nevyplatí šetřit a s tím také souvisí výběr realizační firmy, která bude montáž fasády provádět. Zpravidla máte na výběr ze dvou druhů kotvení, a to buď systém se skrytým kotvením nebo s přiznanými vruty skrz jednotlivá prkna. V tomto případě dejte na doporučení realizační firmy.

Při volbě dřevěné fasády, o kterou nebudete pečovat v podobě nátěrů a laků, je nutné počítat se stárnutím dřeva. Časem získá přirozenou šedou patinu.

Vlastní zkušenost s dřevěnou fasádou

Při stavbě našeho domu – montované dřevostavby jsme se i my rozhodli pro dřevěnou fasádu. Zvolili jsme fasádní palubky ze sibiřského modřínu. Rozhodli jsme se, že fasádu nebudeme natírat, bude jednoduše bezúdržbová. Mnoho našich známých se nad tím podivovalo, jestli prý se nebojíme přílišného zešednutí fasády. Ne, nebojíme – je to přeci přirozená vlastnost dřeva a jeho pomalu stárnoucí krása se nám prostě líbí.

Fasáda je na jižní části domu, kam se celý den opírají sluneční paprsky. Dům stojí druhým rokem a zešednutí? Fasáda má stále krásnou medovou barvu, původní světlejší odstín ztmavl jen lehce. Žádná brutální šedá až černá, jak se mnozí obávají, se zatím nedostavila.

Náš tip:

Při výběru jednotlivých prken si dejte pozor na to, abyste se vyvarovali volbě středovým prken. Tedy těch, které rostly ve středu kmene. Ty mají tendenci podélně praskat a lupat. Není to žádná závada, to ke dřevu patří. Jedná se spíše o kosmetickou záležitost, ale určitě je dobré na ní upozornit předem.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist