podlahy

Podlahové topení a dřevěné podlahy

Žijeme v době, kdy se podlahové vytápění stalo součástí běžného standardu bydlení. Možná jste slyšeli, že s podlahovým vytápěním je spojena především keramická dlažba. Ale stále častěji se lidé zajímají o kombinaci příjemného tepla s dřevěnou podlahou. Jaká jsou kritéria propojení podlahového topení a dřevěné podlahy? Jde pouze o to, zvolit adekvátní druh dřeva a vědět, jak o podlahu správně pečovat.

Podlahové topení

Pojďme si nejdříve vysvětlit, co to podlahové topení je a jaké typy máme. Topení je zavedeno v ně podlahy bez jakýchkoli výstupů nad úroveň dané podlahy. Systém topení tedy nezabírá obytný prostor a nepromítá se ani do estetického ražení bytu či domu. Podlahové topení může být buď teplovodní, nebo elektrické.

Foto: pixabay.com

Věnujte pozornost dřevěným krytinám, ne všechny jsou vhodné v kombinaci s podlahovým vytápěním.

Teplovodní podlahové topení, je založeno na systému trubek, které jsou rozvedeny v podlaze. Trubkami pak proudí teplá voda. Teplota vody je samozřejmě regulována, a to v rozsahu 35 – 45°C. Toto podlahové topení je ideálním řešením jak v novostavbách, tak i v domech rekonstruovaných.

Elektrické podlahové topení na druhou stranu funguje na systému odporových kabelů, rohoží a instalačních desek či topných fólií, prostřednictvím jich je pak regulován elektrický proud. Podmínkou použití elektrického podlahového topení je použití termostatu s podlahovým senzorem, který zajistí, aby nedošlo k překročení maximální teploty.

Podlahové topení má smysl pouze v kvalitně zateplených místnostech, kde nedochází k velkým únikům tepla.

Propojení topení a dřevěné podlahy

Nejvhodnější dřevěnou podlahou, co se týče konstrukce podlahy, je dvouvrstvá dřevěná podlaha, a to kvůli nízké stavební výšce a velmi dobré rozměrové stabilitě, kterou zajišťuje právě dvouvrstvé složení. Vhodné dřeviny pro podlahy jsou iroko, teak, doussie, oliva, hevea, merbau, garapa. Mezi ty nevhodné se pak řadí bambus, jatoba, kempas, tigerwood, zebrano. Vždy ale myslete na vlastnosti dřeva! Jakou teplotu a vlhkost dřevo snese.

Foto: pixabay.com

Pokud dodržíte všechny kritéria, která se pojí s podlahovým vytápěním, nemusíte se bát dřevěných podlah.

Jaké jsou výhody a nevýhody spojené s podlahovým vytápěním?

K nevýhodám můžeme rozhodně zařadit obtížnost oprav. Stejně tak je prakticky nemožné provádět následné úpravy. Zde máme na mysli: rozložení vytápění pod podlahou, změnu dispozice interiéru či zakrytí podlahy masivním kusem nábytku, což brání optimálnímu vytápění.

Naopak největší výhodou je vytápěcí komfort. Podlahové vytápění šíří teplo pro uživatele mnohem příjemnějším směrem. Teplo je soustřeďováno na podlaze a strop zůstává chladnější. Vytápění je navíc ekonomické a estetické řešení.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist