repro

Co lze udělat pro kvalitní akustiku

K bydlení patří neodmyslitelně elektronika, která zprostředkovává obraz a zvuk. Pořídit si ale špičkové reprodukční zařízení nestačí – zážitek může zkazit nevhodná instalace reproduktorů v interiéru.

Moderní elektronika pro přenos obrazu a zvuku není levnou záležitostí a právě její vysoká cena a zvučná jména značek mnohdy vyvolají dojem, že je perfektní kvalita zaručena za jakýchkoli podmínek. Firmy vyrábějící audio soupravy a domácí kina rády uvádění skvělé parametry svých výrobků, které se v tomto směru vyrovnají profesionálním zařízením. Pokud je ale bez rozmyslu přeneseme do nevhodně uspořádaného interiéru, může být výsledem i zcela nekvalitní poslech – na vině bude zanedbaná akustika interiéru.

Pokud je profesionální zařízení bez rozmyslu umístěno do libovolného prostoru, může být očekávaný efekt zklamáním. Vždy je nutné dodržet několik pravidel.

Pokud je profesionální zařízení bez rozmyslu umístěno do libovolného prostoru, může být očekávaný efekt zklamáním. Vždy je nutné dodržet několik pravidel.

Dozvuk určí kvalitu poslechu

Každý uzavřený prostor má charakteristické akustické vlastnosti a ty je možné nejrůznějším způsobem ovlivňovat. Základní charakteristikou je takzvaný dozvuk, tedy způsob, jakým se zvuk v prostoru šíří a odráží. Je to určitá obdoba ozvěny, kterou známe z exteriéru. Pro dozvuk je určující, jaké předměty a povrchy se v interiéru nacházejí – míra, jakou zvuk odrážejí anebo pohlcují.

Extrémním případem minimalizace dozvuku je třeba nahrávací studio, kde se usiluje o čistotu nahrávky a maximální zvukovou pohltivost, v obýváku by ale takové akustické podmínky působily tísnivě. Velké množství dozvuků může na druhou stranu poslech audionahrávek rušit a může být na překážku i pro prostou verbální komunikaci.

Poslech může kazit čelní stěna

Při zařizování interiéru je proto nutné dodržovat některá důležitá pravidla. Pozitivní efekt na akustiku má přiměřené množství překážek ze zvukově pohltivých materiálů, musejí být ale rozmístěny rovnoměrně na všech stranách poslechového prostoru.

Největší pozornost je přitom nutné věnovat stěně naproti reproduktorům. Překážkou kvalitní akustiky totiž může být velká plocha stěny – zvlášť pokud je z betonu nebo je na ní velká skleněná plocha – a prázdné rohy místnosti, které umocňují nežádoucí odrazy zvuků. Tento problém mohou vyřešit těžší řasené závěsy nebo otevřené knihovny s řadami knih, které jsou zvukově rovněž dobře pohltivé.

akustika-4Pozor na strop i podlahu

Kromě hlavní odrazové stěny bychom měli věnovat pozornost i stropu a podlaze. Pro vhodné akustické podmínky by měla být podlaha kryta kobercem, plovoucí i dřevěné podlahy totiž likvidují „basy“, ještě hůře působí dlažba. Pokud jde o strop, není problém tak palčivý, i tak se lze v interiérech setkat s případem, že kvůli „stropním“odrazům není poslech dobrý. Správné vyladění v tomto případě mohou sloužit vhodné akusticky pohltivé materiály – např. v podobě podhledů a obkladů. Vedle zlepšení akustických podmínek je mohou interiéru díky rozmanitosti designu tak prostor podtrhnout a zvýraznit – to platí jak pro interiér moderní, tak historizující. Je přitom ale nutné citlivě – nejlépe ve spolupráci s bytovým architektem – vyřešit systém osvětlení, rozvodů vzduchotechniky nebo dalších instalací.

Přizpůsobit se i rozměrům místnosti

Optimální uspořádání a výsledný kvalitní poslech ovlivňuje i dispozice a rozměry místnosti, respektive poměry jejích stran. Každý interiér má specifické podmínky, vedle uplatněné obecných pravidel je tak vhodné přistoupit i k experimentování a vyzkoušet, zda je lepší reprodukční soustavu umístit podél kratší nebo delší stěny pokoje nebo si kvalitní poslech vyžádá další úpravy v podobě  korekce rozměrů např. s pomocí  nábytkové stěny.

Rušit také mohou předměty, zvlášť takové, které reprodukovaný zvuk rozkmitává a jež začnou při určitých frekvencích zvuku rezonovat. Ty je třeba buď upevnit nebo jinak utlumit možnost nežádoucí rezonance.

akustika-2Rušit může i exteriér

Sebelépe uspořádaný interiér ale nemusí stačit, pokud do něj rušivě vstupuje hluk z vnějšího prostředí. To je problémem zvlášť ve velkých městech nebo u frekventovaných komunikací. Pomohou zejména zvukově izolační okna a dveře, schopnost oken zabránit pronikání hluku se zvyšuje jednak se sílou skel, jednak záleží na jejich vrstvením nebo použití speciálních protihlukových fólií. Rovněž je třeba eliminovat nežádoucí zvuky uvnitř domu – problémy může působit nejen pračka nebo plynový kotel, ale i pečicí trouba, kompresor u akvária nebo čerpadlo v klimatizační jednotce.

Co ovlivňuje akustiku interiéru

pozitivně

negativně

  • překážky z pohltivých materiálů
  • využití bytových textilií (závěsy, koberce)
  • otevřené knihovny
  • akusticky pohltivé podhledy

 

Kam dál?
Odhlučnění bytu
Korek jako izolace

  • velké plochy stěn
  • holá podlaha (plovoucí, dlažba)
  • rezonující předměty a plochy
  • špatná izolace vnějšího hluku
  • rušivý vliv domácích zařízení a spotřebičů

 

 

 




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist