dscn2871

Kudy stavba ztrácí energii

Udělat z běžného domu nízkoenergetický nebo pasivní není snadné, přesto má smysl o úsporách při provozování domu uvažovat. Majitelé rodinných domů za teplo totiž platí desetitisíce korun ročně a zlepšit tepelnou bilanci stavby se vyplatí.

I dílčí opatření totiž mohou přinést významný efekt. V případě rodinného domu mohou být v podstatě dvojí. Jedním ze způsobů je zavedení úsporných spotřebičů, levných a alternativních zdrojů energie a omezení spotřeby. To ale nepřinese kýžená efekt, pokud bude dům teplo ztrácet kvůli špatné izolaci.

Kde jsou slabá místa

Ještě před rozhodováním o úsporných opatřeních je dobré si udělat představu, kde vlastně hlavní ztráty vznikají a jaká je jejich hodnota. I laikovi je jasné, že k ztrátám energie bude docházet nejvíce na obvodovém plášti budovy. Vnější stěny s okenními a dveřními otvory se podílejí na celkových ztrátách domu až z poloviny. Kromě této zóny mohou být rizikové i stropy místností pod nezateplenou půdou – až 15 % ztrát – a nepodsklepené domy s nedostatečně izolovanými podlahami mohou také ztrácet až 10 % tepla právě v této zóně. Posledním významným faktorem, který „odnáší“ z domu teplo, je větrání.

Ztráty v nehospodárném domě:

Příklad – volně stojící starší rodinný dům, zastavěná plocha 160 m2, bez zateplení, vytápěný plynovým ústředním topením:

Riziková zóna

podíl ztrát v %

 finance

Vnější stěny

25 %

17,5 tis. Kč

Okna, dveře

25 %

17,5 tis. Kč

stropy

15 %

10,5 tis. Kč

podlahy

10 %

7 tis. Kč

* zbylý podíl do 100 % má na svědomí větrání.

Nehospodárné stěny

Prvním cílem úsporných opatření by tedy měly být vnější stěny, okna a dveře, tady se výsledný efekt zateplení projeví nejvýrazněji. Nejčastěji používaným systémem pro zateplení stěn je jejich vnější kontaktní izolace. Izolovat objekty zevnitř se nedoporučuje – hrozí rizika vzniku tepelných mostů a vnitřní stěny mohou vlhnout a plesnivět.

Nejběžnějšími systémy vnějších izolací jsou polystyrenové desky nebo minerální vlna. Pokud jde o úroveň izolačních vlastností,jsou oba typy srovnatelné, rozdíly jsou ve způsobu manipulace a aplikace systému. K výhodám minerální vlny patří větší paropropustnost a větší odolnost ohni.

Efektivita opatření

V případě našeho příkladu staršího domu, který má cca 260 m2 plochy vnějších stěn, vnější kontaktní izolace přinese efekt podle toho, jakou tloušťku izolační vrstvy zvolíme. V případě správně provedené kontaktní vnější izolace z polystyrenu o síle 8 cm  na vytápění můžeme ušetřit až pětinu nákladů na topení. Náklady na toto opatření budou při cene asi 1100 Kč/m2 izolované fasády zhruba 280 tisíc Kč a návratnost investice se bude pohybovat kolem osmnácti let.

Péče o okna

Izolace stěn je jen dílčí krok, který by měl být spojen s instalací dobře těsnících oken s vysoce izolačními vlastnostmi. Cenově nejdostupnější plastová okna jsou na trhu zastoupena celou škálou typů a rozměrů a v kombinaci s kvalitním prosklením poskytnou potřebnou záruku pro  zlepšení energetické bilance domu. Také moderní dřevěná okna vyhoví i náročným projektům na úsporu energie.

Efektivita opatření

Kompletní výměna oken a vchodových dveří může v případě výše popsaného nehospodárného domu dosáhnout částky asi 150 tisíc Kč, očekávaná úspora nákladů na topení bude činit asi 5 % a přinese v daném domě  úsporu asi šest tisíc korun za rok. Lze pak počítat s návratností asi sedmnáct let.

Strop a podlahy

Dalším krokem při izolaci domu bude střecha a podlaha, které se v případě nekvalitně izolované stavby podílejí na tepelných ztrátách asi z jedné čtvrtiny. Ve střešních a stropních izolacích se vedle tradičního polystyrenu a minerální vlny dobře uplatňuje foukaná celulózová izolace (Climatizer), pro podlahy jsou nejvhodnější systémy s polystyrenovými deskami.

Efektivita opatření

Pokud se rozhodneme zateplit kvalitně izolovat podlahy a stropy ve zmiňovaném starším rodinném domě, můžeme dosáhnout dalších asi 20 % úspor při topení. Náklady na obě opatření se budou pohybovat kolem tří set tisíc korun.

Uvedené kalkulace jsou jen orientační a vycházejí pouze z přibližných cen materiálů a prací. Výrazně může k jejich snížení přispět zkušený projektant, který zváží všechny aspekty akce, konkrétní podmínky stavby, požadavky investora apod.

Kam dál?
Kudy stavba ztrácí energii
Tepelné mosty představují ztráty i riziko
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist