dřevostavba na klíč

Stavba dřevostavby na klíč očima investora

Co si vzpomínám, nikdy jsme montovanou dřevostavbu nechtěli. Nikdy jsme o ní ani neuvažovali. Náš sen byl postavit jednou roubenku z masivních dřevěných trámů, nejlépe z cedru, na klidném místě u lesa na okraji menšího města. Hmmm krásný sen… jak to tak bývá, vše dopadlo jinak. Pokud chcete stavět nový rodinný dům a jste na začátku, tak především vám jsou určeny následující řádky a celý následující seriál popisující stavbu krok za krokem.

Jak to všechno začalo

Nejprve nás čekalo to nejdůležitější a nejnáročnější, byť se to možná nezdá, a to výběr pozemku. Představte si, že vybíráte místo, kde nejspíš strávíte většinu svého života. Stavbu, která na pozemku vyroste, můžete změnit. Přistavět, ubourat, změnit většinu prvků jako např. okna, střechu, podlahy, kuchyň nebo dispozici, ale pozemek nepřestěhujete! Věnujte proto výběru tolik času, kolik si zaslouží! Nám trvalo, najít vysněné místo k životu, asi 4 roky.

V tu dobu jsme ještě snili o roubence. Vzhledem k ceně a dalším okolnostem, jsme také zvažovali betonovou stavbu i zděnou stavbu svépomocí. Nakonec jsme zvolili montovanou dřevostavbu na klíč. Jak a proč jsme dospěli k tomuto rozhodnutí? To se postupně dozvíte v dalších dílech našeho seriálu „Jak se staví dřevostavba“.

Výběr dodavatele montované dřevostavby

Tak jako u každého díla, kvalita je přímo úměrná kvalitě vašeho dodavatele. Samozřejmě na výsledek má vliv i řada dalších faktorů, ale pokud si necháte postavit dřevostavbu na klíč, tak výběr dodavatele je zásadní. Nám k výběru pomohla tak trochu náhoda, ale zpětně mohu říct, že jsme vybrali dobře a s výsledkem jsme spokojeni.

Již před začátkem stavby nás příjemně překvapila řada skutečností, které rozhodně nejsou standardem. Na vybraného dodavatele jsme nenašli žádnou špatnou referenci! To je až trochu podezřelé, navíc v kombinaci s názvem vybrané firmy „Dům raz dva“ to až tak trochu vyvolávalo obavy… Ty ale postupně rozptylovaly osobní reference, návštěva firmy a osobní jednání.

Věci jako „v ceně je vše mimo základové desky, kuchyně a finálních svítidel“ v případě této firmy znamenají, že v ceně je skutečně vše! „Cokoliv si můžete dodat sami“, znělo opravdu neuvěřitelně. To znamená, že střechu si můžu udělat sám? Ano! Mohu vám dodat vlastní podlahovou krytinu a vy nám ji usadíte? Ano. Wow. A skutečně, přesně tak to bylo. Žádný problém! Ani náznak neochoty ze strany dodavatele.

Od projektu do předání stavby

Na stavbu jsme opravdu chvátali. V polovině dubna jsme přišli za firmou, že chceme letos bydlet. Nemáme nic! Nemáme ani projekt natož stavební povolení. Vybrali jsme sice typový projekt, ale zachovat jsme chtěli pouze obvodové stěny, jinde bude vchod, jinde okna i pokoje.

Začátkem května jsme podepsali smlouvu a v listopadu se stěhovali! Za tu dobu jsme společně s dodavatelem vyřešili projekt i ohlášení stavby, svépomocí jsme realizovali stavbu základové desky a počkali na její vyzrání. Firma pak postavila dům a začátkem listopadu jsme hotovou dřevostavbu přebírali! No samozřejmě to nemělo po celou dobu tak hladký průběh, ale bydlíme.

Ohlédnutí za průběhem stavby

Zpočátku to bylo čiré nadšení. Jak nám vše vycházelo od projektu, stavebního řízení, počasí na stavbu, termínů řemeslníků od dodavatele i těch, které jsme si na některé práce najímali sami. Opravdu paráda.

Jak bych se rozhodoval nyní, kdybych byl opět na začátku a řešil, zda budu stavět s firmou nebo svépomocí. Zda dřevostavbu nebo zděnou stavbu? Zda bych opět zvolil stejného dodavatele? Rozhodl bych se stejně! Nutno podotknout, že nyní už jednoznačně ano. Zpočátku jsem ale takto skálopevně přesvědčený nebyl.

Konkrétní podrobnosti včetně fotek a pohledu mého i mé ženy, přeci jen žena to vždy vidí trochu jinak :-), se dočtete na těchto stránkách v následujících týdnech. Postupně budeme popisovat krok za krokem celou kompletní stavbu naší dřevostavby. Od původních snů a výběrů dodavatele roubenky až po montování nábytku.

Stavba dřevostavby na klíč očima ženy

Zděná stavba, beton, roubenka, montovaná dřevostavba… je toho prostě moc a není nikdo, kdo by vám jednoznačně řekl, jaké rozhodnutí bude to správné. Každá technologie má své plusy a mínusy… Jak tedy rozhodnout z čeho stavět, když alternativ je tolik. A víte co? Mě je to vlastně tak trochu jedno. Jsem ženská a to, co je pro mě v tuhle chvíli nejvíc rozhodující, je rychlost výstavby.

Prodali jsme byt, nastěhovali se jako pankáči do provizorně upravené nezateplené chatky hobitích rozměrů vytápěné jedněmi kamínky. Vím jistě, že další zimu tady už se dvěma malými dětmi strávit nechci! Takže krásná montovaná dřevostavba na klíč s garancí bydlení ještě v letošním roce? Já do toho jdu!

Pokud chcete dostávat upozornění na nový článek e-mailem, stačí ve spodní části webu zadat váš e-mail.
There are 6 comments

Add yours
 1. Michal H.

  I my bychom se rozhodli úplně stejně. A to jít do dřevostavby s firmou (nevím jaká u vás stavěla, ale nám dřevostavbu postavili dřevostavby my home). investice se vyplatí, rychlost stavby k nezaplacení, bydlení lepší než ve zděném a to máme zkušenosti i se zděným. A dle mého názoru u dřevostavby převažují ty plusy než mínusy.

  • Alena

   Na tohoto dodavatele bych moc nespolehala, vzhledem k dosavadní zkušenosti při osobním jednání . Pan Mrštný nejprve slibuje, jak zvládne dům postavit za půl roku a v perfektní kvalitě, ale při otázce na kvalifikaci jeho či jeho lidi a předložení výpisu z živnostenského rejstříku začala komunikace trochu váznout. Po předchozí zkušenosti s minulou stavbou chceme tyto skutečnosti znát a již nevěřím firmě, kterou musí někdo zastupovat,protože sám není dostatečně kvalifikovaný.
   Po předložení návrhu ceny a certifikaci se ukázalo, že jsou jeho ceny přemrštěné a certifikaci doložil pouze od firmy Rigips, kde je proškolen pro práci se sádrokartony.
   Za mne bych tuto firmu nedoporučila.
   Co se týče profesní znalosti dřevostaveb bych lépe ohodnotila sebe a to jsem naprostý laik.
   Dnes i málo informovaný stavebník ví, že použití folii a polystyrenu v obvodové stěně je nesmysl a otázka několika málo let, než stavba shnije zevnitř.
   Co se týče vaší stavby, přeji spokojené prožití těch 5 let bez zavad.

   • Márty

    Tak nevím, s jakým panem Mrštným jste komunikoval, ale pokud myslíte VMrštný Rychnov nad Kněžnou, píšete zde samé bláboly. Beztak jste zhrzený konkurent házící špínu. (Vaše věta: Co se týče profesní znalosti dřevostaveb bych lépe ohodnotila sebe a to jsem naprostý laik). I naprostý lajk ví, že bez živnost. oprávnění nelze podnikat. Nefňukejte a nepište špínu. Pokud vím, v obvodových stěnách žádný polystyrén není. Je tam vata.

 2. Johny

  Skvělou stavbou je pro nás bezesporu dřevostavba. U nás zvítězil servis služeb u dřevostavby – myhome.cz. Jinak se mi líbil i postoj firmy jako k nám zákazníkovi. Vše jsme si dohodli ve smlouvě, fajn taky dávat zálohy a ne platit to hned najednou. My zvolili difúzně otevřenou.


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist