dum-e

Rodinný dům jako kompozitní stavba

Spojení výhod dřevostavby a železobetonového skeletu. Novým trendem v oblasti stavby rodinných domů jsou kompozitní stavby. Tento nový přístup ke stavbě domu prezentovala společnost GOLDBECK Prefabeton i na letošní výstavě ForArch.

Termín kompozitní stavba, popř. kompozitní stavební konstrukce, se používá tam, kde je pro jeden objekt využita kombinace dvou (nebo více) odlišných technologií či způsobů stavby. Nejčastěji jde o stavby, kde jeden typ konstrukce zajišťuje nosnou kostru stavby, zatímco zcela jiná technologie a jiný materiál je využit pro výplňové konstrukce. Typickým příkladem je dřevostavba, kde nosnou funkci zajišťuje montovaný železobetonový skelet. Tuto možnost nabízí konstrukční soustava SKELETSYSTEM GOLDBECK.

Obliba dřevostaveb v posledních letech stále roste, zejména díky rychlosti jejich stavby, vhodnosti pro energeticky úsporné objekty, a u malých objektů i díky ceně. Dřevostavby se tak staly téměř synonymem pro montovaný dům. Novinkou v této oblasti je nyní kompozitní způsob stavby. Kombinací dřevostavby a montovaného železobetonového skeletu je totiž možné dosáhnout výhod obou technologií současně. Dřevo je použito na výplňové konstrukce, zajišťuje izolační vlastnosti stavby, určuje její vzhled a plně uplatňuje svou lehkost a funkčnost. Subtilní železobetonový skelet eliminuje omezenou životnost dřeva v namáhaných místech konstrukce a zároveň dává stavbě maximální flexibilitu v řešení fasády i vnitřní dispozice.

Životnost dřevostavby, pohybující se v desítkách let, se kombinací s montovaným železobetonovým skeletem mnohonásobně prodlouží a je pak zcela srovnatelná se zděnými stavbami. Velkou výhodou takové kompozitní stavby oproti klasické dřevostavbě je samozřejmě i její požární odolnost.

I přes všechny tyto výhody však kompozitní způsob stavby zachovává dřevostavbě její cenovou dostupnost i snadnou a rychlou realizaci. Montovaný železobetonový skelet SKELETSYSTEM GOLDBECK totiž využívá montovanou technologii i v základové konstrukci. Celá stavba je umístěna na bodově podepřené montované železobetonové desce spočívající na monolitických betonových základových patkách. Tento způsob zakládání staveb je velice rychlý a navíc i relativně finančně nenáročný, neboť maximálně eliminuje množství výkopových prací.

Foto: skeletsystem.cz

Skeletsystem tvoří přesné dílce.

Výhoda využití skeletu jako nosné konstrukce dřevostavby vynikne zejména u vícepodlažních staveb, kde jsou nároky na statiku nosné konstrukce výrazně vyšší. Využití celé konstrukční soustavy SKELETSYSTEM GOLDBECK včetně stropních panelů navíc pomůže vyřešit i problematiku kročejového hluku v klasických dřevostavbách.

Rodinný dům, koncipovaný jako kompozitní stavba s montovaným železobetonovým skeletem, lze zrealizovat i v nízkoenergetickém či dokonce pasivním standardu, což odpovídá nejmodernějším trendům ve stavebnictví. Evropská energetická koncepce od roku 2020 dokonce určuje, že všechny novostavby v oblasti bytové a rodinné výstavby v EU budou muset být realizovány v pasivním standardu.

„Propojení dřevěných sendvičových konstrukcí s montovaným železobetonovým skeletem je velkou šancí pro investory i projektanty,“ zhodnotil potenciál kompozitních staveb Ing. arch. Petr Vala, předseda Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) a jednatel společnosti Avanta Systeme.

„Vrstvené kompozitní konstrukce s použitím dřeva jsou již dnes připraveny uspokojit ty nejnáročnější parametry současného i budoucího životního stylu, jež se opírá o témata, jako jsou energetické zdroje, rychlost, ekologie, flexibilita, technická preciznost a samozřejmě cena, spojená se značnou všeobecnou spotřebou lidské populace,“ dodává Vala.

Více informací na  www.skeletsystem.cz

Kam dál?
Pasivní domy nově i z betonu
Montovaná dřevostavba z masivu




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist