fotovoltaika pro rodinné domy

Fotovoltaika pro rodinné domy: výhody a možnosti realizace

Fotovoltaika představuje pro rodinné domy výhodnou a ekologickou možnost získávání elektrické energie. Při její instalaci je však potřeba zohlednit několik faktorů, jako je orientace a sklon střechy, kvalita střešní krytiny a platné zákony. Pokud jsou tyto aspekty správně zohledněny, fotovoltaika pro rodinné domy může přinést užitek a úsporu nákladů na elektřinu.

Pro jaký typ domů je vhodná fotovoltaika?

Fotovoltaika je vhodná pro většinu rodinných domů. Důležitým faktorem je orientace domu. Optimální orientace je směrem na jih, nebo na jihovýchodní či jihozápadní stranu. Dům by měl být umístěn na pozemku, který není příliš zastíněn okolními budovami nebo stromy. Vhodné je také zohlednit celkovou spotřebu elektrické energie domácnosti, protože fotovoltaický systém vyrábí elektřinu v závislosti na množství slunečního svitu.

fotovoltaika pro rodinné domy

Fotovoltaika je vhodná prakticky pro všechny rodinné domy.

Fotovoltaika pro rodinné domy a střecha domu

Fotovoltaiku lze instalovat na různé typy střech. Nejčastěji se využívá šikmá střecha (vhodný sklon je od 15°- 45°) , ideálně s použitím panelů umístěných na rámové konstrukci. Takováto střecha poskytuje nejlepší sluneční expozici. Je ale možné ale využít i ploché střechy. Pak se instalace řeší pomocí vhodné nosné konstrukce.

Jaké kritéria je nutné brát v potaz s ohledem na střešní krytinu?

Při instalaci fotovoltaického systému je důležité brát v potaz střešní krytinu a nosnost krovů. Jeden panel váží přibližně 25 kg, což unese prakticky každá střecha, která je v „dobré kondici“. Vhodným materiálem jsou například tašky nebo plechové krytiny. Méně vhodné jsou střechy s eternitem. Důležité je také dbát na kvalitní montáž, která zajistí pevný a stabilní systém.

instalace fotovoltaiky

Při instalaci fotovoltaického systému je důležité dbát na volbu profesionální firmy a dodržení veškerých bezpečnostních předpisů.

Co je nutné zohlednit z hlediska zákona?

Při pořizování fotovoltaiky je nutné zohlednit platnou legislativu. Je potřeba získat stavební povolení před instalací systému a dodržet technické a bezpečnostní normy. Dále je nutné přihlásit fotovoltaický systém k registraci a hlásit výrobu a spotřebu elektrické energie.

Jaké jsou náklady na vybudování fotovoltaiky v ČR?

Náklady na instalaci fotovoltaického systému se mohou lišit v závislosti na velikosti systému, kvalitě použitých komponentů a výběru firmy, která systém nainstaluje. Zpravidla se odhaduje, že cena za 1 kWp (kilowatt peak) solárního systému se pohybuje ve výši kolem 50 000 až 100 000 Kč.

návratnost fotovoltaiky

Návratnost investice pořízení fotovoltaických panelů na rodinný dům záleží na celé řadě aspektů.

Jaká je návratnost investice?

Finanční návratnost investice do fotovoltaických panelů na střeše rodinného domu závisí na několika faktorech, jako je typ střechy, velikost a orientace panelů, spotřeba elektřiny domácností a dostupné dotace a daňové úlevy. Podle jednoho zdroje se náklady na instalaci solárního systému pro rodinný dům pohybují v průměru mezi 200 000 a 300 000 Kč pro 4-kilowattový systém[1]. Tento systém by mohl vyrábět asi 3 600 až 4 800 kWh elektřiny ročně, což by mohlo pokrýt většinu roční spotřeby typické 4členné rodiny. Solární systém může majitelům domů ušetřit každý rok stovky až tisíce korun v závislosti na jejich energetické spotřebě a ceně elektřiny[2].

V závislosti na energické spotřebě a dostupných dotacích v jednotlivých regionech může trvat 5 až 12 let, než se investice do instalace panelů vrátí[1]. Doporučuje se majitelům domů konzultovat s renomovaným dodavatelem solárních panelů a zjistit o dostupných finančních dotacích a daňových úlevách v jejich lokalitě před rozhodnutím o instalaci solárního systému.

Zdroj:

  1. https://www.eon.cz/radce/zelena-energie/solarni-energie/jak-dlouha-je-navratnost-solarnich-panelu/
  2. https://www.premereni.cz/cs/o-spolecnosti/clanky/jaka-jsou-pro-a-proti-fotovoltaicke-elektrarny-na-strese-rodinneho-domu/There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist