designový styl1

Jak zařídit byt ve skandinávském stylu?

Velmi trendy a populární je v současné době skandinávský nebo také severský styl bydlení. Vyznačuje se zejména jednoduchými liniemi, čistým designem, vzdušnou a neotřelou elegancí. Skandinávský styl je zároveň velmi praktický, působí útulně a přitom je funkční. Jak však své obydlí právě ve skandinávské stylu zařídit?

Velká okna, vzdušný prostor, rozlehlejší místnosti – to je ideální základ pro skandinávský styl. V panelákovém bytě je však těžko seženete a i přesto nemusíte svůj záměr vzdávat, stačí pár triků a úprav.

Foto: pixabay.com

Vzdušný, lehký a otevřený prostor – i to je skandinávský styl.

Barvy typické pro skandinávský styl

Základem je bílá kombinovaná s dalšími světlými odstíny. Kontrast pak tvoří černá.

  • bílá
  • šedá
  • jemné přírodní tóny
  • lehké pastelové barvy
  • kontrastní černá, tmavě hnědá, šedá, temně modrá – ty by měly být pouze doplňkovými barvami

V interiéru se uplatní na podlaze, stěnách, nábytku i dekoracích.

Jaké materiály využít?

Důraz je kladen na návrat k přírodě. Primát zde tedy bude mít dřevo.

  • dřevo – ideální je bříza, borovice
  • ohýbaná dýha v přírodních barvách
  • kámen
  • sklo
  • kov
  • v moderním interiéru můžete použít i plasty – pozor však na barevnost
Foto: pixabay.com

Osvětlení, svíčky, zrcadla – to jsou důležité prvky skandinávského stylu.

Jak postupovat při zařizování interiéru?

Začněte pěkně od podlahy! Podlaha by měla být ideálně ze světlého dřeva – jasan, javor, bělený dub. Ta interiér prosvětlí a opticky zvětší. V případě, že není možné měnit podlahové krytiny, pak si budete muset vystačit s koberečky či kožešinami. Rozmístěte je v prostoru. Ke skandinávskému stylu rozhodně nepatří celoplošné koberce. Na světlou podlahu rozmístěte tmavší nebo geometricky vzorované solitérní kobercové kusy. Naopak tmavou podlahu zjemněte světlými kožešinami, koberečky a předložkami.

Ačkoli je bílá barva na stěnách mnohdy považována za studenou a sterilní, nebraňte se jí. Výrazného kontrastu docílíte například použitím černé tabulové barvy na části jedné stěny. Pokud uvažujete o obložení stěn palubkami, naprostým hitem bude, pokud je natřete na bílo. Hrubé cihlové neomítnuté zdi natřené na bílo také mohou vytvořit neotřelý výrazný prvek interiéru.

Světlá barva by se také měla promítnout na dveřích či rámech oken.

Základ je tímto hotov a přichází na řadu to hlavní – nábytek a dekorace.

 Nábytek pro skandinávský styl

Vybírejte spíše jednoduché odlehčené kusy. Rovné linie a jednoduchost – přílišná zdobnost a členitost zde nemá místo. Dbejte na to, aby prostor působil lehkým a vzdušným dojmem. Vyvarujte se proto přehlcení prostoru velkým množstvím nábytkových kusů. Nemusíte se však bát kombinovat moderní a nové se starým. Experimentujte s přírodními materiály – špalek místo odkládacího stolku, neopracované prkno s háčky místo věšáku – i to je skandinávský styl.

Foto: pixabay.com

Oblíbené jsou nápisy, písmen, sloganů a citátů – ideálně pak v jednobarevných strohých rámečcích. Využijte kontrastů barev.

Doplňky a dekorace

V interiéru by jich nemělo být velké množství – zde naplno platí zásada „Méně znamená více!“. Při výběru dbejte na jejich praktické využití. Co sem rozhodně nepatří, jsou pověstné lapače prachu. Na doplňcích si můžete dovolit použít výrazné barvy i vzory. Velmi oblíbená je černo-bílá kombinace.

Co v severském stylu rozhodně chybět nesmí, jsou fotografie nebo grafiky v jednoduchých nezdobených rámečcích – ideálně v černo-bílé kombinaci. Svícny a důmyslné lampy a osvětlení i to je doména skandinávského stylu. Oblíbené jsou i typografie a citáty či hesla. Velká dřevěná či kovová písmena sloužící jako dekorace – i zde můžete popustit uzdu fantazii.

K ukládání drobností pak využijte různé koše, misky či krabičky – hitem jsou ty, které jsou ušité z filcu.

Květiny ke skandinávskému stylu také patří – květinová aranžmá však nesmí být přeplácaná a měla by být umístěná v jednoduchých skleněných vázách.

Dostatečné prosvětlení zajistí rafinované použití zrcadel.

Textilie vše zútulní

Polštářky a přehozy ke skandinávskému stylu určitě patří. Vybírejte přírodní materiály – len, bavlnu nebo pleteninu. V zimních měsících hrají své prim i kožešiny. Pokud se neobejdete bez záclon a závěsů v oknech, pak volte pouze jednoduché voálové. Závěsy pak mohou být lněné s velmi jemným vzorem – proužek či drobný jednobarevný potisk bude fajn. Okna by měla propouštět co nejvíce světla.

Při využití těchto principů ve vašem interiéru, vycházejte z aktuálních podmínek: máte-li světlé podlahy i stěny, můžete si dovolit místnost sem tam oživit černým kouskem nábytku. A naopak: máte-li tmavé podlahy, zjemněte je bílým koberečkem nebo kožešinou, světlými stěnami a vybavením.

Skandinávský styl není studený a chladný – naopak přírodní dřevo, světlo, dokonale sladěné doplňky – pleteniny a látkové potahy vytvoří harmonický, příjemný a hřejivý domov, kam se budete vždy rádi vracet.




There is 1 comment

Add yours
  1. Helena Frimková

    Super článek. My máme taky celý byt v přírodní borovici. Ze dřeva se mi to líbí nejvíc a je to hlavně kvalitní. Byt nám zařizoval http://www.pwinterier.cz/ . Nechali jsme to celé na nich, jen jsme měli požadavek, aby byl nábytek z borovice.


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist