skandinávský styl

Zaostřeno na skandinávský styl

Severský nebo také skandinávský styl je velmi snadno rozpoznatelný. Vévodí mu čisté linie, světlé prostorné interiéry a přírodní materiály. Pro tento styl je charakteristické používání barevné palety zaměřené na bílou a černou, uplatní se celá řada odstínů šedi a teplých přírodních tónů. Čím je však tak přitažlivý, že si ve skandinávském stylu stále více lidí zařizuje své obydlí?

Čistě jednoduché, vzdušné a účelné

Je důležité najít na pomyslném jazýčku vah ten správný poměr mezi estetikou a funkčností. A to se skandinávskému stylu opravdu daří. Elegance, čisté linie, praktičnost, pohodlí, harmonie a hlavně vzdušnost. Skandinávský styl umí být stejně strohý a studený, jako sever sám, pokud se však zvolí vhodné dekorace a doplňky je naopak velmi dekorativní a zároveň moderní a nadčasový. V létě je interiér naplněn vzdušností a svěží lehkostí, naopak v zimních měsících dýchá příjemně hřejivou atmosférou.

Foto: pixabay.com

Minimum praktických doplňků – to je skandinávský styl.

Skandinávský styl a jeho typické odstíny

Vzhledem ke svému původu v severských zemích, kde je, zejména v zimním období, nedostatek přirozeného denního světla je hlavní důraz kladen právě na světlé odstíny. S bílou barvou tedy rozhodně není šetřeno. Bílá vévodí interiéru nejen na stěnách, ale i podlahách, nábytku a doplňcích. Doplňující barvou jsou pak všechny odstíny šedé, jemné přírodní tóny, ale také lehké pastelové barvy. Barevného kontrastu je pak docíleno použitím černé barvy.

Foto: pixabay.com

Pro severský styl je typická neutrální barevná paleta a přírodní materiály.

Materiály typické pro skandinávský styl

Hlavní důraz je kladen na návrat k přírodě, z čehož také pramení používání materiálů. Těm vévodí dřevo – hlavně bříza a borovice, kámen a sklo. Dřevo má vždy světlejší odstíny, případně je použit světlý nátěr. Ve skandinávském stylu se kombinují moderní i tradiční materiály – přírodní tkaniny, textilie s dekorem proužků či květin nebo i jen klasické bílé plátno, oblíbené jsou kožešiny a svíčky. Co se nábytku týká, pak je oblíbeným materiálem ohýbaná dýha.

Pokud má být interiér opravdu moderní, pak nejsou zapovězené ani plasty. Důležitá je však volba barevných odstínů, které by vždy měly být tlumené.

Foto: pixabay.com

Interiér působí lehce, vzdušně a přitom velmi útulně.

Doplňky a osvětlení

Doplňky netvoří ve skandinávské stylu dominantu, hlavní důraz je kladen právě na čistotu a funkčnost interiéru. Na druhou stranu, právě použití vhodných doplňků dokresluje tu správnou a útulnou atmosféru. Jejich výběr je proto nutné pečlivě zvažovat. Hlavní zásadou je rčení, že: „Méně znamená více!“. Pověstné lapače prachu zde tedy své místo rozhodně nemají. Oblíbené jsou fotografie, jednoduché grafiky, typografie v jednoduchých rámečcích. Písmena jako taková jsou podstatným doplňkem.

Interiér pak zútulní polštářky, přehozy či závěsy. Vždy by však měly být v přiměřené míře. Při výběru je důležité klást důraz na zvolené materiály (přírodní lněné, bavlna, své místo zde má i pletenina) a barevné odstíny. Důležitým prvkem je pak také využití zrcadel.

Na co je naopak kladen velký důraz, je osvětlení. Vhodně zvolené lustry, lampy a lampičky jsou pak nejen zdrojem světla, ale i důležitým designovým a dekorativním prvkem interiéru. Velmi oblíbené jsou také svícny. Klasickým materiálem pro osvětlující tělesa je kov – jak pro lustry, lampy, tak svícny.

Foto: pixabay.com

Hřejivou atmosféru skandinávského stylu dotvoří polštářky, přehozy či plédy a hlavně lampy, světla a svíčky.

Do jakých interiérů je vhodný?

Tento styl je vhodný prakticky do všech interiérů. Lze jej použít do různých prostor – rodinným domem počínaje panelákovou garsonkou konče. Kde však opravdu vynikne, tak jsou velké vzdušné prostory a jako stvořený je pro loftové či mezonetové bydlení.

Pokud dodržíte hlavní zásady skandinávského stylu – čisté jednoduché linie, přírodní materiály, funkčnost, světlé neutrální barevné tóny – minimum praktických doplňku a maximum světel a lamp, pak se budete do svého domova vždy těšit a rádi se vracet.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist