krbová vložka

Krbové vložky, topení s úsporou

Vytápění plynem či elektřinou se v posledních letech neustále zdražuje a rok od roku musíme sahat hlouběji do našich peněženek. Účinným řešením může být v rodinných domcích krbové vytápění. Krbem lze vytápět jako doplňkovým, ale i hlavním otopným systémem.

Vytápění celého domu pomocí otevřeného ohně by bylo samozřejmě neefektivní. Tepelná účinnost by se pohybovala zhruba mezi deseti až patnácti procenty. Něco úplně jiného je pak ale krb s krbovou vložkou. Tepelná účinnost nám rázem vzroste až na 70 procent. Zvýší se tedy účinnost krbového vytápění. Oproti krbu s otevřeným topeništěm dojde  i ke snížení spotřeby paliva, eliminaci pronikání splodin spalování do místnosti. Výrazně se také zvýší bezpečnost provozu krbu.

Vyberte vhodnou krbovou vložku - finální podobu krbu pak určíte vy sami.

Vyberte vhodnou krbovou vložku – finální podobu krbu pak určíte vy sami.

Krbové vložky

První prosklené krbové vložky se začaly objevovat již před třiceti lety. Od těch první se ty dnešní samozřejmě v mnohém liší. Zejména po technické stránce došlo k jejich výraznému zdokonalení. Masovější rozšíření tohoto systému vytápění bylo spjato s vynálezem křemičitého skla, které je odolné vůči žáru.

Co je vlastně výhodou krbových vložek? Spojíte tím příjemné s užitečným. Získané teplo lze použít i k vytápění dalších místností. Pohledem do plamenů, které umožňují prosklené dveře, je pak uspokojena i duše každého romantika!

krb, FreeImages.comSériově vyráběné krbové vložky se vyrábí jednak pro tradiční krby s otevřeným ohništěm, tak i pro krby uzavíratelné. Právě krby s uzavíratelným ohništěm jsou tepelně vysoce účinné.

Krbová vložka tvoří jádro krbu. Dodává se většinou ve dvou základních částech, kterými jsou vlastní ohniště a lapač kouře. Celkový vzhled krbu pak závisí jenom na vás. Dodatečné vnější provedení krbu je prováděno na vaše přání, v souladu s celkovým rázem interiéru. Limit  tvoří pouze parametry krbové vložky, které jsou stanoveny přímo výrobcem. Vždy je však lepší přenechat výstavbu krbu specializované krbařské firmě.

Díky zvýšené poptávce po krbových vložkách začali výrobci vyrábět i celé krbové soustavy. Ty se dodávají většinou jako stavebnice v podobě krbové vložky a vnějšího pláště krbu. Sestavení není nikterak složité i v tomto případě byste se však raději měli obrátit na specialisty. Krb vám sestaví buď přímo prodejce, nebo vám jistě ochotně poradí kvalitní firmu, která sestavení provede.

Foto: pixabay.comTeplovodní a teplovzdušné krbové vložky

Oproti teplovzdušným krbovým vložkám, kdy jsou obytné místnosti vytápěny horkým vzduchem hnaným systémem potrubí, je možnost napojení teplovodní krbové vložky na stávající systém ústředního topení domu. To umožňují teplovodní krbové vložky s výměníkem. Krb pak může sloužit jako hlavní zdroj vytápění, nebo jako doplňkový systém pro vytápění plynovým či elektrickým kotlem. Takto lze pohodlně vytápět i větší množství vzdálenějších místností.

Palivo

Povoleným palivem pro krbové vložky je dřevo, dřevní zbytky, dřevěné brikety nebo pelety. Topit v takovémto systému uhlím, nebo jinými palivy většinou není možné. Výjimku může tvořit taková krbová vložka, kde je to v technických podmínkách výrobcem výslovně povoleno.
There are 2 comments

Add yours
  1. Milan Nováček

    My si teď (respektive na podzim) koupili nový akumulačky tady: flamen.cz a zatím maximální spokojenost. Tak doufám, že kdo se na základě tohohle článku pro krbovou vložku rozhodne, tak bude stejně spokojen jako my 🙂

  2. David Kompelík

    Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat. V článku levnekrby.cz/zajimavosti/krby-do-nizkoenergetickeho-domu-aneb-jak-setrime-za-vytapeni/ píší, že jestli není potřeba krb s výměníkem tak stačí biokrb. Mám jednopodlažní barák a právě se vás chci zeptat, co by bylo lepším řešením? Předem děkuji za odpověď.


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist