kuchyn-1

Kuchyně: průsečík účelnosti a pohodlí

Kuchyně je v rámci interiéru průsečíkem, v němž se setkávají požadavky na estetiku i účelnost a komfort. Sladit tyto požadavky ale není snadné. Kuchyně totiž musí zároveň inspirovat, abychom se v ní cítili příjemně a nebrali přípravu jídla jen jako nutnost.

Kuchyně můžeme rozdělit do dvou hlavních kategorií – přístavné kuchyně tvořené souborem samostatných skříněk a modulů a vestavěné kuchyně, jež jsou kombinací kuchyňského nábytku, spotřebičů a doplňků vyrobených na míru a které jsou zabudované do místnosti a mají celistvou pracovní desku. Chyby při zařizování prostoru kuchyně jsou přitom nejmarkantnější v malých kuchyních.

kuchyn_Michelle Meiklejohn_FreeDigitalPhotos.netSprávně řešená kuchyně se totiž nikdy nezdá být malá. Jako nejvhodnější se pro malé kuchyně jeví vestavěné řešení, které dovoluje maximální využití podlahové plochy.

Základem je trojúhelník

Základním pravidlem pro řešení malé kuchyně je, aby zde byla vymezena tři základní pracoviště propojená hlavními činnostmi – tzv. pracovní trojúhelník. Ten je tvořen mycí zónou (dřez, myčka, odpadkový koš), přípravnou pracovní zónu, kde se odehrává příprava pokrmů a varnou zónu sloužící ke konečné úpravě jídla (sporák, trouba, mikrovlnka). Uprostřed tohoto trojúhelníku by běl být prostor na ukládání nádobí a kuchyňského nářadí a také pro skladování potravin (lednice, spíž). Hlavním účelem pracovního trojúhelníku přitom je to, aby umožňoval plynulý pohyb a bezpečnou práci.

kuchyn_Maggie Smith_FreeDigitalPhotos.netJaké typy se nabízejí

Výběr a výsledné řešení kuchyně je ale výrazně individuální. Pokud jde typologii kuchyní, lze rozlišit pět základních variant. Přímá – lineární kuchyně je vhodná pro menší domácnosti o jedné či dvou osobách, pokud jim má lineární řešení plnohodnotně sloužit, měl by být prostor u stěny dlouhý minimálně tři metry.

Jiným typologickým řešením je paralelní – dvoustranná kuchyně, která lépe využívá prostor díky dvěma naproti sobě umístěným sestavám, prostor mezi nimi by přitom měl být minimálně jedena půl metru velký.

Kromě předchozích typů můžeme zvolit kuchyni rohovou ve tvaru L, která je vhodná pro středně velké domácnosti a lze ji dobře sladit s obývacím prostorem.

Další rohovou variantu představuje rohová kuchyně ve tvaru U, která se dobře uplatní i v malých bytech a která využívá tři plné stěny, výhodné je zejména maximální využití úložného prostoru a pracovní plochy.

Novinkou, která ozvláštní kuchyňský interiér je varný ostrov, hodí se ovšem jen do větších prostorů. Ostrov rozděluje prostor na pracovní a obytnou část a přispívá k pocitu otevřenosti.

freeimages.comErgonomie definuje funkčnost

Podstatnou podmínkou správného řešení kuchyně není jen celková koncepce, ale i to, aby všechny rozměry vyhovovaly jejím uživatelům s ohledem na jejich tělesné dispozice (výška, případné omezení apod.) tedy ergonomie. Tato skutečnost,zda je uživatel pravák či levák by z měla být zohledněna – ovlivní to např. umístění a vzájemné pořadí jednotlivých center. Z pohledu ergonomie lze přizpůsobit i výšku plochy kuchyňské linky, která nemusí být jednotná. Vyšší plocha je přitom pro řadu kuchyňských prací pohodlnější a kuchař se při nich nemusí hrbit. I mycí centrum může být umístěno výše, naopak varná deska by z bezpečnostních důvodů měla být níže.

Obvyklá šířka pracovní plochy přípravného centra by měla být 80 až 150 cm, v jejím dosahu by pak měly být zásuvkové skříňky s kuchyňskými pomůckami. Hloubka pracovní desky by pak měla dosahovat minimálně 60 cm.

kuchyn_photostock_FreeDigitalPhotos.netDesign završuje dílo

Mimo naši pozornost při zařizování kuchyně by neměl zůstat ani design a materiály použité pro povrchovou úpravu zařízení. K současným trendům patří dýha a vysokolesklé povrchy v různých odstínech, ale nerezová ocel, hliník,sklo a strukturované povrchy z laminátu. Environmentální trend se projevuje i v barevnosti – přednost dostává škála zemitých hnědých a šedých odstínů nebo teplá pískově žlutá barva. V nejmodernějších minimalistických kuchyních se zase uplatňuje kombinace černé a bílé, která podtrhuje industriální vzhled se zapojením moderní elektroniky.

Kam dál?
Kuchyně a barevné trendy
Vybíráme jídelní stůl a židle
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist