vintage

Vintage styl: Krok do starodávné elegance pro váš domov

Váš domov může zazářit v jedinečném vintage stylu! Ale co to vlastně znamená? Vintage je módní termín, který odkazuje na elegantní a nostalgický styl z minulosti. Ať už milujete romantické vzpomínky na minulé éry, nebo hledáte způsob, jak do vašeho bydlení vnést osobitý a jedinečný charakter, vintage styl je tou správnou volbou.

Foto: pinterest.com

Kouzlo vintage tkví v čistotě a jednoduchosti. (1)

Náš článek vám přináší vše, co potřebujete vědět o vintage stylu a jak jednoduše zařídit své bydlení v tomto neodolatelném trendu. Od vybírání vhodných nábytkových kousků s retro nádechem až po volbu barev a textilií, které dotvoří nostalgickou atmosféru, budete mít ve svých rukou nástroje k vytvoření domova plného starodávné elegance.

Víte, že vintage styl nabízí také široké možnosti výběru dekorativních prvků a doplňků? Od retro obrazů, starých rádií až po sběratelské kousky z minulosti, čeká na vás celý svět fascinujících a originálních vintage doplňků.

Připravte se na unikátní dobrodružství do minulosti a objevte, jak snadno můžete proměnit svůj domov v prostor, který okouzlí každého. Stačí jednoduché tipy, trocha kreativity a lásku ke kráse minulosti.

Připojte se k nám a začněte cestu do vintage stylu, který okouzlí a přinese do vašeho bydlení nezapomenutelnou atmosféru starodávné elegance.

Co to vlastně je vintage styl?

Jestli-že se podíváte do slovníku, pak zjistíte, že vintage znamená starobylý. A tím tento styl skutečně je. Inspirací je mu především doba mládí našich babiček. Čerpá hlavně z 50. a 60. let minulého století.

Vintage naleznete ve všech uměleckých sférách, bydlením počínaje – módou konče. Pomalu se stává jakousi stálicí na poli estetiky a bytového designu.

Zdánlivě usedlý styl působí s moderními prvky velmi neotřele a originálně. Interiér by měl navozovat vyrovnaný, romantický až snový dojem, vyzařovat harmonii, klid a útulnost.

Foto: decoratingyoursmallspace.com

Zrenovovaná starší skříňka jako noční stolek, křídlo již nepoužívaných dveří tvoří čelo postele – i tak může vypadat vintage styl. (2)

Staré ve spojení s moderním

Oproti retru klade vintage důraz na vše původní a originální. Pohrává si s detaily, které tvoří jedinečnost tohoto stylu. Zrenovovaná komoda po babičce v bílé barvě, stará keramická mycí souprava, solitérní křeslo či židle, šperkovnice, skleněné prvky, starý šicí stroj… to vše lze využít. Starým, zdánlivě nepotřebným věcem, dodat lesk a zbrusu nový nádech.

Foto: whitelacecottage.com

Jemné pastelové odstíny jsou základem. (3)

Kouzlo je v jednoduchosti

Právě jednoduchost a jistá naivita dodává vintage to pravé kouzlo. Nic se však nesmí přehánět a zde to platí dvojnásob. Přeplácanost do tohoto snového světa prostě nepatří. Půvab mají obyčejné věci sami o sobě, navíc je nutné si opravdu pohrát s detaily.

Foto: Lucie Podhrázská Dušková

Staré náušnice – památka po babičce – možná je již nebudete nikdy nosit, proč z nich ale nevytvořit nenápadnou a rádoby nahodilou dekoraci. (4)

Barvy a materiály

Typické jsou jemné pastelové barvy. Mnohdy převládá kombinace starorůžové a bílé. Půvabná je však i smetanová, blankytná modř, fialková nebo šedá, ty by měly interiéru dominovat. Nebojte se však ani výraznějších vzorů – květinový, krajkový, ale i jemný puntík či proužek do vintage zcela jistě patří.

Z materiálů působí dobře dřevo, ratan, sklo, keramika nebo kov. Nezapomeňte také na tkaniny – lehké voály a záclony, len, ale také třeba na dotyk velmi příjemný semiš.

Foto: Lucie Podhrázská Dušková

Ležérní dekorace pro potěchu oka i duše. (5)

Začněte s doplňky

Není nutné se hned vrhat do kompletní přeměny celého interiéru. Začněte pomalu a pozvolna. Květinová dekorace na krásně prostřený stůl, několik polštářků na sedací soupravě, rádoby ležérně „zapomenuté“ staré knihy a svícny budou tím pravým začátkem.

Právě vhodně zvolené doplňky a detaily vytvoří tu pravou romantickou atmosféru.

Foto: Lucie Podhrázská Dušková

Pokud se nechcete pouštět do razantnějších úprav, začněte s květinami… (6)

 
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist