dýně na dlabání

Dýně nejen na dlabání

Zvyk dlabání dýní a Halloween už u nás prakticky zdomácněl. To, že je to zvyk převzatý z Ameriky mi vlastně ani nevadí. Je to prostě milé – vydlábnout dýni, udělat jí strašidelný obličej nebo vyřezat jakýkoliv jiný duchařský motiv a zapálit v ní svíčku. Je fakt, že tohle mají rády, a vždycky se na dlabání dýně těší, hlavně děti. Když jim k tomu na zahřátí navíc naservírujete vynikající dýňovou polévku a upečete třeba halloweenské muffiny, tak bude i ten český Halloween fajn.

Která dýně se hodí na dlabání?

Na vydlabání se hodí prakticky jakákoliv dýně. Nejideálnější je však pořídit dýni určenou přímo k dlabání. Její dužninu nelze dál, oproti jiným dýním, nijak zpracovat. Její slupka je ale velmi pevná a dlouho vydrží. Dýně určené ke konzumaci tak pevnou strukturu nemají a brzy podlehnou hnilobě.

foto: lepebydlet.cz

Na vydlabání se hodí prakticky jakákoliv dýně. Nejideálnější je však koupit odrůdu k tomuto účelu přímo určenou. Má pevnou slupku, která je odolná a nepodlehne brzy hnilobě.

Dýně určené k dlabání pořídíte v obchodech, zahradnictvích nebo na trhu. Můžete si ji ze semínek vypěstovat i na své zahradě, stejně jako třeba dýně okrasné. Ty jsou malé, mají nejroztodivnější tvary a barvy. K dlabání se také příliš nehodí, za to vyniknou v různých podzimních aranžmá a dekoracích.

Jak na dlabání dýně?

Úplně jednoduše… Dýni vezměte, očistěte od nečistot a špíny. Připravte si ostrý nůž, lžíci a misku na semínka a dužninu. Nejprve opatrně odřízněte vršek dýně kolem stopky. Tento „poklop“ nevyhazujte, po vydlabání a vyřezání jím dýňového strašáka opět přiklopíte.

foto: lepebydlet.cz

Z dlabání dýně budou mít největší radost hlavně děti. Vydlabat ji s vaší pomocí zvládnou i malí školkáčci.

Lžící z vnitřku dýně odstraňte všechna semínka a měkkou dužninu. Nebojte se hrábnout i trochu hlouběji a vydlabejte i část vnitřní pevné slupky. Pozor dejte jen na to, abyste slupku neztenčili příliš. Vyndat semínka a měkkou dužninu zvládnou v pohodě i menší děti. S odstraněním tužší části jim nejspíše budete muset pomoct.

Hurá jde se vyřezávat dýňové strašidlo!

Inspirací na dýňového strašáka naleznete na internetu opravdu spoustu. Je fajn si motiv nejprve na dýni předkreslit tužkou nebo fixem. Pak už jen vzít menší ostrý nožík a začít vyřezávat. Každý řez si dopředu promyslete, protože pokud říznete chybně, už to nevezmete zpátky. Je proto lepší postupovat po menších kouscích. Když je dílo hotové, umístěte dovnitř hořící svíčku a přiklopte odříznutý poklop se stopkou.

foto: lepebydlet.cz

Mimo klasického strašáka jsme se letos rozhodli udělat i dýni krajkovanou. Jednotlivé dírky jsme vyvrtali pomocí akuvrtačky.

Krajkovaná dýně

Pokud jste duší romantici, máte odrostlejší děti, nebo se vám klasická dýňová strašidla nelíbí, tak zkuste vytvořit dýni krajkovanou. I já jsem letos do jedné takové pustila. Pořídila jsem si k tomu účelu bílou dýni. Vydlabala jsem její vnitřek a pustila se do „krajkování“. Ideálním pomocníkem mi byla akuvrtačka a různě velké vrtáky. Dopředu jsem si na dýni předkreslila – předtečkovala motiv, a pak už jen vrtačkou provrtávala jednotlivé dírky. Rozhodně se nemusíte bát velikosti vrtáku a zvolte klidně větší. Úplně malé dírky totiž nebudou moc vidět, efekt nebude takový a také svíčka uvnitř krajkové dýně bude díky malému přívodu vzduchu zhasínat.

Po práci za odměnu dýňovou polévku

Musím předeslat, že mé děti nejsou žádní velcí zeleninožrouti. Ještě tak vezmou na milost okurku, cherry rajčata a papriku. Dušenou a jinak tepelně upravenou zeleninu přímo nesnáší a z polévky kousky zeleniny často vybírají… Co však u nás vždycky zaboduje je dýňová polévka. Tu by mohli jíst i třikrát týdně! Co na dýňovou polévku budete potřebovat? Základní surovinou je samozřejmě dýně. Nesnažte se však polévku uvařit z dýně, kterou jste právě vydlabali. Nejvhodnější odrůdou dýně na polévku je dýně hokkaido. Tu koupíte do dvacky prakticky v každém supermarketu.

Nejideálnější dýní na přípravu dýňové polévky je dýně hokkaido.

Na dýňovou polévku si připravte:

  • jednu dýni hokkaido
  • jednu větší mrkev
  • tři brambory
  • kousek celeru
  • cibuli
  • sůl, pepř, muškátový oříšek
  • kelímek smetany – ideálně 30%
  • snítku libečku (použít můžete i sušený, nebo ho nemusíte dávat vůbec)
  • 1,5 litru vody
  • oříšek másla

Dýni hokkaido pečlivě umyjte, rozkrojte na půl a vydlabejte z ní semínka. Pokud byste chtěli dýni oloupat, tak to rozhodně nedělejte. Hokkaido se vaří i se slupkou, nepřipravíte se jejím oloupáním o cenné vitamíny a o pěknou sytě oranžovou barvu polévky. Dýni zbavenou semínek i se slupkou nakrájejte na větší kostky. Oloupejte a na kostky nakrájejte brambory, mrkev i celer. Do hrnce dejte máslo a zpěňte na něm do růžova jednu nakrájenou cibuli. Přidejte ostatní zeleninu a lehce orestujte. Vše zalijte vodou – když spěchám, tak vodu předem uvařím v rychlovarné konvici a zaliju zeleninu horkou vodou. Vše osolte, trochu opepřete, přidejte libeček a nechejte asi 20 minut vařit.

Poté použijte tyčový mixér a uvařenou zeleninu dohladka rozmixujte. Pokud se vám zdá polévka příliš hustá, nebojte se přilít ještě trochu vody. Dle chuti polévku případně dosolte a na co rozhodně nesmíte zapomenout je muškátový oříšek. Ten do polévky jemně nastrouhejte. Dodá dýňové polévce úžasnou vůni i chuť. Nakonec do polévky nalijte půl kelímku smetany a za stálého míchání nechejte na mírném plameni chvilku probublat. Hotovo a můžete servírovat!

Dýňovou polévku dozdobte podle chuti a fantazie

Dýňová polévka je rychlá a vydatná. Zahřeje a chutnat bude i zapřísáhlým odpůrcům zeleniny.

Polévku na talíři ozdobte zbylou smetanou – opatrně ji nelijte přímo z kelímku nebo smetanu lžící nakapejte na povrch polévky. Můžete ji ozdobit ještě nasekanou petrželkou nebo třeba dýňovými a slunečnicovými semínky.

Polévku podávejte s pečivem, krutony nebo prostě jen tak samotnou.

Dobrou halloweenskou chuť!




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist