žlutá rajčata6

Koktejlová žlutá rajčata zvládne pěstovat každý

Nejsem zrovna velký pěstitel. U domku mám tři menší záhony a radost mi dělá spíš pěstování nenáročných bylinek. Jenže, kdo by neměl rád chuť domácích rajčat? Já je prostě zbožňuju! Pokud máte skleník, tak je s pěstováním rajčat vyhráno. Jenže, ten já nemám. Pokusy pěstovat rajčata volně na záhonu většinou dopadly nevalně. Zpravidla krásné zdravé plody nikdy moc nedozrály… A tak jsem se letos rozhodla udělat změnu a zasadit na záhon koktejlová žlutá rajčata. Ta přece nepotřebují tolik času, aby dozrála do krásné červené barvy. Prostě mají zůstat žlutá!

Bylinková zahrádka prospívá. Dýním a cuketám se na kompostu také výtečně daří, ale vypěstovat rajčata se mi nikdy moc nedařilo. Prostě na to nemám ideální podmínky. Chybí mi skleník nebo aspoň větší pařník. Rostlinky vždycky krásně vyrostly, byly plné plodů, ale ty nikdy nestačily pořádně dozrát. Buď prostě nebylo dostatek slunných dní nebo rajčata napadla plíseň, a to pak z úrody nebylo nic. Jsem pěstitel začátečník a vypěstovat rajčata na záhonu mi nikdy moc nešlo…

Foto: lepebydlet.cz

Koktejlová žlutá rajčata dozrávají postupně v hroznech. Nejdříve ta vrchní, potom spodní.

Žlutá koktejlová rajčátka

Letos jsem se, i přes předchozí nezdary, rozhodla to opět zkusit. Tentokrát však s jinou odrůdou rajčat. Na jaře mi v zahradnictví padl zrak na sazeničky žlutých cherry rajčat. V hlavě mi to začalo hned šrotovat. Žlutá rajčata přeci nepotřebují tolik sluníčka. Nečervenají, žlutá je pro ně tou správnou barvou… Nemusely by teda potřebovat tolik času na dozrání a tentokrát by to mohlo klapnout. No ano, moje úvaha nebyla příliš vědecká. Prostě jsem na to šla svým „selským rozumem“.

Každý den otrháme několik sladkých plodů - buď je sníme hnedka venku nebo z nich připravíme dobrou svačinku.

Každý den otrhám několik sladkých plodů – buď je s dětmi sníme hnedka venku nebo z nich připravím dobrou svačinku.

Sazenice na záhon a správná péče o rajčata

Jak už jsem psala, nejsem žádný velký pěstitel. Koupě tří sazenic rajčat nestála majlant a tak to prostě risknu. Na vyvýšený záhon, který tu mám jsem navozila vrstvu kompostové hlíny a sazenice zasadila. Budou ho obývat spolu s dvěma sazenicemi lilku a šesti celery. Tak snad se zde zelenince bude dařit.

Sazeničky krásně rostly a sílily. Děda mě učil, že rajčata je nutné zaštipovat. S tím, jak narůstá jejich výška je nutné k rostlině zapíchnout dostatečně vysokou tyčku a rostliny vyvazovat. A zaštipovat a zaštipovat… Oštipuju vždycky spodní listy a vedlejší výhony. Pokud by na rostlině zůstaly, tak by se zbytečně vysilovala. A úroda by nebyla taková.

Rostliny jen pravidelně v horkých dnech zalévám. Žádné hnojení, žádné postřiky, nic… Občas na záhonu posbírám hnusné slimáky, a jinak žádná zvláštní péče. Teda mimo již zmíněného zaštípnutí listů a vedlejších výhonů.

Chleba s pomazánkovým a rajčata - jednoduše dobrota!

Chleba s pomazánkovým a rajčata – jednoduše dobrota!

Koktejlová žlutá rajčata – mňam!

Račátka dozrávají postupně v hroznech. Nejprve ta vrchní a pak postupně i ta spodní. Nikdy jich neutrhnete celý hrozen najednou, ale pěkně postupně. Já své první vypěstované žluté rajče ochutnala koncem července a řeknu vám, že tak sladké a dobré rajče jsem už hodně dlouho neochutnala! Prostě lahoda. Od začátku srpna, pak každý den pravidelně otrhám několik výtečných zralých plodů. Jsou jen tak na zobnutí, žádná super velká sklizeň, ale nám to stačí.

Selský rozum a intuice se mi pro letošek opravdu vyplatily. Na to, že to byla zkouška a sázka na neznámou se vše vyplatilo. Dozrávají pořád další a další plody a já i děti z nich máme opravdu radost. Dcerka si dokonce oblíbila jen tak doskotačit k záhonu – opatrně si utrhnout jedno dvě zralá rajčátka a jít si zase hrát. Prostě idyla.

Tak pokud se ani vám nedaří pěstovat červená rajčata, protože na to nemáte vhodné podmínky, zkuste tahle žlutá. Když jsem to zvládla já, dáte to taky! A dařit se jim bude i ve větších kbelících na balkóně, o tom jsem naprosto přesvědčená.
There is 1 comment

Add yours

Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist