brambory

Rané brambory – úžasná dobrota! Jak si poradit s pěstováním brambor?

Taky se už těšíte, až si pochutnáte na raných bramborách? Uvařené pěkně ve slupce, polité máslem a posypané petrželkou? Já moc… Úplně ideální je, když máte zahrádku a kousek půdy věnujete právě pěstování raných brambor. Brambory nejsou náročné a výsledek rozhodně stojí za to!

Dejte bramborám vhodné podmínky, trochu péče a při dobrém počasí budete hlízy sklízet už v druhé polovině června. Brambory k naší stravě prostě patří! Navíc jsou výbornou předplodinou pro většinu druhů zeleniny. Půda je po nich pěkně kyprá, bez plevelů a má výbornou strukturu. Po bramborách zasaďte na záhon třeba i jahodník.

Na zahrádce pěstujte velmi rané nebo rané odrůdy brambor. Bramborám svědčí lehčí až středně těžká propustná půda.

Domácí brambory jsou jednoduše pochoutkou, nesrovnatelnou s bramborami z obchodu. Pěstujte je proto, abyste si pochutnali - děláte to jen pro sebe!

Domácí brambory jsou jednoduše pochoutkou, nesrovnatelnou s bramborami z obchodu. Pěstujte je proto, abyste si pochutnali – děláte to jen pro sebe!

Kdy a jakou sadbu pořídit?

S konkrétní odrůdou vám rádi poradí v semenářských obchodech nebo zemědělských podnicích, kam se nejčastěji pro sadbu brambor jezdí. Sadbu pořizujte už během zimních měsíců – nejčastěji během února. Sadbu nepořizujte s tím, že s vás budou velkopěstitelé. Na doma vypěstovaných bramborách si prostě a jednoduše neskutečně pochutnáte!

Nakoupením sadby to nekončí, brambory před vysazením musíte dobře uskladnit – narovnejte je do lísky korunkovou částí nahoru tak, aby co nejvíce oček směřovalo vzhůru. Ideální teplota je 12-15 °C, světlo a čerstvý vzduch jsou pro sadbu to pravé.

Brambory během 4-5 týdnů vytvoří krátké klíčky. Pokud mají brambory dlouhé klíče, tak je před sadbou olámejte. Ty vyrostou vlivem nesprávného skladování v teple a temnu. Také hlízy s nitkovitými klíčky vyřaďte. Ty jsou často nositeli choroboplodných zárodků.

Pokud jste si sadbu nestihli v zimě pořídit, nebo jste v tuto dobu ještě o jejich pěstování neuvažovali, nezoufejte. Je možné koupit již předklíčenou sadbu i teď na jaře, kterou můžete rovnou sázet.

brambory1

Kdy vysazovat rané brambory?

Ideální dobou pro výsadbu je polovina dubna. Několik dní před výsadbou přeneste lísky se sadbou do chladnějších prostor s teplotou okolo 6-8 °C, abyste je „otužili“.

Do připravených záhonů sázejte jednotlivé hlízy. Záhon by měl být připravený tak, že na něm vytvoříme brázdy vzdálené cca půl metru od sebe. Hlízy sázejte do vrchu brázdy do hloubky asi 8-10 centimetrů. Jednotlivé brambory by měly být ve vzdálenosti asi 25-30 centimetrů. Bramboru do brázdy dejte korunkovou částí nahoru nebo na stranu. Pozor, aby se klíčky při sadbě neulomily.

Každé hlíze můžete přilepšit lopatkou kompostu. Opatrně z obou stran přihrňte zem a zlehka ji utužte. Záhon můžete zpočátku překrýt netkanou textilií. Tu na záhonu nechejte až do první okopávky.

brambory6Kozel zahradníkem aneb jak se o brambory starat?

Není pravdou, že výsadbou vše končí. Brambory vyžadují péči, ale rozhodně to není nic světoborného. Čas, který jim věnujete se vám vrátí v podobě luxusní úrody. Velmi důležité je okopávání a kypření. Pokud vznikne na záhonu po dešti nebo vlivem počasí tužší krusta, musíte ji motykou opatrně rozrušit a půdu prokypřit a provzdušnit.

V momentě, kdy rostlinky dosáhnou výšky tak 20 centimetrů nad zemí, pak je znovu trochu přihrňte hlínou.

Stejně jako ostatní zeleninu je za velkého sucha nutné brambory zalívat. Na to je ideální konvice bez kropátka nebo voda z hadice, ale nerozprašovat! Vodu lijte přímo ke kořenům, listy zbytečně nekropte. Vyhnete se tak napadení plísněmi.

brambory2Když brambory napadne plíseň

Plíseň bramborová napadá rostliny za vlhkého a teplého počasí a také při přehnojení dusíkem. Pozor hlavně na období od konce května do června. Plíseň poznáte podle toho, že se na listech začnou tvořit hnědé až černé skvrny s bílým houbovitým povlakem na spodu.

Ochranu poskytne jedině včasné odhalení a ošetření postřikem. Bohužel k dispozici není moc ekologických variant. Postřik provádějte přípravky Kuprikol, Novozir, Dithane a dalšími… Důležitá je prevence proti plísním – volba vhodné půdy, správná příprava sadby a vyrovnaná výživa.

brambory3Americký brouk – mandelinka bramborová

Mandelinka je nejznámější škůdce, který ožírá listy. Při pravidelné kontrole zjistíte, zda se jí zalíbilo právě na vašich bramborách. Pokud je brouků míň, pak nažeňte mezi bramborovou nať potomky, ať mandelinku a její larvy a vajíčka vysbírají. Při přemnožení vám opět nezbyde nic jiného než použít postřik. Ekologickou variantou je Novodor FC.

brambory5Sklizeň raných brambor

Brambory sklízejte až nať začne žloutnout. Bývá to zhruba 10-12 týdnů po výsadbě. Hlízy musí jít snadno odtrhnout od pozemních oddenků. Slupka brambor musí být pevně spojená s dužninou.

Brambory sklízejte za suchého počasí. Hlízy narovnejte do lísky a nechejte je na vzduchu oschnout. Poté je uskladněte do tmavého, suchého sklepa. Jestli-že plánujete jejich uskladnění přes zimu, pak dejte pozor na teplotu. Ta by neměla klesnout pod 3 °C. Jinak brambory přemrznou. To poznáte při jejich vaření – budou sladké.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist