cibule3

Jak na skladování cibule?

Doma vypěstovaná zelenina, to je paráda. Rajčata, okurky, papriky, ale stejné je to i s česnekem nebo cibulí. Než se začneme zajímat o to, jak na správné skladování cibule, je nutné ji také správně sklidit. Nedáme vám univerzální návod, jak na to – nevíme, jaký druh cibule pěstujete a jaké podmínky pro její pěstování máte. Co ale udělat můžeme, je pokusit se, vše shrnout do krátkých a přehledných tipů.

V našich podmínkách se většinou pěstuje cibule vysazená na jaře ze sazečky. Počátek sklizně tedy většinou spadá nejdříve na polovinu července. Záleží, jak slunný je záhon, kde je cibule pěstovaná a kupodivu i na nadmořské výšce. V podhůří a v horských oblastech budete cibuli sklízet později. Klidně až v polovině srpna.

Foto: pixabay.com

Cibuli sklízíme, když její nať schne a začne polehávat.

Kdy je cibule zralá ke sklizni?

Z počátku růstu potřebuje cibule vydatnější zálivku, před její sklizní však vyžaduje spíše sucho. Proto ji před sklizní nezalévejte. Cibule je zralá ke sklizni, když její nať začne polehávat. Je suchá, pouze u krčku je ještě trochu čerstvá. To je tedy ideální doba na sklizeň. Cibuli vždy sklízejte za suchého počasí.

Foto: pixabay.com

Po sklizni je nutné nechat cibuli proschnout.

Správná sklizeň cibule

Cibuli opatrně za nať vytáhněte ze země. Pokud je příznivé a suché počasí necháme ji volně i s natí ležet na záhonu, kde bude klidně 1 až dva týdny prosychat. Pokud to počasí nedovoluje, je mokro a deštivo, pak cibule řídce rozložíme na lísky a necháme ji volně proschnout na suchém místě. Pokud vysvitne sluníčko, je dobré lísky přenést na slunce, aby cibule lépe dosychala.

Foto: pixabay.com

Ideální je skladování cibule v zavěšených svazcích na suchém stinném místě.

Správné skladování cibule

Po dvou týdnech, co cibule dosychala buď na záhonu nebo na lískách, ji svážeme po deseti až dvaceti kusech za uschlou nať do svazků. Ty pak zavěsíme pod střechu na další dva až tři týdny doschnout. Potom uschlou nať ze svazků zkrátíme na 2 – 3 centimetry. Odstraníme i zaschlé kořeny. Cibuli skladujte na suchém světlém místě. Není dobré ji skladovat v temném vlhkém sklepě.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist