hyacinty po odkvětu

Co dělat s hyacinty v květináči po odkvětu: péče a příprava na další květinovou sezónu

Po krásném období kvetení hyacintu v květináči nebo truhlíku nastává otázka, co s ním dál. Zda nechat cibuli v květináči a čekat na další rok, nebo ji přesadit na záhon? V tomto článku se podíváme na několik možností, jak se postarat o hyacinty po odkvětu a připravit je na další sezónu plnou krásných omamně vonících květů.

Pokud jste si koupili kvetoucí hyacint v květináči nebo truhlíků, není nutné se jeho cibule po odkvětu zbavovat a vyhazovat ji. To by byla škoda! Hyacinty jsou trvalky, které mohou opakovaně kvést. Je však důležité se o cibule rostlin dobře postarat, aby nám v příštím vegetačním období opět udělaly radost.

odkvetlý hyacint

Hyacinty patří mezi nejoblíbenější jarní kvetoucí květiny. Co však dělat s hyacinty po odkvětu?

Péče o hyacinty po odkvětu

V případě odkvetlých hyacintů máme v zásadě dvě možnosti – buď ponechat cibulku v květináči či truhlíku, nebo pokud máme zahradu, tak ji přesadit do venkovního záhonu. V obou případech, pokud rostlina dostane náležitou péči, tak se v příštím vegetačním období opět dočkáme krásných květů.

V obou případech je však nejprve vhodné odstranit stvol odkvetlého květu. Seřízneme ho co nejblíže k cibuli, avšak dáme pozor, abychom cibulku řezem neporanili. Dobré je také odstranit uvadající listy. Ponecháme pouze dva nebo tři středové lístky.

Ponechání cibule v květináči nebo truhlíku

Pokud nemáme možnost nebo nechceme rostlinu přesadit do záhonu, ponecháme ji v květináči či truhlíku. Odstraníme uvadlý stvol květu a zredukujeme počet listů. Květník poté umístíme na stinné, suché a chladné místo (vhodná teplota je 10-15°C). Ideální je například sklep nebo chladná chodba. Cibulka nyní potřebuje vegetační klid, aby nasbírala síly do dalšího kvetení. Cibulku přiměřeně zaléváme, avšak pozor na přemokření! To hyacint vyloženě nesnáší. Můžeme ji také přihnojit. Doba vegetačního klidu by měla trvat minimálně 10-12 týdnů. Během této doby listy pravděpodobně zcela zaschnou. Poté je možné rostlinu znovu přemístit na původní stanoviště – tedy slunné a teplé místo. Cibule znovu obrazí a pokud budete mít štěstí objeví se další květ. V plné síle hyacinty kvetou zpravidla vždy jednou během jednoho vegetačního období. Květ se tedy pravděpodobně znovu objeví až s příštím jarem.

cibule hyacintu

Hyacinty jsou opakovaně kvetoucí cibuloviny. Kvetou zpravidla jednou za vegetační období. Vyhazovat jejich cibule po odkvětu je tedy škoda.

Přesazení cibule hyacintu do záhonu

Po odkvětu lze cibuli hyacintu z květináče nebo truhlíku přesadit na záhon. Pozornost věnujte výběru stanoviště. Hyacinty mají rády slunné stanoviště, případně polostín. Dobře propustnou a provzdušněnou zeminu. Před přesazením je dobré půdu přihnojit organickým hnojivem.

Cibulku zbavíme odkvetlého stvolu a listů, případně i zahnívajících kořínků. Cibulku poté umístíme do připravené jamky a zakryjeme ji zeminou. Cibulka by měla být zhruba 5 centimetrů pod úrovní půdy. Cibulku přiměřeně zalijte.

Na zimu je vhodné záhon zakrýt chvojím nebo jinak ochránit před silným mrazem. Na jaře se pak můžete těšit na krásné květy hyacintů.

barvy hyacintů

Mezi nejznámější barevné kultivary hyacintů patří ty modré, růžové a bílé.

Pozor hyacinty jsou mírně jedovaté!

Při manipulaci s rostlinou nebo její cibulkou je vhodné si vzít rukavice. Hyacinty jsou mírně jedovaté a při kontaktu s cibulí nebo šťávou z rostliny by mohlo dojít k alergické reakci na vaší pokožce. Obsahují alkaloidy, proto i v případě požití mohou nastat zdravotní potíže v podobě trávicích obtíží. To platí nejen pro člověka, ale také pro domácí zvířata.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist