narcis2

Krokusy, zvonky, hyacinty i narcisy v květináči za oknem

Počasí za oknem je nic moc, i když jaro je již za dveřmi. Také jste si všimli, že na jaře voní vzduch úplně jinak? Je svěží, a přitom zemitě sytý. Když se k tomu navíc přidá vůně prvních kvetoucích krásek a keřů, pak je všechno téměř dokonalé! Pohled z okna zeleně hladí, ale ta typická vůně mi doma chybí. Krokusy, hyacinty, narcisky, zvonky… to je pro mě vůně jara a chci jí mít sobecky i doma. Vhodný květináč, rostlinky a napučené cibulky donesené ze zahradnictví a jde se sázet – pěkně doma, v teple, přímo do květináčů. Pojďte se se mnou inspirovat jarně velikonoční voňavou výsadbou.

Obyčejná maceška, obyčejný hliníkový kbelíček a přesto bude doma za oknem naprosto neobyčejná!

Obyčejná maceška, obyčejný hliníkový kbelíček a přesto bude doma za oknem naprosto neobyčejná!

Hyacinty, krokusy i narcisy v květináči

Už dávno neplatí, že jarní cibuloviny se pěstují jenom v květinových záhonech. Lze je mít i doma v květináči. I když vůně nám doma nezůstane napořád, přeci jen vydrží o chvíli déle než řezané květiny ve váze.

Jen po odkvětu je fajn cibulku z hlíny opatrně vyjmout a vsadit ji pěkně do záhonu. A ještě lepší někde poblíž kmene třeba jabloně nebo jakéhokoliv stromu, který roste poblíž. Za rok tak bude vonět a kvést u vás na zahradě, na chatě nebo třeba u hodné sousedky na zahrádce. Byla by škoda cibulku, potom co letos svou práci odvedla, macešsky hodit do odpadu.

Jarní nebo Velikonoční dekorace v květináči plném sedmikrásek.

Jarní nebo Velikonoční dekorace v květináči plném sedmikrásek.

Jarní vůně u vás doma

Pro je typickou barvou jara zelená a žlutá. Moc ráda se koukám a nechávám odpočinout očím pohledem a svěže zelený trávník, pučící stromy a keře. Zlatice, zlatý déšť, je úplně úžasná! Tyhle barvy mi navíc skvěle pasují k velikonoční výzdobě.

Nemusíte kupovat drahé květináče, postačí i starší nepoužívaná hrneček a úžasná svěží dekorace je na světě.

Nemusíte kupovat drahé květináče, postačí i starší nepoužívaná hrneček a úžasná svěží dekorace je na světě.

Narcis to je jarní vůně dětství u babičky na zahradě

Babička měla narcisky moc ráda, měla jich obrovský záhon v předzahrádce, kde je pěstovala na střídačku s tulipány. Vždycky jsme si od ní odvážili domů kytici narcisů. Krásně voněly, jen mi na nich trochu vadilo, že když se ostříhaly vypouštěli z řezu oslizlou šťávu.

Teď už je do vázy trhám jen výjimečně – třeba právě na Velikonoce. Mám je radši jako jednoduchou dekoraci, pěkně živé v květináči. Úžasně vyniknou v jednoduchém pastelově zeleném květníku. A co teprve ve starším pruhovaném nebo stylovém hrnečku? Možná máte doma nějaký, který se již na pití čaje nehodí. Vdechněte mu proto novou duši a zasaďte do něj třeba právě narcisky.

Narcisy mají rády světlo a dostatečnou zálivku, Po odkvětu je přesaďte na záhon do hlíny.

Narcisy mají rády světlo a dostatečnou zálivku, Po odkvětu je přesaďte na záhon do hlíny.

Narcisky je ideální umístit na okno, kde budou mít hodně světla. Pozor také na zálivku – mělo by jí být dost, ale zase ne přemokřit. Odkvetlé květy odstřihněte a počkejte až uschnou nebo ještě lépe zaschnou listy. Poté cibulku z květináče opatrně vyjměte a přemístěte ji do země.

Omamná vůně hyacintů

I hyacinty úžasně omamně voní. Navíc mají širokou škálu barev od bílé, přes žlutou, typicky růžovou až po fialovou a modrou. Lze je dobře pěstovat i v květináči. Velmi efektní také je, pokud je umístíte jen tak do vázy s vodou. Nemyslím tím, že je ustřihnete, ale celé i s cibulkou. Předtím je samozřejmě nutné opláchnout a omýt hliněný bal z cibulky. Samotné kořeny, které z cibule vyrůstají tvoří sami o sobě v průhledné váze zajímavou dekoraci.

Omamná vůně hyacintů je nezaměnitelná, jen bych je neumisťovala do ložnice.

Omamná vůně hyacintů je nezaměnitelná, jen bych je neumisťovala do ložnice.

I hyacinty po odkvětu, podobně jako narcisky, ostříhejte a po zaschnutí je zasaďte přímo do země.

Ostýchavé zvonky

Když jsem se své dcery zeptala, jakou kytičku by chtěla mít doma v květináči, suverénně mi odpověděla, že zvonky, protože je má nejradši. Prý mají květy jako princeznovské šatičky a prý v nich dozajista taky nějaké kytičková princezna bydlí… No nevím, zkusíme se na ně občas lépe zadívat, jestli nějakou malinkatou princezničku nebo vílu tisknout se mezi kvítka nespatříme.

Něžné zvonky - prý si z jejích okvětních lístků dělají šatičky princezny. Původně jsou to dvouleté skalničky, ale parádu u dělají i v květináči.

Něžné zvonky – prý si z jejích okvětních lístků dělají šatičky princezny. Původně jsou to dvouleté skalničky, ale parádu u dělají i v květináči.

Majestátní krokusy

Soused jich má na své zahradě spoustu. S prvními jarními paprsky nesměle vykukují první lístky a poté se objeví záplava těch nejrůznějších barev. Ani o krokusy se nemusíte doma ochudit. I transparentním květináči stejné barvy, jakou mají květy, vytvoří dokonalé jarní zákoutí třeba na jídelním stole nebo v obýváku. I my jsme si je domů pořídili a co myslíte? Po odkvětu je půjdeme dát do hlíny v sousedově zahradě. Za roku budeme moct hádat, jestli právě tyhle jsou ty naše, původně pokojové.

Minimalistická dekorace z krokusů.

Minimalistická dekorace z krokusů.

Jestli se vám líbí i další jarní voňavé krásky, a že je jich spousta, pak si i vy udělejte radost a vsaďte si je doma do květináče. Vydrží déle než řezané, po odkvětu je v naději, že za rok zase vykvetou, můžete vsadit ven do hlíny.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist