913679_30154650

Bytový architekt

Pro někoho dnes již běžná věc, pro druhého zbytečně drahý luxus a nadstandard. Jak to tedy ve skutečnosti s využitím služeb bytového architekta je? Co můžeme očekávat a kolik nás to vše bude stát? … tak na to se podíváme v následujícím článku. Kdo to vůbec bytový architekt je?

Prací bytového architekta je projektová a návrhářská činnost zaměřená na interiéry všech druhů. S tímto jde ruku v ruce samozřejmě i poradenství v oblasti bydlení. Pro přesnější představu zpracovává architektonické návrhy interiérů podle požadavků zákazníka. Bytový architekt vám pomůže s kompletním vybavením bytu nebo třeba kanceláře – a to stavebními úpravami počínaje, přes výběr vhodného zařízení po sebemenší detail v doplňcích. Jeho „povinností“ je samozřejmě sledovat nové trendy a módní výstřelky v této oblasti. Můžete si být tedy jisti, že interiér bytu bude v souladu s vaším přáním zařízen podle posledních hitů. Tím však nechci říci, že by neuměl navrhnout i zařízení v některém z klasických stylů.

Odborná rada

Vytvořit vkusný a příjemný domov, ve kterém se budeme cítit maximálně komfortně není vůbec jednoduchou záležitostí. Ne každý má ten dar umět zkombinovat pohodlí spolu s luxusem, efektivitou, vkusem a maximálním využitím funkčnosti. K tomu musí samozřejmě všechno navzájem ladit! Při návštěvě řady domácností se tak ocitáme v prostoru, který se tváří být sice zařízen podle poslední módy a mnohé kusy nábytku jsou zde skutečně luxusní (zvláště cenou) a přesto to jaksi není to pravé … Právě proto je nejlepší se obrátit na bytového odborníka – tedy bytového architekta. Navrhne funkční rozčlenění prostoru, tak aby vyhovoval každodenním požadavkům včetně rozmístění nábytku, návrhu vhodného materiálu, barvy, osvětlení atd.

Je tato služba určená pro každého?

Jak již bylo řečeno na začátku, mnozí lidé si myslí, že bytový architekt je pro „běžnou domácnost“ zbytečný komfort a možná i vyhozené peníze. Tato domněnka je však mylná. Služeb bytového architekta oceníte zejména při projektování novostaveb či rekonstrukci staršího interiéru. Jestli-že se totiž rozhodnete vše si rozvrhnout, naplánovat a vyprojektovat sami, pak vás práce v konečné fázi může vyjít dráž, než při zadání zakázky bytovému architektovi. Ten totiž dokáže zkoordinovat požadavky klienta (včetně finančních nákladů) s firmou realizující samotnou rekonstrukci. Nestane se tak, že termín dokončení bude zásadně odlišný, dojde k překročení naplánovaného rozpočtu a v konečné fázi budete s rekonstrukcí dle vlastního návrhu nakonec nespokojeni. Opravdu dobrý bytový architekt vám tak pomůže spíše ušetřit. Z tohoto tedy vyplývá, že tato služba je skutečně určena pro každého z nás. Kvalitní návrh dokáže ušetřit čas, energii, vynaložené úsilí a v neposlední řadě i peněženku.

Jednání s bytovým architektem

Po výběru toho pravého bytového architekta a jeho zkontaktování následuje návštěva v interiéru. Zde si bytový architekt většinou překontroluje výkresy a dokumentaci ke stavbě, provede nutná měření a provede buď zběžný náčrtek stávajícího prostoru, ale častěji fotodokumentaci. Následuje práce na samotném návrhu. Ta je samozřejmě spojena s konzultací a vyslechnutím vašich představ a požadavků. Interiér by vám tak měl být vytvořen přímo „na míru“. Ačkoliv v některých případech je vhodné dát na případné rady a doporučení odborníka. Na základě těchto konzultací architekt vyhotoví několik variant řešení interiéru – od zásadního až po ten nejmenší detail. Konečný návrh vám pak zhotoví v 3D počítačové vizualizaci. Součástí návrhu je samozřejmě cenová kalkulace a celkový průběh rekonstrukce. Nakonec přichází vlastní realizační část. Jestli-že se vám v průběhu jednání cokoliv nezdá, ihned se ozvěte. Předejdete tak pozdějším problémům a nedorozuměním.

Cena

Cena za odvedenou službu se odvíjí podle celkového objemu zakázky, náročnosti práce, počtu schůzek a konzultací spolu s vyhotovenými návrhy. Je v ní zahrnuta spolupráce s řemeslníky a dalšími dodavateli, vztahuje se i na odborný dozor při realizaci. V zásadě se však řídí platnými sazbami vytvořenými Českou komorou architektů. Pro přesnější představu se dá říci, že cena tvoří zhruba 7 – 12% z celkových nákladů zakázky. Jedná-li se pouze o konzultaci bez konečného využití komplexních služeb, pak počítejte zhruba s pětisty korunami za jednu hodinu.

Pamatujte na to, že dobrý architekt by měl být především vynikajícím posluchačem a snažit se maximálně vyhovět vašim požadavkům. Nikdy by se nemělo stát, že po využití této služby zkonstatujete, že váš byt vypadá tak, jak vlastně sami ani nechcete.

Není umění koupit dům či byt, uměním je vytvořit z něj skutečný domov!
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist