656146_94005287

Vysavače

Přinášíme pár tipů na co se zaměřit při výběru nového vysavače, tak aby vyhověl všem požadavkům vaší domácnosti.

Mezi přední výrobce kvalitních vysavačů patří celá řada renomovaných firem: AEG, Bosh, Clatronic, Elektrolux, ETA, Fagor, Moulienx, Philips, Rowenta, Siemens či UFESA. Každý výrobce se snaží potencionální zákazníky nalákat na něco speciálního a nového, co vysavač, který nabízí konkurent rozhodně nemá a bez čeho se právě vy neobejdete! Jak se ale zorientovat v široké nabídce?

Filtrace

Do vysavače je nasáván vzduch s nečistotami různé velikosti. Z důvodu, aby se zpět do místnosti vracel vzduch co nejčistší, obsahují vysavače nejrůznější filtry. Ty mají za úkol zachytit případné nečistoty, které by se bez patřičného filtru vrátili spolu se vzduchem zpět do místnosti. Je tedy jasné, že čím více filtrů vysavač má, tím čistší by měl vzduch u výstupu být. Nejčastěji se počet filtrů pohybuje mezi 4 – 7. Samozřejmě také závisí na kvalitě jednotlivých filtrů. Moderní vysavače dokáží pohltit i velmi malé nečistoty, jakými jsou například pyly nebo roztoči. Jestli-že máte doma alergika, rozhodně se vyplatí investovat do vysavače s vyšším počtem filtrů.

Před motorem se nachází vzduchový filtr, který bývá montován u vstupu do turbín. Slouží k zachytávání jemných nečistot a ochraně motoru. Může mít také antibakteriální, popřípadě uhlíkovou vrstvu. Jeho údržba bývá snadná – často ho stačí proprat pod proudem vody. Záleží ale samozřejmě na typu vysavače.

Vysavače mívají také filtry na výstupu vzduchu z motoru, často bývají umístěné pod výstupní mřížkou. Tento filtr slouží k odstranění velmi jemných částic prachu. Také tento lze často prát pod proudem vody. Takovéto typy omyvatelných filtrů šetří náklady spojené s provozem vysavače.

Papírové sáčky

Papírové sáčky, lépe filtry, se používají k suchému vysávání. V nich se shromažďují ty největší nečistoty. Často mívají i několik vrstev, z nichž každá slouží k dokonalejší filtraci vzduchu. Pro každý typ vysavače se vyrábí speciální papírové sáčky, které bývají k dostání v prodejně, kde kupujete vysavač nebo přímo u výrobce. Látkové sáčky, filtry, které lze ještě dnes spatřit u starších typů vysavačů vám sice ušetří část nákladů, ale rozhodně nemají takové filtrační vlastnosti a jejich čištění je nehygienické!

Filtrace při mokrém vysávání

Vysavače určené pro mokré vysávání mají speciální filtry, které jsou většinou vyrobeny z molitanu. Takovéto filtry nejsou určeny pro vysávání a zachycení suchých nečistot. Naopak zachycují nečistoty ze zbytku neodloučené vody.

Vodní filtr se používá místo papírového sáčku (filtru). Vzduch nasávaný spolu s nečistotami prochází do nádržky s vodou. V té zůstávají nečistoty a na konci úklidu se spolu s vodou odstraní. Také vodní vysavače mohou mít ještě doplňující filtry na výstupu vzduchu z motoru.

Bezsáčkové vysavače

Novinkou na našem trhu jsou bezsáčkové vysavače, které využívají filtraci na základě cyklónového efektu. Nasávaný vzduch spolu s nečistotami je rotací zrychlen až na rychlost přesahující rychlost vzduchu. Při této rychlosti se nečistoty odstředí do prachové nádoby, kterou lze pohodlně vyčistit. Také tyto typy vysavačů mají ještě filtry na vstupu a výstupu do turbíny.

Sací výkon a příkon motoru

Příkon motoru je důležitou vlastností vysavače. V podstatně ovlivňuje výsledek jeho práce. S výkonem motoru je spojen sací výkon vysavače, i když se nejedná o parametry na sobě přímo závislé. Sací výkon je kromě příkonu závislý také na počtu a konstrukci turbín a také na průchodnosti filtrů. Příkon domácích vysavačů se pohybuje zhruba od 600W do 2000W a sací výkon od 160 do 480W. Vysavače s nízkým příkonem stačí na hladké podlahy, ale pro vysávání koberců jsou určeny vysavače s vyšším příkonem. U výkonných typů je nutné, aby vysavač měl elektronické nastavení výkonu, což využijeme například při vysávání prachu ze záclon, závěsů a dalších míst, kde by příliš vysoký výkon mohl vadit.

Další výbava

Délka přívodního kabelu vysavačů se obvykle pohybuje od 5 do 9 metrů. Vysavač s námi při úklidu projíždí celým bytem, je vhodné, aby přívodní kabel k vysavači měl dostatečnou délku. Někdy se setkáme s pojmem „akční rádius“. Ten vyjadřuje součet délky přívodního kabelu, délky vysavače, délky hadice, trubky a hubice. Uložení přívodního kabelu je nejjednodušší přímo ve vysavači. Moderní vysavače jsou vybaveny navijákem, který umožňuje jednoduše odvinout část kabelu a sešlápnutím tlačítka na vysavači jej navinout zpět.

Kontrolka sacího výkonu nás informuje o snížení sacího výkonu např. zanesením filtrů a tedy o nutnosti jejich výměny.

Hlučnost vysavače – i přes nesporné pokroky ve snaze ztišit i takový domácí spotřebič jako je vysavač, jde stále o hlučný spotřebič. Proto je jistě příjemné, když vysavač vydává co nejméně hluku. Pokud bychom se chtěli řídit podle tohoto kritéria, je dobré vědět, že u nejtišších vysavačů udávají výrobci asi 70dB.

Další příslušenství vysavače mohou tvořit hubice určené pro různé povrchy, ohebná trubice, pevné trubice a další. Dodávané příslušenství se liší podle výrobce a typu vysavače. Kromě již běžné známých universálních, štěrbinových a kartáčových hubic jsou k dispozici také turbohubice poháněné turbínou nebo dodatečným elektrickým pohonem. Samostatnou skupinu tvoří příslušenství k víceúčelovým vysavačům. Jde především o šamponovací hubice pro čištění koberců, stěrky k šamponovacím hubicím a přídavné nádoby na saponát.
There are 9 comments

Add yours
 1. Zuzka Jevanská

  Měla jsem doma oba dva, ten klasický jsem vyměnila za robotickýho, z důvodu času. Je to pro mě pohodlnější a robotickej vysavač taky zvládne všechno. Nemám s tím zatím porblém- používání cca 5 měsíců

  • David Bílý

   Já to chci k sobě domů, žiju sám, mám jen kocoura a jsem stejně pořád pryč, uvažoval jsem nad robotem, ale nejsem si jistej.

   • Zuzka Jevanská

    Jak říkám já si nemůžu stěžovat a pokud máš doma zvíře ( já mám psa) tak doporučuju od Robzone Roomy Dog, na ty chlupy je to super. A má to i další vychytávky jako dezinfekce a uv lampa 🙂

     • Jana B.

      Ahoj jestli můžu radit tak Sencor nebrat, osobní zkušenosti!, mě odešel asi po půl roce používáníá, je dost poruchovej a nevydrží hold výkon je přímouměrný ceně! Mrkni se na diskuze nebo honocení. Cena není všechno.

     • Jindra Kuba

      Žiju sám a nemám čas ani náladu na vysávání, pořídil jsem si robota a jsem spokojenej. Mám od Robzone Duoro Profi a dělá všechno. Mrkni na jejich stránky mají tam všechno vysvětlený…

 2. Petr Michálek

  Dobrou alternativou pro klasický vysavač může být i moderní vysavač tyčový. Kvůli nižšímu výkonu se sice příliš nehodí pro domácnosti, kde převládají koberce, ale pokud má doma někdo jen pevné podlahy, tak je to fajn volba.


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist