442399_70949187

Pokoj pro studenta

Se začátkem školního roku se možná mnozí z nás více zamysleli nad tím, zda stávající vybavení dětského pokoje je stále dosti vyhovujícím, zda by nebylo vhodné zamyslet se nad případnými úpravami.

Když si přinesete domů z porodnice malý vrnící uzlíček, těžko uvěřit, že se z něj za pár let stane prvňáček – po základní škole přijde střední – a možná se vaše ratolest propracuje až k vysokoškolskému vzdělání!

Při zařizování dětského pokojíku na toto většina z nás ani nepomýšlí. Přitom je to právě dětský pokoj, který „roste“ s jeho majitelem! Je to místnost, ve které se spí ,odpočívá, probíhají tu setkání s přáteli a především se zde potomek věnuje škole a svým koníčkům.

Přinášíme Vám proto několik tipů a rad jak zařídit pokoj pro studenta!

Našemu dospívajícímu potomkovi bychom měli dopřát dostatek soukromí. Pocit, že mi rodiče „neustále strkají svůj nos do mých věcí“, je v jistém věku velmi častý důvod mnohokrát velmi zbytečných hádek a neshod. Pokud to tedy není nezbytně nutné, tak se dveřím dětského pokoje vyhněte. On váš syn nebo dospívající dcera časem sami pochopí, že jí rozhodně nehodláte ubrat ani kousek z jejího výsostného práva na soukromí. Kamenem úrazu může být situace, kdy jednu místnost obývá více sourozenců. Pak je vhodné, pokud to prostorové řešení místnosti alespoň trochu dovoluje, rozdělit pokoj lehkou příčkou, či alespoň závěsem.

Důležitý je dostatek prostor, pokuste se zamyslet nad tím, zda pokojíček nepředstavuje spíše nepřehledné skladiště a zda by nebylo možné změnit jeho uspořádání tak, aby působil vzdušněji a prostorněji. Dostatek prostoru vám zaručí, že již neuslyšíte věčnou výmluvu: „Ale já se tam učit nemohu, nemám tam klid a není tam dostatek místa!“

Postel

Nejdůležitější částí dětského či studentského pokoje je postel. Každý člověk, dítě a dospívajícího nevyjímaje stráví v posteli až třetinu dne. Zajistěte tedy svému potomkovi dostatečně prostorné a pohodlné místo na spaní. Prodejci postelí nabízí řešení ve variantách s různými úložnými prostory, kde se rychle a pohodlně schovají nejen peřiny, ale také hračky a různé další předměty. Do malých místností je pak ideálním řešením postel umístěná v patře. Do dolní části se pak bez problémů vejde psací stůl či menší pohovka, kam se určitě posadí všichni kamarádi!

Psací stůl

Pro každého studenta je nezbytnou součástí pokojíčku psací stůl. Některé typy „rostou“ s vaším dítětem. Umožňují různé nastavení výšky psací desky. Psací deska by měla být dostatečně velká. Nezbytnou součástí jsou také šuplíky či poličky. Jestli-že je vaše dítko počítačovým fandou, pak byste mu měli pořídit takový stůl, který je uzpůsobený k umístění PC. Měl by být vybavený výsuvnou zásuvkou pro klávesnici, ta by měla být umístěná o 5-10 cm níže než je psací plocha. Naopak monitor se může nacházet na vyvýšeném podstavci. Na studentský pracovní stůl nepatří sklo a jeho povrchová úprava by neměla být v tmavých barvách. Nejen, že na tmavém podkladě je vidět sebemenší částečka prachu, ale příliš vysoký kontrast proti bílým papírům brzy unavuje zrak.

Židle

Ke stolu samozřejmě patří židle, která bývá mnohými často podceňována. Ideální jsou židle s nastavitelnou výškou sedáku i opěradla. Opěradlo by mělo být profilováno tak, aby skýtalo oporu celé páteři. Koupí kvalitní židle předejdete tomu, že si potomek veškeré školní úkoly bude vypracovávat zkroucený na posteli nebo na zemi, což jeho zádům rozhodně nevyhovuje. Jestli-že zakoupíte kvalitní židli s dětskými motivy na potahu, který se za dva roky přestane dítěti líbit, pak nezoufejte. Vždyť není nic snazšího než na stávající kus nábytku pořídit nové čalounění.

Barvy

Také volba barev je dosti důležitá. V dětském pokoji by měli panovat spíše tlumené odstíny pastelových barev. Vyhněte se agresivním odstínům, jakými jsou například červená, oranžová nebo žlutá. Pracovní koutek je vhodné vymalovat pastelově zelnou barvou. Zelená přináší úlevu očím a také podporuje soustředění.

Rozhodně byste pak neměli zapomenout na maličkosti! Každá drobnost dopomůže k tomu, aby se dítě ve svém pokoji cítilo dobře, aby z místnosti vyzařovala příjemná atmosféra. „Velkou maličkostí“ je například vhodné osvětlení místnosti – měl by zde být centrální zdroj světla, který osvítí celou místnost, rozhodně byste ale neměli zapomenout na lampičku umístěnou na psacím stole a také v blízkosti lůžka.

Vhodnými doplňky studentských pokojů jsou knihovny, poličky či přihrádky a menší odkládací stolky. Bude jich zapotřebí na umístění nepřeberného množství sešitů, učebnic, knih a učebních pomůcek. Každý interiér zútulní květiny – také zde by rozhodně neměli chybět! V dívčím pokoji se pak slečna jistě neobejde bez zrcadla a toaletky. Zrcadlo by však mělo být umístěno v dostatečné vzdálenosti od pracovního stolu – mohlo by se lehce stát, že místo psaní úkolů a čtení knih, bude vaše dcerka zálibně hledět na svůj obraz v zrcadle.

Buďte těmi, kteří usměrňují ztřeštěné nápady dětí týkajících se jejich pokojíčků. Nikdy však nezařizujte pokojíčky bez nich. Zeptejte se na jejich názor – zjistěte, jak vlastně chtějí bydlet!




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist