773186_82792700

Bydlení s barvami

Barvami můžeme ovlivnit nejen samotný vzhled interiéru, ale také celkovou atmosféru, která nás osloví již při vstupu do místnosti. Každý člověk instinktivně volí barvy, které mu jsou příjemné, určitým způsobem jej oslovují a cítí se v nich dobře. A na každého z nás působí zvolené barvy jinak.

Při volbě barev v interiéru je nutné brát v úvahu především rozlohu místnosti, světelnou orientaci a typ umělého osvětlení.

Teplé a syté barvy.

Pokud máme obytné prostory s okny na sever, s absencí slunečního světla, volíme teplé a syté barvy. Totéž se týká místností chladných a neútulných nadměrnou rozlohou.

  • Červená barva ve světlejších odstínech je barvou pro odvážné, je velmi aktivní, dynamická, pro někoho může být až agresivní. Na výmalbu celých pokojů se nedoporučuje, ale báječně dotváří pohodu interieru jako barva doplňků a menších ploch. Vínově červená bývá označována jako barva designová. Ve studených a světlejších tónech je vhodná i do ložnic, v teplých a tmavších odstínech se často využívá do větších obytných místností, které příjemně zabydlí.
  • Varianty béžovéhnědé barvy ve světlých odstínech dokáží místnosti opticky zvětšit a rozšířit. Jsou vhodné hlavně do pokojů s jídelním prostorem.
  • Dynamická a veselá, to je žlutá barva. Dokáže rozsvítit i malé prostory, proto je tak oblíbená do dětských pokojů. S nádechem do pastelové oranžové uspějeme při výmalbě místností s malými okny, ev. na severní stranu.

Chladné a tlumené barvy

Chladné a tlumené barvy nám pomohou pocitově snížit teplotu místností a navodit svěží a čistý dojem. Jsou proto vhodné do prostor situovaných na jih a do malých místností. Výborně pomáhají vytvářet prostředí vhodné pro klid a soustředění.

  • Zelená v tmavších odstínech je barvou moře. Interieru dodává hloubku a chlad. Světle zelená je svěží, uklidňující, působí harmonicky a uzavřeně. Je vhodnou barvou do klidných prostor ložnic a místností k odpočinku.
  • Jasně, věcně, neohraničeně, tak dokáže působit bílá barva. Menší a tmavé místnosti zvětšuje a zjasňuje, ale na velkých plochách může vypadat neútulně a nezabydleně. Jako základ pro výrazné doplňky, včetně závěsů, čalouněného nábytku, ev. obrazů, je naprosto ideální.
  • Tmavě modrá je stabilní, prostor prohlubující až těžce působící barva. Mnohem častěji se používá v jemnějších pastelových odstínech, které jsou ideální do ložnic a dětských pokojů. Zde dokáže uplatnit svou vzdušnost a schopnost zvětšovat prostor.

Zdroj: www.zaclona.cz
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist