barvy

Barevné bydlení aneb jak vymalovat?

Je známo, že barvy mohou výrazně ovlivňovat naše nálady a pocity. Vhodnou volbou barvy lze výrazně ovlivnit celkový ráz a atmosféru našeho bytu či domu. Otázkou tedy zůstává jak vymalovat, abychom se doma cítili příjemně?

Celkový optický dojem z místnosti je velmi snadno ovlivnitelný prostorovým rozmístěním jednotlivých barev a jejich tónů. Stačí si jen rozmyslet jakou atmosféru chceme v dané místnosti navodit, pak už jen stačí sáhnout po malířském náčiní a můžeme se pustit do díla.

Při barevné změně interiéru bychom však měli dodržovat několik zásad, aby dobře míněná obměna nedopadla spíše menší katastrofou.

Jak na nás působí jednotlivé barvy?

 • červená – nese silný emocionální náboj, patří k nejvýraznějším barvám, vnese temperament i do nevýrazně zařízené místnosti, vždy upoutá pozornost, stimuluje a povzbuzuje aktivitu, na někoho však může mít až agresivní účinky!
 • zelená – vzbuzuje naději, má uklidňující tendenci!
 • žlutá –  navozuje pocit tepla, dobře se proto uplatňuje v celé paletě svých odstínů ve stinných a chladnějších místnostech, pomáhá odstranit únavu, ale pozor na velkých plochách může příliš intenzivní odstín žluté působit jistým napětím!
 • oranžová – působí mocně a dominantně, její rozumné použití navozuje elán a chuť do života, navozuje pocity vzrušení, odlehčit jí můžete například v kombinaci s bílou nebo pastelově žlutou barvou!
 • pastelové barvy – světle zelená, namodralá, lososová, lehce růžová – dodávají interiéru vzdušnost, místnost prosvětlí a opticky zvětší!
 • teplé barvy – působí na psychiku vesele, lehce, povzbudivě, komunikativně, vyvolávají optimistické nálady!

Jak vymalovat jednotlivé místnosti?

Také bychom se měli zamyslet nad doporučeními, která barvy je vhodná či méně vhodná v jednotlivých místnostech našeho domu.

 • ložnice – zde bychom neměli používat syté a jasné barvy jakými jsou červená a oranžová. Aktivní energie, kterou vyzařují může narušovat klid tolik potřebný ke zdravému spánku. Naopak vhodnými barvami jsou světlé odstíny modré, šedé, béžové a jiné neutrální barvy, které mají zklidňující účinek a podporují spánek.
 • obývací pokoj – zde se nemusíme řídit téměř žádnými pravidly, vhodné jsou všechny barvy, které se líbí uživatelům interiéru. Záleží jen na vašem vkusu a nápaditosti.
 • pracovna – vyvarujte se sytým odstínům červené, zlatožluté a oranžové, které narušují soustředěnost a myšlenkovou činnost potřebnou ke tvůrčí práci, studiu či četbě. Za naopak velmi vhodnou barvu do takovýchto prostor je považována zelená, která je uklidňující pro oči.
 • jídelna – nevhodné jsou chladné a tmavé barvy. Naopak lososová, broskvová či meruňková jsou pro jídelnu jako stvořené, již ve svém názvu evokují chuť k jídlu a vytváří příjemnou atmosféru.
 • kuchyně – nedoporučují se chladné barvy jakými jsou modrá a šedá, které snižují chuť k jídlu, příliš vhodnými nejsou ani odstíny červené či oranžové. Doporučují se spíše teplé, matné a světlé barvy – jako ideální se pro kuchyně ukázala bílá, barva čistoty.
 • koupelna – nepříliš šťastně zvolené jsou temné a chladné odstíny modré, temně zelené či ocelově šedé. Lépe uděláte vymalujete-li svou koupelnu ve světlých odstínech oranžové, žluté či zelené. Ovšem i zde platí, že není nad bílou!There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist