Jak na jarní výsev sazenic

Jak na jarní výsev sazenic

Včasný výsev sazenic a plánování výsadby je zábavou každého zahrádkáře a pěstitele, i když se to za okny ještě bělá sněhem a teploty jsou pod nulou. Aby úroda byla dobrá a bohatá, je již nyní čas na první výsev a předpěstování sazenic. Nechejte se inspirovat několika tipy na jarní výsev sazenic.

 Vypěstovat si vlastní zeleninu zvládne prakticky každý. Chce to však trochu trpělivosti, zručnosti a do začátku několik dobrých rad. S předpěstováním sadby se začíná již v průběhu února a března. Citlivější druhy zeleniny je potřeba předpěstovat pěkně doma v teple – jedná se hlavně o rajčata, papriky, saláty, okurky, cukety, lilky, melouny, některé bylinky aj.

výsev sazenic

Základem zdravých a úrodných sazeniček je výběr kvalitního osiva.

Výběr kvalitního osiva

Poznat na první dobrou kvalitní osivo je prakticky nemožné. Vybírejte proto semínka u prověřených prodejců. Vývoj kvalitní sadby je dlouholetou záležitostí, a proto i výběr tradičních prodejců s dlouholetou tradicí bývá zárukou kvalitní sadby. Podívejte se na datum na sáčku se semínky. Dlouho a špatně skladovaná semínka mají velmi nízkou nebo nulovou klíčivost. Stará semínka vám jednoduše nemusí vyklíčit.

I pokud jste si schovali semínka z loňska – je lepší pořídit nová, ta starší by vám nemusela vyklíčit. Prvotní zklamání a elán vypěstovat si vlastní zeleninu, tak může již v počátku díky nekvalitním semínkům utrpět a překazit naše plány.

První krok – plánování

Různé druhy zeleniny mají různé nároky na živiny. Proto každý pěstitel ví, že jednotlivé druhy je dobré na záhonech střídat. Není dobré pěstovat na stejném místě vždy stejný druh zeleniny, tak by brzy došlo k vyčerpání půdy a postupnému snižování úrody. Vzhledem k velikosti záhonů, které máte k dispozici, a vašim plánům na pěstování, je také dobré již při výsevu sazenic přemýšlet kam je letos umístíme a kolik sazeniček tím pádem budeme potřebovat.

předpěstování sadby

Výhodné je předpěstovat rostlinky ve speciálních pěstebních květináčcích.

Druhý krok – výsev sazenic

Jak jsme již zmínili, tak teplomilné druhy rostlin je vhodné předpěstovat doma. Jedná se zejména o rajčata, papriky, okurky nebo saláty. Pokud si nejste jisti, zda je právě vámi zvolenou zeleninu vhodné předpěstovat v pěstebních květináčích, řiďte se návodem na zadní straně obalu. Zde naleznete informace o vhodnosti předpěstování, měsíci, kdy je nejvhodnější semínka předpěstovat a také údaj, kdy je přesadit na volný záhon, do pařeniště nebo skleníku či fóliovníku.

K předpěstování již naše babičky používaly plastové kelímky například od jogurtů. Dnes již doba pokročila, a v marketech si lze pořídit speciální pěstební květináče spolu s výsevním substrátem. Ty zajistí optimální podmínky k tomu, aby sadba dobře vzešla.

Do nádoby k předpěstování nasypejte substrát, vložte do něj semínka a ta zakryjte další vrstvou substrátu. Krycí vrstva by měla být tak velká, jako je dvojnásobná velikost semínka.

přesazení na záhon

Na záhon vysazujeme zdravé rostlinky až po „třech zmrzlích“, tedy v polovině května.

Třetí krok – přesazení do záhonu

Do záhonu se teplomilné rostliny přesazují tradičně až po „třech zmrzlých“ – to znamená po 14.květnu. Do té doby stále ještě hrozí přízemní mrazíky, které by mohly mladé rostlinky ohrozit. Do záhonu sázíme jen silné a zdravé rostlinky. Dbejte na to, abyste neporušili jejich kořenový bal. Pokud jste na předpěstování použili rašelinový květináč, pak rostlinku zasaďte do půdy i s květináčkem. Postupem času se rašelina rozloží a poskytne sazenici potřebné živiny. Vhodné je také dodržovat správnou vzdálenost výsadby, aby si vzrostlé rostliny časem nepřekážely.

Do začátku je velmi důležitá zálivka, rostliny by neměly vyschnout. Pro dobré zakořenění je vhodné přidat trochu vyzrálého kompostu.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist