pěstování orchidejí

Krása a exotika přímo u vás doma: Vše o pěstování orchidejí

Zjistěte, jaká tajemství se skrývají za krásou orchidejí a naučte se je pěstovat přímo u vás doma. V tomto článku najdete veškeré informace o pěstování orchidejí – péči o ně, správném zalévání i ochraně proti škůdcům. Pokud jste si právě přinesli orchidej domů nebo ji dostali jako dárek, nebojte se, zvládnete ji pěstovat i vy! S našimi radami nezůstane pouze u jedné květiny. Postupně si vytvořte vlastní květinovou oázu s exotickými orchidejemi a užívejte si jejich nádherné květy každý den.

Orchideje jsou rostliny s neuvěřitelně krásnými květy, které přinášejí do našich domovů pestrost a exotiku. Pochází z tropických a subtropických oblastí celého světa, jako je Jižní Amerika, Asie, Afrika a Austrálie. Existuje obrovské množství barevných kultivarů orchidejí, které si můžete vybrat a společně nakombinovat pro vytvoření úchvatné kvetoucí zahrady.

jak pěstovat orchideje

Zjistěte, jak pěstovat a starat se o orchideje po tom, co je přinesete z obchodu domů.

Nejčastější druhy orchidejí, které se pěstují doma, jsou Phalaenopsis, Cattleya a Dendrobium. Phalaenopsis je nejpopulárnější druh a je to orchidej s nádhernými květy, která se snadno udržuje. Cattleya kvete v různých barvách a tvarech a Dendrobium je velmi snadné pěstovat, kvete v řadě barev.

modrá orchidej

V poslední době jsou velmi populární orchideje Phalaenopsis v úžasných odstínech modré.

Při pěstování orchidejí v domácích potřebách je třeba mít trochu trpělivosti a dodržovat zásady díky nimž budou nádherné, svěží a odmění vás záplavou úžasných exotický květů. S dostatečnou péčí a láskou můžete vytvořit nádhernou kvetoucí zahradu přímo u sebe doma.

dendrobium

Nenáročné dendrobium vás oslní záplavou drobnějších květů.

Domácí péče o orchidej: Co udělat po přinesení květiny domů?

Jakmile si přinesete orchidej z obchodu domů, je důležité ji postavit na nejvhodnější místo. Orchidejím se nejvíce daří na místě, které není náchylné ke změnám teploty, průvanu a je dobře osvětlené, ale zároveň chráněné před přímým slunečním zářením. Ideálním místem jsou většinou místnosti směřující na sever nebo západ. Pokud má byt velká okna směřující na jih nebo východ, je vhodné orchideje umístit několik decimetrů od nich.

květináč na orchidej

Orchideje dokáží doma vytvořit úžasné exotické zákoutí, pozor však na to, do jakého květináče orchidej umístíte. Nejvhodnější jsou průhledné přímo určené k pěstování orchidejí.

Správný květináč je klíčový pro bohatou záplavu květů

Mnoho lidí dělá zásadní chybu, že po přinesení domů umístí květináč s právě zakoupenou květinou do okrasného květníku. Pokud je okrasný květináč z čirého skla nebo průhledný, tak je to v pořádku. Nevhodné jsou ale neprůhledné květníky. Orchideje mají vzdušné kořeny, které potřebují dostatek světla a proudícího vzduchu, aby mohla probíhat fotosyntéza. Proto pro její správný růst a kvetení sáhněte po průhledném květníku, i když na první pohled nemusí působit právě elegantně. Řešením jsou také dostatečně vzdušné proutěné květináče. Není to květináč, proč orchidej pěstujete, ale její nádherné květy!

zalévání orchidejí

Při správné zálivce a dostatečné vzdušné vlhkosti vás orchideje odmění úžasnými květy.

Zálivka a vlhkost orchidejím svědčí

Zalévání je důležitý faktor pro zdravý růst orchidejí, nicméně ne vždy je to jednoduché. Mnoho lidí má totiž tendenci je spíše přelévat. To pro orchideje není zrovna nejlepší. Doporučuje se zalévat je mírně a pravidelně, vždy až po vyschnutí substrátu. Při zalévání dejte pozor, aby se voda nedostala přímo do středové listové růžice. Nejideálnější vodou pro zálivku je voda děšťová. Pokud tedy máte tuto možnost, zkuste to s děšťovkou a uvidíte, jak se orchidejím bude dařit.

orchideje

K zalévání orchidejí je nejvhodnější dešťová voda – ta je pro ně nejpřirozenější.

Další věcí, na kterou byste měli dávat pozor, je vlhkost vzduchu. Orchideje pocházejí z prostředí s vysokou vzdušnou vlhkostí, je tedy ideální jim toto prostředí co nejvíce napodobit. Pomoci může postavení květináče s orchidejí například na dekorativní tác s keramzitem nebo okrasnými kamínky, který zalijete vodou. Z tácu se pak postupně odpařuje vlhkost, což květinám svědčí. Pozor také na rosení. Někdo doporučuje listy rosit, jiný zase ne. Pokud orchidej jednou za čas orosíte vodou bude to fajn, ale její listy by neměly být trvale mokré.

Výživa a hnojení – úspěch při pěstování orchidejí

Při hnojení orchidejí se doporučuje používat speciální hnojivo pro orchideje, které obsahuje všechny důležité živiny pro jejich správný růst a kvetení. Zpravidla je bez problémů pořídíte v květinářstvích, zahradnictvích a hobby prodejnách se zahradnickými potřebami. Hnojení by mělo být prováděno s mírou, aby nedošlo k přehnojení. Doporučuje se hnojit pouze v období růstu a kvetení, přibližně každé dva týdny.

květy orchidejí

Některé kultivary orchidejí při správné péči kvetou i několikrát do roka.

Orchidej odkvetla, co teď?

Orchideje po odkvětu často vyžadují trochu více péče, aby se dobře regenerovaly a připravily na další období kvetení. Prvním krokem je odstranit spadané květy a seříznout stonek. Také je dobré odstranit zahnívající nebo usychající kořeny. V této době nemusíte orchideje hnojit ani přehnaně zalévat. Přihnojovat a zvýšit zálivku je vhodné až v době nového kvetení.

Frekvence, s jakou orchideje kvetou se různí v závislosti na druhu a podmínkách prostředí. Některé orchideje mohou kvést až několikrát za rok, zatímco jiné kvetou pouze jednou za rok.

růžová orchidej

Orchideje jsou bohužel náchylnější k napadení škůdci, proto je namístě pravidelná kontrola a případné ošetření rostlin.

Orchideje a případní škůdci

Bohužel, orchideje mohou být náchylné k napadení různými škůdci, jako jsou mšice, roztoči nebo plísně. Doporučuje se pravidelná kontrola rostlin a případná prevence. Existuje mnoho přírodních i chemických způsobů, jak orchideje chránit proti škůdcům a nemocem, ať už používáním insekticidů nebo přírodních repelentů na květiny.

Přejeme vám mnoho pěstitelských úspěchů a radost z bohaté záplavy květů těchto exotických krásek!

 
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist