freeimages

Deset tipů na úpravu bytu před prodejem

Snad každý se někdy dostal do situace, kdy prodával nebo naopak kupoval byt. Já teď stojím na straně prodávajícího a tak sháním informace, jak to zařídit, aby se byt s minimem nákladů stal pro zájemce o koupi opravdu lákavým. Potřebuji ho ukázat v trochu lepším světle a je mi jasné, že s pouhým úklidem si nevystačím.

Máme dvě malé děti a jejich vliv se při pohledu kamkoliv prostě nezapře. Flek na zdi od čaje, princezna se zámkem jak od Picassa krášlí stěnu v pokojíčku, omlácené rohy místností o běžném provozním nepořádku se ani nezmiňuji… Odevšad je prostě vidět, že tady se skutečně bydlí. K fotkám úžasně sladěných a vystylovaných místností má to naše hnízdečko jaksi daleko. A co teď s tím?

Home Staging

Po chvilce pátrání se dočítám, že existuje služba, která se nazývá Home Staging. Vlastně se jedná o pomoc interiérového designéra, který za úplatu doporučí, jak byt upravit takovým způsobem, aby byl pro zájemce o koupi co nejlákavější.

Člověk, který se Home Stagingem zabývá, dokáže na základě osobní návštěvy nejen poradit, ale také vše zrealizovat a zajistit profesionální nafocení prodávané nemovitosti. Prostě připraví byt k prodeji.

Po dalším pátrání se rozhoduji, že se prozatím spolehnu na své vlastní síly a případnou pomoc profesionála si nechám v záloze.

Foto: imperfecthomemaking.com

Květiny, čerstvé ovoce a svíčky dokáží skvěle dotvřit atmosféru. (1)

Deset tipů jak upravit byt před prodejem

1. Stěny

Ačkoliv jsme malovali teprve nedávno, tak některé zdi smutně volají po novém nátěru. Zjišťuji, že tím pravým bude výmalba v tlumených neutrálních tónech. Sázím tedy na bílou klasiku a vyrážím do obchodu s malířskými potřebami. Zde také pořídím lišty na zakrytí rohů a speciální lepidlo na přilepení uvolněné podlahové lišty v chodbě. A jen si smutně říkám, jaká je škoda, že se k jejich pořízení a nalepení dostávám až v momentě, kdy chci byt prodat…

TIP: Pokud je to zapotřebí, tak byt vymalujte ve světlých neutrálních tónech.

2. Světlo

Nejen na focení, ale hlavně při návštěvě kupujících je důležitý dostatek světla. Intuice mi napovídá, že ani já bych nechtěla kupovat byt, který je tmavý a ponurý. Sice mám štěstí v tom, že náš byt je slunný a světlý, ale i tak směřuji další nákup do obchodu se svítidly. Zde mimo silnějších žárovek také pořizuji nový papírový lustr do dětského pokoje, protože ten stávající už to má jaksi za sebou.

TIP: Pokud dorazí zájemce na prohlídku, tak přestaňte úzkostlivě dbát na důsledné zhasínání a šetření elektřiny. Prostě na tu chvíli nechejte všude svítit – lustr i případné lampičky.

3. Vůně

Z fotografií sice cítit není, ale při návštěvě rozhodně ano. Je jistě příjemnější, pokud se bytem line nevtíravá jemná květinová vůně, než zápach připáleného oběda a nemytého nádobí. Další nákup tedy směřuje do obchodu s vonnými svíčkami.

TIP: S vůni to nepřežeňte, pokud koupíte vonné svíčky nebo tyčinky volte spíše svěží nevtíravé vůně.

4. Odosobnění

Ráda se obklopuji fotografiemi svých blízkých a předměty, které mi připomínají krásné chvíle strávené s rodinou. Při prodeji zde však své místo nemají! Jdu tedy do nejbližších potravin vyškemrat krabici od banánů a všechny fotky a ony drobnosti do ní pečlivě ukládám. Aspoň je již budu mít připravené na stěhování.

TIP: Odosobnění bytu je velmi důležité. Naplno se tak již při pohledu na fotografii a při návštěvě interiéru rozbíhá zájemci fantazie na plné obrátky a lépe si zde dokáže představit sám sebe.

Foto: FreeImages.com

Místnosti by po úpravě měly připomínat hotelový pokoj, ale přitom působit útulně. (2)

5. Květiny

Aby byt zbavený osobních doplňků nepůsobil stroze nebo až sterilně vyrážím do květinářství. Nemám v plánu z bytu udělat rozkvetlou džungli, ale několik zelených květin v květináči a řezané kytky ve váze podobu interiéru dokreslí.

TIP: Zelené barvy rostlin interiér prosvětlí, oživí a řezané květiny zároveň provoní. Také čerstvé ovoce vkusně naaranžované na míse v kuchyni či jídelně udělá své.

6. Sladění interiéru

Ačkoliv jsem to neměla v plánu, pořizuji několik vzájemně ladících bytových doplňků – později mi budou dělat radost v novém bytě. Na sedačce tak místo sepraných a sležených polštářků nachází místo dva nové ladící s polstrováním a ubrusem na stole v přilehlé jídelně. Manželská postel dostala nový přehoz v jemně pastelové barvě. A postýlky mých dětí mají stejné veselé ložní povlečení korespondující s barevným rázem pokojíčku. V koupelně pak přistály nové ručníky převázané stužkou.

TIP: Investice do několika doplňků, které sladí celkový ráz bytu, se určitě vyplatí.

7. Zbytečnosti jsou skutečně zbytečné

Za chvíli se stejně budu balit, takže všechny mnou tolik potřebné zbytečnosti už nyní balím. Halda časopisů, složek a papírů na pracovním stole – pryč s ní. Knihami přetékající knihovna – jejich počet redukuji na minimum a zbytek končí v popsané krabici. Obrázky od dětí na ledničce a pověšené na speciální tkanici v chodbě – také schováno.

TIP: Již nyní ukliďte, zabalte a předem si na stěhování připravte vše, co v interiéru opravdu nutně nemusí být.

8. Nábytek

Naštěstí jsme náš byt zařizovali nedávno, takže si troufám říci, že je poměrně moderně a účelně zařízený bez zbytečných kusů nábytku. Jen se zamyslím nad případnou změnou dispozice jídelního stolu a židlí a drobnou úpravou sezení kolem konferenčního stolku – tedy dětské židličky na focení a při návštěvě zájemců přemístím do dětského pokoje.

TIP: Někdy postačí pár drobných úprav a uklizení interiéru. Jindy je nutné se důkladněji zamyslet a nábytek uspořádat nejen funkčně, ale zároveň jaksi „pro oko“. Zbytečných, spíše překážejících kusů nábytku se již nyní zbavit. Interiér by měl působit vzdušně.

9. Úklid

To, že by měl být byt při návštěvách zájemců čistě uklizené je snad nade vše jasné. Boty v botníku zredukované na nezbytné minimum, to samé platí o bundách na věšáku. Uklizená toaleta a koupelna. Nádobí v kuchyni umyté a uklizené. Utřený prach a čisté podlahy. Pozor také na odpadkový koš – umisťuji ho na „neviditelné“ místo, kterému doposud kraloval balík minerálních vod a karton mléka. Chvíli přemýšlení mi zabralo, kam z koupelny přemístit nevzhledný koš na špinavé prádlo. Protříděním obsahu vestavěné skříně na chodbě byl problém záhy vyřešen.

TIP: Návštěvy zájemců si domlouvejte předem na určitou hodinu. Byt předtím vždy pečlivě ukliďte. První dojem totiž můžete udělat pouze jednou!

Foto: imperfecthomemaking.com

Správné nafocení, je velmi důležité. Rozhodne o tom, zda se zájemce vůbec přijde osobně podívat. (3)

10. Nafocení

Tak toto je věc, na kterou si skutečně sama netroufnu. Chvíli pátrám v paměti a nakonec se domlouvám s kamarádem, který obstojně fotí. Předpokládám totiž, že ani fotky pořízené realitním makléřem nebudou to pravé.

TIP: Na pořízení kvalitních fotografií si nechte záležet. Je to to první co zájemce uvidí a právě fotografie rozhodnou, zda se na nabízenou nemovitost vůbec bude chtít jít osobně podívat.

Věřím, že s trochou pracovního úsilí, minimální investicí do drobných úprav a pořízení dekorací ve výsledku byt zhodnotím. Že se najde řada zájemců a prodej se nepotáhne dlouhé měsíce.

Fotografie jsou pouze ilustrační.

Kam dál?
Co lze udělat pro kvalitní akustiku
Originální dekory na stěnu i nábytek




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist