prodej1

Prodej bytu bez RK. Jak jsme dopadli?

Popsal jsem byt, který jsme prodávali, jak jsme stanovili cenu, naše rozhodnutí o prodeji bytu bez realitní kanceláře a praktiky sRealit vůči malému inzerentovi. Dále tedy popíšu, jak naše snažení při prodeji bez realitky dopadlo. Co tedy očekávat, pokud se o prodej bytu budete snažit sami bez pomoci realitní kanceláře?

První den (dle očekávání) jsme měli určitě více než 100 telefonátů a možná stejný počet e-mailů. V podstatě vše bylo od realitních makléřů, kteří nám nabízeli své služby, byť u inzerce bylo napsáno RK nevolat. Některé realitní kanceláře nebo makléři mají své CRM dosti propracované (nebo mají dohody s realitními servery) a pošlou vám svou nabídku v podstatě okamžitě, po zveřejnění vaší inzerce. Plně odhodlaní nepřijmout žádného makléře, jsme (resp. manželka, která měla na starosti telefonní komunikaci, za což ji moc děkuji – já bych to asi nezvládl) všechny makléře odmítli. Nic méně i přesto, jich několik přišlo na prohlídku „převlečení“ za kupujícího. Když už byli na prohlídce, tak po prohlídce přiznali barvu a nabízeli řadu vážných zájemců, které mají, a ti by 100% byt koupili, stačí, když s nimi hned podepíšeme smlouvu a… neuspěli.

Nutno podotknout, že za pár týdnů prohlídek vás tyto návštěvy už pěkně se… I přes ujištění se v telefonu, že opravdu nejsou z realitky, se z nich nakonec vyklube makléř, … co kdyby. Nutno uznat, že mají často „neodolatelné“ argumenty a používají pestré způsoby. Od nátlaku, přes sliby až po opravdu hodně lidský a chápavý přístup.

Měli jsme plán, pokud bychom měli problém byt prodat bez realitní kanceláře, oslovíme některou z realitních kanceláří, se kterou jsme v minulosti měli dobré osobní zkušenosti (byly to MM reality a Maxima).

Prodej bytu s realitkou

Cenu jsme nasadili opravdu hodně vysoko a z makléřů jsme již začali být po pár týdnech celkem otrávení. Rozhodli jsme se tedy využít nabídku jedné z realitek – Jihoměstské reality. Byla to právě realitka, která razila relativně rozumný přístup, byla z lokality a vypadala, že má opravdu vážné zájemce. Dohodli jsme se tedy, že nemovitost mohou nabízet, ale bez exkluzivní smlouvy. Na druhou stranu jsme nechtěli, aby naši nemovitost nabízelo více realitek, proto jsme sami nabídli, že budou jediná zastupující realitní kancelář.

Toto je velice zásadní bod! Pokud podepíšete s realitní kanceláří smlouvu, trvejte na smlouvě nevýhradní, neexkluzivní. To vám zaručí, že svou nemovitost můžete dále nabízet a prodat sami, bez provize realitce. V případě, že podepíšete smlouvu exkluzivní, může vaši nemovitost nabízet realitka sama. Na dobu platnosti smlouvy jste pak v podstatě „rukojmím“ této kanceláře a často vás to může vážně „bolet“!

Pozor, setkali jsme se s tím, že některé realitky vykradli naše fotky z jiných webů, vložili je na realitní weby jako své i se svým vodoznakem a nabízely náš byt, byť označený ve vedlejším domě nebo jiné ulici. Pokud se jim ozval zájemce, tak se s námi snažili domlouvat prohlídky, že na určitý den pro nás mají domluveny třeba 2-3 prohlídky. Dokonce nám takto přišel na prohlídku jeden realitní makléř, který po prohlídce přiznal, že je z realitky, a že pro nás má domluveny prohlídky na příští den, abychom podepsali smlouvu…

Tomu, že vám při prodeji bytu některé realitky "ukradnou" vaše fotky prodávaného bytu, se nejspíše neubráníte.

Tomu, že vám při prodeji některé realitky „vykradno“ vaše fotky prodávané nemovistosti, se nejspíše neubráníte.

Z Jihoměstských realit jsme získali opravdu celou řadu zájemců a hned po prvních prohlídkách jsme dostali nabídky ve výši 3 mil Kč. Stejnou cenu jsme dostali několikrát již dříve i od přímých zájemců. Byla to nabídka, která byla vyšší než námi stanovaná minimální cena, ale v tuto chvíli jsme nechtěli příliš ustupovat z nasazené ceny.

Potvrdili jsme si, že o byt mají lidé zájem a pokud slevíme, tak s největší pravděpodobností byt bez větších problémů kdykoliv prodáme. Makléřka z Jihoměstských realit nám přivedla možná až 30 zájemců během cca měsíce, nic méně jsme se nakonec rozhodli spolupráci s touto kanceláří ukončit. Realitní makléřka byla opravdu snaživá, ale někdy možná až příliš. Navíc jsme si asi ne zcela rozuměli při prvním setkání, kdy nám byla představena historie realitky, ale pohledem do obchodního rejstříků (nevím proč jsem to neudělal hned!) jsem zjistil, že společnost je jen několik měsíců stará. To hodně otřáslo mou důvěrou a v kombinaci s přemírou snahy paní makléřky, jsme se rozhodli pro ukončení spolupráce.

Prověřte si zvolenou realitku minimálně nahlednutím do obchodního rejstříku.

Zvolenou realitku na prodej bytu si prověřte minimálně nahlednutím do obchodního rejstříku.

Po výpovědi spolupráce jsem si vše vyříkal a ujasnil s velice vstřícnou a evidentně zkušenou majitelkou Jihoměstské. Nicméně jsem své rozhodnutí již nechtěl měnit. Na řadu tedy přišlo jednání s realitními kancelářemi, které jsme původně chtěli oslovit, pokud se rozhodneme pro spolupráci s nimi.

Pozvali jsme si tedy zástupce MM realit. Zde se opět potvrdilo pravidlo známé ze všech oborů a odvětví snad každé činnosti, že je to vždy o lidech. Spolupráci s člověkem, který přišel, jsem si od prvního okamžiku nedovedl představit.

Už od prvního okamžiku jsem měl problém mu cokoliv věřit, navíc každým okamžikem, kdy to jen šlo, nás tlačil do podpisu smlouvy. Takže jsme schůzku relativně brzy ukončili a tím jsme si MM reality z našeho seznamu škrtli.

Oslovil jsem tedy Maximu – poslal jsem e-mail na makléřku, která nám tento byt původně prodala. Dostal jsem zpět odpověď, že už v Maximě nepracuje (pokud se nepletu, měla být mateřské dovolené) a byla mi nabídnuta schůzka. Vyžádal jsem si zkušeného makléře s tím, že opravdu nechci žádného juniora. Dohodli jsme se relativně rychle, byť mě zarazila výše provize, kterou si účtují. Chtěli jsme zachovat naši původní cenu, ale s výší provize 150 tis Kč jsem byl k prodeji hodně skeptický, což se následně potvrdilo. Bohužel aktivita realitní kanceláře/makléře byla velice slabá. Za dobu několika měsíců nám přivedli pouze 2 zájemce o prohlídku bytu. Po několika měsících jsme tedy i tuto službu vypověděli.

Mezi tím se nám ale ozval realitní makléř, který nás oslovil pár dní po prvním zveřejnění inzerátu a kterého jsme tenkrát odmítli s tím, že prodej přes realitku nechceme. Protože jsme nechtěli, aby náš byt nabízelo více kanceláří, dohodli jsme se, že byt může nabízet bez veřejného publikování na realitních webech. Metody nabídky jsme nechali na něm. Dohodu jsme uzavřeli pouze ústní (už toto je samo o sobě téměř nepředstavitelné). Provize, která byla za zprostředkování prodeje požadována, byla rovněž velice sympatická – 50 tis Kč včetně právního servisu, advokátní úschovy, zpracování daňového přiznání, inzerce nemovitosti, zkrátka kompletní servis. Jednalo se o realitku BydleteRychle.cz (pan Pokštefl).

Pan Pokštefl nám přivedl určitě několik desítek zájemců, opět několik z nich nabídlo cenu 3 mil Kč. Dostali jsme i 2 nabídky 3 150 tis, každá z nich ale nakonec nebyla potvrzena (jeden zájemce nezískal hypotéku, druhý si nechával čas na rozmyšlenou, ale mezi tím jsme byt prodali).

Jak jsme prodali a za jak dlouho jsem měli peníze se dozvíte v závěrečném článku.

Miniseriál prodej bytu na vlastní kůži:

 1. Jak jsme začali prodávat byt
 2. Jak stanovit cenu nemovitosti?
 3. Jak výhodně prodat byt
 4. Jak vybrat realitní kancelář
 5. Prodej bytu bez realitní kanceláře
 6. Prodej bytu



There are 36 comments

Add yours
 1. Jiří koutný

  Chtěl bych vás zdvořile požádat, jaký jste měli konkrétní problém s makléřem MM realit? Dostali jsme na tuto RK dobré doporučení kvůli prodeji našeho bytu s garáží a protože se v tom už má čert vyznat, rádi bychom vědeěli více informací a na netu jsou tu dobré a tu negativní recenze a chcmee mít jasno.
  Šlo o tu smlouvu, která se vám nelíbila nebo jeho jednání? Samozřejmě to je asi o lidech, ale zase si umím představit i ze strany makléře RK situaci, kdy prodává nevýhradně nemovitost bez exkluzivity a pak mu majitel nemovitosti nezachová takové čestné jednání jako vy a nemovitost mu prodá, ačkoliv pro to už vykonal třeba bůh ví kolik času. Vřelé díky.
  Mimochodem moc pěkně zpracovaný a obsažný článek.

 2. Josef

  Dobrý den, děkuji za váš komentář.
  Neměl jsem problém s MM, ale bylo to o konkrétním makléři. V minulosti jsem přes MM kupoval i prodával jednu nemovitost a byl jsem spokojený (nebylo to v Praze). Je to podobné jako všude, je to o konkrétních lidech. Vzhledem k tomu že makléře, který bude prodávat vaší nemovitost, uvidíte poměrně často (pokud budete osobně u prohlídek), tak doporučuji abyste si alespoň trochu lidsky „sedli“. Měnit makléře po měsíci je problém (někdy to ani není možné) … vhledem k situaci na trhu, kdy poptávka převyšuje nabídku nemovitostí, si můžete vybírat a přeji ať vyberete a prodáte dobře.

 3. Pavel Hladký

  Můžu doporučit dobrou a spolehlivou realitku coloseumnemovitosti. Nemovitost jsem prodal v krátkém čase díky panu Luboši Ujčíkovi který dělá této rk opravdu výbornou reklamu a to myslím bez ironie. S jeho prací jsem velmi spokojen, je férový a především ochotný vše ihned řešit

 4. Marek Vetešník

  Já jsem v Praze prodával byt s realitní kanceláří edoxreality.cz/ prodej proběhl velice rychle a bez zbytečných starostí

 5. Lucie Havlová

  Já jsem si pronajímala byt v Brně přes Coloseum Nemovitosti, a jsem ráda, že jsem narazila právě na tuto realitku, nemám ráda takové domlouvní, ale tohle bylo příjemné a bezproblémů

 6. Daniela Lakomá

  Také mám osobní zkušenost s Coloseum Nemovitosti v Brně, proodávala jsem na Kounicove byt, a svěřila jsem prodej do jejich rukou, vše v pohodě

 7. Ondra Páček

  Já mám dobrou zkušenost s realitní kanceláří faraon.cz, prodával jsem dům v Praze v hodnotě 8 milionů a vše proběěhlo velice rychle a diskrétně

 8. Lenka Štíblová

  Taky jsem o nich slyšela. Chystám se prodat chalupu a zatím na ně čtu jen samou chválu. Dneska člověk nikdy neví kdo ho podvede, ale na edoxreality jsem nenašla jediné špatné hodnocení 🙂

 9. Kamil

  Taky jsem prodávala a zároveň i kupovala přes edoxreality. Můžu doporučit. O vše se postarali a já měl vše nachystané. Pouze jsem četl a podepisoval!

  • Jana Mochnová

   Zdravím, také přidám svou zkušenost. My jsme to nakonec vyřešili velice elegantně, našli jsme server kde máte všechny nemovitosti na jednom místě takže si můžete vybrat a nemusíte řešit region apod., jednání super, maximální spokojenost, je to tady kdyby někdo chtěl využít eurobydleni.cz

 10. Hel65ča

  Taky jsem se spálila u prodeje našeho domu. Dali jsme exkluzivní smlouvu realitce, která náš dům nebyla schopná prodat. Museli jsme půl roku čekat než smlouva skončí. Potom jsme si vybrali jinou – Realimetka https://www.realimetka.cz/ a těm se podařilo dům prodat během 3 měsíců a za další 2 bylo vše dokončeno.

 11. Karel Šmoldas

  Mě se realitka teda vyplatila, protože když jsem zdědil chalupu po tátovi, tak jsem ji chtěl sám prodat, tak jsem dal původně nižší cenu do inzerátu, první se mi zval makléř a i když jsem byl skeptický, tak jsme si dali schůzku a on mě přesvědčil, že dokáže chalupu prodal dráž než jsem ji nabízel původně, což mě přesvědčilo, abych mu prodej svěřil. Poté jsem pátral na internetu a zjistil jsem, že chaty chalup jsou v současnosti opravdu výš než jsem čekal,tak jsem se uklidnil a doufal jsem, že se chalupa za vyšší cenu opravdu prodá a nebude to dlouho trvat. Upřímně trvalo to sice déle než jsem původně čekal, ale zase to bylo bez starostí a vydělal jsem na tom víc.


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist