ložnice 1

10 tipů jak udělat z ložnice místo pro odpočinek a relaxaci

Staré známé přísloví praví: „Jak si kdo ustele, tak si také lehne!“ Jestliže se ráno probouzíte nevrlí, unavení a cítíte se jako byste celou noc nezamhouřili oka, nebylo by zapotřebí něco ve vaší ložnici změnit? Přinášíme vám 10 jednoduchých způsobů, jak z vaší ložnice udělat místo pro skutečný odpočinek a relaxaci.

1. Televizor do ložnice nepatří

Jestliže máte ve své ložnici televizor, přemístěte jej raději do obývacího pokoje. Ložnice je místem pro odpočinek. Neměla by se zde odehrávat nervy drásající hokejová utkání či jiné hororové scény. Sledování televize z postele ovlivňuje váš zdravý spánek.

2. Nedělejte z ložnice pracovnu

Je skutečně nutné mít ve své ložnici také kancelář? Nenašlo by se pro umístění počítače místečko někde jinde? S kanceláří a prací je spojený stres a nervozita, naopak ložnice by měla být oázou klidu a relaxace – nenoste si tedy do ní pracovní povinnosti a starosti.

Do ložnice nepatří výrazné a křiklavé barvy. Ideální jsou tlumené pastelové odstíny.

3. Volte správné barvy

Je známo, že z každé barvy vyzařuje jistá energie a nálada. Špatně zvolený barevný odstín na stěnách může negativně ovlivňovat náš spánek. Do ložnice nepatří jasné křiklavé barvy. Volte raději tlumené pastelové odstíny.

4. Tlumené osvětlení

Zredukujte ve své ložnici osvětlení. Pro zdravý spánek je nutné přítmí. Pořiďte si do oken žaluzie či pěkné závěsy, které zabrání průniku ostrých slunečních paprsků. Pokud to není nezbytně nutné, nenechávejte lampičku svítit celou noc.

5. Orientace podle světových stran

V ložnici situované na východ se lépe usíná. V létě je v ní večer příjemný chládek a ráno nás vzbudí příjemné sluníčko.

6. Ani teplo ani zima

Teplota by se měla pohybovat okolo 18°C, v přetopené nebo naopak promrzlé místnosti se nespí právě nejlépe. Před spaním je dobré alespoň na chvilku otevřít okno a vpusti do ložnice čerstvý vzduch.

7. Pozor na suchý vzduch

Ideální vlhkost vzduchu je 40-50%, jestliže je ve vaší ložnici příliš suchý vzduch, což není v panelákových bytech neobvyklé, měli byste ho zvlhčit.

8. S květinami opatrně

Také intenzivně vonící květiny do ložnice nepatří!

Pořiďte si kvalitní ložní povlečení, to pak převlékejte jednou za dva až tři týdny.

9. Dobrá postel = dobrý spánek

Postel je místem, kde člověk stráví třetinu svého života – nejen výběr lůžka, kvalitní matrace a roštu, jejichž pořízení patří mezi nákladnější investice ovlivňuje zdravý spánek. Možná by pro začátek stačilo častější převlékání a větrání lůžkovin. Povlečení byste měli převlékat každé dva až tři týdny. Předcházíte tak dýchacím potížím a alergiím způsobeným výskytem roztočů na těchto místech. Vlhko a teplo jim totiž dělá nesmírně dobře.

10. Investice do kvalitní matrace se vyplatí

Jestliže máte nevhodnou či nekvalitní matraci může se stát, že se během noci každou chvíli budíte a ráno se probouzíte snad ještě více unavení, než když jste šli spát. Páteř by měla být ve spánku podpírána na co největší ploše. Povrch matrace by měl být měkký, ale pevný, aby byl zajištěn dobrý krevní oběh.

Příště vám poradíme se správným výběrem matrace
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist