zimnizahrada

Zimní zahrady a jejich realizace

Mít tak kousek místa zalitý sluncem, s pohodlnými křesílky a hromadou květin – dokonalé pro lenošení! Po takovéto oáze klidu sní snad každý z nás! Zimní zahrada skýtá řadu potěšení, ale může přinést i pěknou řádku starostí.

Zájem o výstavbu zimních zahrad v posledních letech stále vzrůstá. Jejich realizací výrazně zvýšíte komfort svého bydlení a navíc získáte jednu obytnou místnost. Nová přístavba tohoto koutu architektonicky změní celkový vzhled budovy. Je proto nutné si předem rozmyslet jaký typ konstrukce zvolíte (hranaté, zaoblené aj.), připojíte ji ke kuchyni či obývacímu pokoji nebo vznikne z již stávající terasy?

Při výběru vhodného místa je také nutné zvážit dopad slunečních paprsků a to ve všech ročních obdobích (nejvýhodnější je jižní a západní strana). Odlišné nároky na zimní zahradu má také její plánované využití. Budete zde mít bazén, pěstovat tropické rostliny nebo jen toužíte po koutku, kde budete moci v klidu relaxovat? Na všechny tyto otázky byste měli znát odpověď ještě předtím, než se pustíte do samotné realizace.

Jak je to s izolací a teplem?

Dobře situovaná zimní zahrada vystavěná z kvalitního materiálu může přinést domu energetické úspory. Přirozená sluneční energie vyrovná tepelné ztráty vzniklé vytápěním. Ušetříte nějakou tu kačku, ale na druhou stranu musíte počítat s tím, že absence samostatného vytápění vám zde neumožní celoroční pobyt. Na druhou stranu právě náklady na vytápění v zimních měsících nemusí být nijak vysoké za podmínky, že zde zajistíte dostatečnou izolaci. Pak se zde z příjemné relaxace můžete těšit bez ohledu na počasí.

Z hlediska izolace jsou absolutně nevyhovující jednoduchá skla, tím správným řešením jsou dvoj- či trojskla. Sklo by mělo být samozřejmě netříštivé (u střech je to povinnost!). Také samotná konstrukce musí vydržet vysoké tepelné rozdíly, vlhko, déšť, námrazu či sníh.

Rozhodně nepodceňujte použitý materiál

  • plasty – jsou lehké a nenáročné na údržbu, mají dobré izolační vlastnosti a lze je pořídit za přijatelnou cenu. Jejich použití se však doporučuje pro menší, lehké stavby, jinak totiž potřebují kovové výstuhy.
  • dřevo – má velmi dobré izolační vlastnosti, působí elegantně a útulně i u rozměrnějších staveb. Vyžaduje však zvýšenou péči v podobě speciálních nátěrů chránící materiál před nepříznivými vnějšími vlivy. V dřevěné zimní zahradě bude vždy pocitově tepleji, což u chladné zimní zahrady oceníte dvojnásob.
  • hliník – má výborné vlastnosti odolávající vnějším nepříznivým vlivům, také údržba je snadná a má dlouhou životnost. Aby zde nedocházelo ke srážení vody, musí být konstrukce oddělena izolační vrstvou.

Pamatujte také na dobrou izolaci oken, dveří a větracích otvorů (zde se nejlépe osvědčují hliníkové konstrukce).

Dřevěné zimní zahrady JIS

Místnost navíc

Pro to, aby zimní zahrada sloužila jako plnohodnotná obyvatelná místnost musí mít rozměry alespoň deset metrů čtverečních. Musíte zde také počítat s dostatečně velkým prostorem na umístění nábytku a květin. Nejlépe se zde bude vyjímat ratanový či bambusový nábytek, který působí dostatečně vzdušně a také navozuje intimní atmosféru.

Z podlahových krytin se zde bude vyjímat dlažba z umělého či přírodního kamene, pocit tepla navodí podlaha dřevěná. Uvědomte si také to, že zimní zahrada není výkladní skříň. Dostatečně intimní prostředí, které vás spolehlivě ukryje před vtíravými zraky kolemjdoucích zajistí instalace žaluzií, rolet či závěsů. Ty také zajistí ochranu před ostrým letním sluníčkem.
There is 1 comment

Add yours
  1. Marie Gráfová

    Ta první fotka je nádherná! Já jsem si před pár lety vyprosila zimní zahradu a mám tam hodně různých kytiček. Přežije tam fakt skoro všechno. I teď v zimě si tam chodím posedět. Mám tam totiž mnohem pohodlnější sedačku než v obýváku 🙂 Z umělého ratanu. Je to podle mě do zimní zahrady skvělá volba. Má lehkou konstrukci z hliníku, a v podstatě se neničí.


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist