zahradní jezírko3

Zahradní jezírko svépomocí

Voda v zahradě – úžasný prvek, který s sebou nese harmonii, relax a do zahrady vnáší život. Najdou zde domov drobní vodní živočichové, tvoří přirozený zdroj vody pro ptáky a hmyz. Jak se však se stavbou zahradního jezírka poprat? Zvládneme vybudovat zahradní jezírko svépomocí nebo je nutné si pozvat odbornou firmu? Na tyto a další otázky se vám pokusíme odpovědět.

Troufnout si, a postavit zahradní jezírko svépomocí nebo si raději pozvat odbornou firmu? Tak a teď babo raď… V zásadě byste si při tomto rozhodování měli odpovědět na dvě otázky:

Jak bude jezírko velké?

  • chci rozsáhlou vodní plochu s různými úrovněmi hloubky a členitými zákoutími – odborná firma
  • chci menší vodní plochu s víceméně pravidelným tvarem – zvládnu svépomocí

Bude jezírko sloužit i jako koupací jezírko?

  • ano, chci koupací jezírkoodborná firma
  • ne, chci menší vodní plochu hlavně pro potěchu oka a duše – zvládnu svépomocí

Menší zahradní jezírko zvládnete postavit i svépomocí.

Jak postupovat při stavbě zahradního jezírka

Pokud jste si na zahradě vytyčili místo, kam bude vaše jezírko umístěné, pak se pusťte do práce!

Vše si důkladně rozmyslete a rozplánujte

– pomocí provázku, hadice nebo písku si vyznačte obrys budoucího jezírka

– rozmyslete si, kde bude jezírko nejhlubší, a kde bude jen mírně svažité

– naplánujte dostatečný prostor pro břeh – nebo spíše jakousi zónu, která bude tvořit přechod mezi zahradou a samotným jezírkem. Kde bude spíše bahenní část, která bude vodou zaplavena jen občas, hraje však velmi důležitou roli pro umístění vodních rostlin. V této podmáčené bahnité části se bude rostlinám, ale i nejrůznějším vodním živočichům, dařit.

V nejhlubším místě by hloubka měla přesáhnout klidně i více než 60 centimetrů. To udrží v létě vodu dostatečně chladnou, nebude docházet k přehřívání. Naopak v zimě pak voda nepromrzne v celé hloubce. Jednotlivé přechody pak naplánujte plynulé. Spád by neměl být větší než 30°.

Zahradní jezírko svépomocí – od plánů k výkopu 

Výkop pro zahradní jezírko provádějte od okrajů ke středu. Celkově byste měli kopnout o nějakých 20 centimetrů hlouběji, než je plánovaná hloubka jezírka. Postupně vymodelujte jednotlivé výškové zóny. Dávejte pozor, aby vnější okraje ležely v rovině. Kontrolu můžete provádět tak, že napříč položíte srovnávací lať a rovinu změříte pomocí vodováhy. Na jednom místě můžete ve finále kraj trochu snížit, aby v budoucnu docházelo k cílenému odtoku dešťové vody.

Pozor však, kam přirozený odtok budete směřovat! Ideálně přes bahnitou část jezírka do té části zahrady, kde občasné podmáčení vlivem výraznějších dešťů nebude vadit. Rozhodně však přepad nesměřujte na pozemek k sousedovi nebo směrem k domu. To by se vám opravdu nemuselo vyplatit. Takovýto odtok bude využit opravdu pouze v případě velmi vydatných dešťů.

Když máte hrubý výkop hotový, pečlivě z jámy odstraňte veškeré kameny, kořeny a další nečistoty a špičaté předměty. Jámu poté rovnoměrně vysypejte vrstvou písku o tloušťce cca 10 centimetrů. Poté přijde na řadu vrstva netkané textilie. Tyto dvě vrstvy ochrání rybníčkovou fólii před poškozením a zabrání případnému úniku vody. Pak rozprostřete samotnou rybníčkovou fólii. Přes okraj jámy by měla dále přesahovat asi o 50 centimetrů.

S fólií se lépe pracuje za teplejšího počasí. Je poddajnější a vám se lépe podaří ji rozprostřít bez skladů a záhybů.

Nezapomeňte na zpevněné okraje jezírka. Ty zabrání nechtěnému sesuvu břehu. Ke zpevnění jsou vhodné obrubníky, dlažební kostky, kameny nebo silné dřevěné plaňky. Záleží na vašem vkusu a stylu do kterého má být jezírko stylizované. Zpevněný okraj musí zasahovat hlouběji pod vlastní okraj jezírka, aby přes něj v případě nutné potřeby mohla voda přetékat.

Foto: Zdeněk Roller

Foto: Zdeněk Roller

A jde se na vodní rostliny

Na dno jezírka se sype tenká vrstva štěrku a písku. Když je jezírko částečně zaplněno vodou, pak je čas zkrášlit dno kořeny, kameny a oblázky a také vodními rostlinami. Ty se umisťují na dno ve speciálních koších nebo taškách určených právě pro zahradní jezírka. Poté je možné jezírko zcela zaplnit vodou. Při vytváření celkové podoby jezírka vše zcela záleží na vašem vkusu.

Aby byla voda v jezírku stále čistá, nezakalovala se a nezapáchala, bude nutné do jezírka instalovat čerpadlo.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist