1341344_98336993

Trojsklo nebo dvojsklo do okna?

Na tuto otázku není univerzální odpověď a nejde jenom o peníze. Pojďme se podívat, v čem jsou jednotlivá skla dobrá a kde pokulhávají.

Tepelná izolace

Trojskla mají výrazně lepší tepelně-izolační vlastnosti. Úniky tepla přes zasklenou plochu okna jsou nižší až o 45 %. Jedná se o hlavní výhodu oproti dvojsklům. Izolace oken se měří pomocí součinitele prostupu tepla:

 

(Uw, Uwindow):  vzorec

(kde Ag [m²] je zasklená plocha, Af [m²] plocha rámu, Ig obvod viditelného zasklení [m], Ug a Uf [W/(m²×K)] součinitel prostupu tepla zasklením a rámem,  [W/(m×K)] lineární činitel prostupu tepla).
Čím menší číslo v této rovnici vyjde, tím má okno lepší izolační vlastnosti. Při výběru je tedy vhodné dívat se právě na tento údaj. Nejvyšší efektivní hodnota se pohybuje kolem 1,1 W/(m2K).

Profil trojskla.

Profil trojskla.

Zvuková izolace

Rozdíl mezi skly je u tohoto parametru minimální. Trojsklo má sice lepší zvukově-izolační vlastnosti, ale jen o pár procent. Naopak se může stát, že při nižších frekvencích začne prostřední sklo vibrovat a tím zvuk přenášet. Pro tyto účely existují speciální protihluková okna, která jsou schopna tlumit hluk až o síle 30 dB.

Profil dvojskla.

Profil dvojskla.

Hmotnost

U porovnání hmotnosti hraje roli několik parametrů jako například materiál, velikost atd.. Všeobecně se hmotnost dvojskel pohybuje mezi 25 – 35 kg na m2. Trojskla jsou výrazně těžší, jejich hmotnost je mezi 35 – 50 kg na m2. Větší hmotnost má za následek více namáhané okenní kování a okna se musí častěji seřizovat. U velkých oken se při otevření dokořán může křídlo prověšovat, čímž se snižuje jeho životnost.

Prostup světla

Prostup světla se stanovuje hodnotou LT, přičemž čím je tato hodnota vyšší, tím více světla okna propustí. Běžné LT hodnoty u dvojskel se pohybují kolem 78 %. U trojskel se pak hodnoty běžně pohybují kolem 71 %. Existují sice trojskla, která mají lepší prostupné vlastnosti, ale je třeba na ně uvolnit více financí.

Cena

Cenově vycházejí znatelně lépe dvojskla, a to až o několik desítek procent.

tab

Zdroj: Svět-oken.cz

Kam dál?
Okna
Okno s nulovou ztrátou tepla
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist