citroník

Pěstování tropických rostlin u nás

Exotika nás Čechy vždycky hodně lákala a tak není divu, že si do čaje nakapete citron, který paní domácí před chvíli utrhla na citroníku. Avšak informací o pěstování tropických rostlin ještě není tak mnoho. Je škoda, aby vám vaše první tropická rostlina uhynula jen díky špatnému zazimování.

A jak tedy docílit toho, abychom si do čaje nakapali šťávu z citrónu, který si utrhneme z vlastního citroníku? Tyto rostliny vyžadují více světla, které bývá v bytových podmínkách nedostatečné. Proto umístěte květináč k oknu, nejlépe aby byla okna orientovaná na jihovýchod nebo jihozápad. Avšak pozor je potřeba si dát taky na topení, to obecně rostlinám nikdy nesvědčí. Každý rok bychom měly rostlinku přesadit do většího květináče. Přitom je dobré zkontrolovat, jestli jsou její kořeny v pořádku. Pokud ano, snažíme se do kořenů více nezasahovat. Jak rostlina roste, hlídáme její tvar a občas ji odlehčíme zastřižením. Hlínu bychom taky měli hnojit a to buď v pravidelných časových intervalech a nebo se dávky rozdělí na jednotlivé dny a přidají se do zálivkové vody, nejlépe použít 0,2% roztok. V jarních měsících občas rostlinu zkontrolujeme, zda se na ní nepřemnožily škůdci a pokud ano, urychleně použijeme vhodné organofosfáty.

Takže když to shrneme. Obecně nejčastější příčiny pěstování tropických rostlinek. Jedná se o velmi suchý vzduch v místnostech či přemokřenou půdu v nádobě nebo naopak půdu přeschlou. Pozor při zalévání, teplota vody by neměla nikdy klesnout pod 12 o C. Rostliny hnojíme, ale tak aby nedocházelo k nedostatku živin nebo k přehnojení. Rostlinky nám uhynou i kvůli škůdcům, je dobré včas zareagovat a rostlince pomoct, dokud je ještě čas. Dbejme taky, aby velikost nádoby odpovídala velikosti kořenu.

Pokud se budete řídit těmito zásadami a vyvarujete se chyb, pěstovaní přinese své ovoce.

Více nápadů na pěstování rostlin naleznete na stránkách: www.osiva-semena.cz

Kam dále?
Pěstování levandule
Stále zelené květinové nádoby

 

 
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist