obytná zimní zahrada 2

Plánujete stavbu zimní zahrady?

V zimní zahradě lze prožít chvilky v nerušené meditaci, pozvat si sem přátele na čaj či pořádat rodinné oslavy. Společnost vzrostlých rostlin a jejich vůně smíšená s vůní mechu a zeminy dokáže probudit všechny lidské smysly a nabít je radostí a energií.

Z venkovní zahrady se můžeme těšit jen část roku. Od podzimu do jara nám však přímý kontakt s kvetoucími rostlinami a zelení chybí. Jednou z možností, jak naše klima obejít, je vybudovat si zimní zahradu.

Foto: Zdeněk RollerOranžérie a později skleníky bývaly součástí šlechtických sídel již od 17. století, později se staly nezbytným doplňkem bohatých měšťanských domů a nadstandardním příslušenstvím bydlení tzv. bohatých vrstev první republiky.

V současnosti se výstavba zimní zahrady (tropické nebo subtropické) stává trendem, který umožňuje celoroční kontakt se zelení. Tento luxus si mohou dovolit všichni ti, kteří mají u svého domku kousek místa či mohou jednu místnost oželet.

Typy zimních zahrad

Doba pobytu ve skleníku a bohatost zážitku z posezení se samozřejmě liší podle toho, zda si vybudujeme zimní zahradu v tropické nebo subtropické verzi. V každé z nich je jiné klima, teplota a vlhkost vzduchu – největší rozdíly jsou v zimním období.

  • Klasický skleník

Pěstitelům chladnomilnějších druhů, jakými jsou například citrusy, kávovník, granátovník, oleandr či vavřín (rostliny ze Středomoří) postačí nevytápěný prostor klasické zimní zahrady s nejvyšší zimní teplotou kolem tří až pěti stupňů. Na zimní posezení se teto typ však příliš nehodí.

Foto: Zdeněk Roller

Pohodu s posezení – kromě výrazně studených zimních dnů – lze vybudovat i ve skromněji koncipovaném skleníku se subtropickými rostlinami.

  • Subtropická zahrada

V mírně temperované zimní zahradě s teplotou  1015°C – se bude dařit i náročnějším subtropickým rostlinám, které bývají v létě umístěné na balkonech a terasách. Ve svetru si tu můžete posedět i o vánocích…

Vhodné rostliny: mračňák, akácie, azalky, blahočet, bugénvilea, citrusy, gardénie, gerbera, jasmín, některé druhy bambusů a další. Můžeme zde pěstovat i rozmarýnky, azalky, muškáty. Dobře tu porostou drobné i větší datlové palmy, oleandry, klívie, rozmarýnky, ale i vzrostlé smokvoně a durmany.

Foto: Zdeněk Roller

V tropické zimní zahradě voní citroníky a kvetou orchideje. V lehce prohřátém vzduchu se mísí vůně zeminy a mechu. Zelená clona na obvodu skleníku navozuje dojem klidu a pohody.

  • Tropická zahrada

Nejpůsobivější zimní zahradou je zahrada tropická. Je obyvatelná během horkého letního dne, stejně jako za chladnějších zimních večerů.

Panuje tu příjemné a stabilní klima s teplotou od 15 do 25 °C, ale vždy nad 18 °C, které vyhovuje rostlinám pocházejícím z tropických pralesů. Ty vyžadují vysokou teplotu vzduchu, vlhkost a zastínění. Tento typ zimní zahrady je proto náročný na vytápění, hlavně v zimních měsících.

Lze v ní pěstovat ananasovníky, banánovníky, dračince, dračinky, fíkusy, filodendrony, kávovník, krotony, parožnatky, toulitky, pepřince, strelície a šáchory. A také různé druhy palem, kapradin, orchidejí, bromélií a masožravých rostlin. Výborně se tu daří i vlhkomilné pokojové zeleni, jako je maranta, alokázie, kalatea či šáchor.

Foto: Zdeněk RollerAby tu bylo příjemně

V tropické zimní zahradě k celoročnímu využití je nutné zajistit si jistý komfort. To znamená vytvořit stabilní klima, takové, kdy tu v zimě není chladno, v létě horko, kde skla dobře tepelně izolují, a voda se nerosí kolem oken. Nepostradatelné je oddělení zimní zahrady od obytného prostoru domu, většinou prosklenými dveřmi nebo velkými skleněnými plochami. V opačném případě mohou klimatické podmínky v zimní zahradě zasahovat i do interiéru domu. Kondenzační vlhkost, teplo, zima, průvan – to všechno jsou faktory, které mohou mít nepříjemný vliv na obytný komfort.
There is 1 comment

Add yours
  1. Robert

    Jsou moc hezké u baráčků. Koukal jsem kolik zimní zahrady stojí a to už bylo trošku menší potěšení. Tak pevně teď šetřím a plánuji si nechat taky udělat k baráčku.


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist