bazén

Jak správně zazimovat bazén?

Jak správně uspat a zazimovat bazén? Stále oblíbenější nadzemní bazény nám v sezóně udělaly mnoho radosti a právě teď přichází ten správný čas se o ně dobře postarat. Aby stejně dobře sloužily i v letech následujících, je potřeba je před příchodem zimy správně zazimovat.

V tomto případě je velmi důležité načasování. Ideální je doba před příchodem prvních mrazíků, kdy se teplota bazénové vody ustálí mezi 10 až 15°C.  Spěchat se rozhodně nevyplatí, protože při vyšších teplotách hrozí  přemnožení mikroorganismů, řas a plísní. Pokud se náhodou stalo, že voda zezelenala, je ji ještě před odstávkou potřeba vyčistit.

Starý písek vyměňte

V první řadě musí pryč všechny nečistoty ze dna a hladiny. Pokud si k ruce přiberete bazénový vysavač a síťky s teleskopickými rukojetěmi, půjde to rychleji. Důkladně propláchnout je třeba písek z pískové filtrace. Je-li starší než dva roky, je vhodnější ho před začátkem nové sezóny vyměnit za nový.

Změřte chemické hodnoty vody

Před zakonzervováním na zimu je nutné nejprve zkontrolovat chemické složení vody, tedy hodnoty pH a chlóru a upravit je na požadované rozmezí. Optimální je pH 7 – 7,4 a  u chlóru množství 0,3 – s0,5 mg/l. Při této úpravě mějte na paměti, že filtrace by měla být spuštěná po celou dobu, kdy se voda míchá. Pro uživatele nechlórové takzvané kyslíkové chemie je možné pomocí speciální testovací soupravy zajistit i správnou hodnotu aktivního kyslíku. Správná koncentrace aktivního kyslíku je v tomto případě 8-18 mg na litr.

Upusťte vodu

Před zimou je sice třeba hladinu bazénu snížit, ale i tak musí zůstat tolik vody, aby byl zachován dostatečný tlak nutný k vypnutí fólie. Dosahovat by tedy měla zhruba 10 cm pod vratnou trysku. Pokud máte k vratné trysce zátku, upusťte vodu asi 10 cm po spodní okraj skimmeru, tedy sběrače povrchových nečistot. Dobrý pozor je třeba dát na to, aby voda nikdy  nestoupla nad tuto úroveň. Proto bazén v době, kdy často a dlouhodobě prší nebo naopak ve velkém taje sníh, raději zkontrolujte a případně vodu odpusťte.  Ale pozor, nikdy ne pod ledem. Může se stát, že při odpuštění dírou v ledu si ledová krusta z hladiny „sedne“ a poškodí nejen fólii, ale může svou vahou zdeformovat svoji vahou i spodní část bazénu. Důkladně očistit je potřeba stěny bazénu například přípravkem Azuro Clear Forte. Vyčisti je nutné i skimmer.

Pískovou filtraci, stejně jako ostatní příslušenství bazénu, před zimou odpojte, zbavte veškeré vody a umístěte na suché místo, kde teplota neklesá pod bod mrazu.

Velký úklid

Dalším bodem pak je odstranění a očištění schůdků a následné odpojení veškerého příslušenství jako je filtrační zařízení, hadice, solární panely nebo tepelné čerpadlo. Nikde nesmí zůstat voda, protože v případě zmrznutí by jednotlivé části mohly popraskat. Pro klid duše odborníci doporučují všechny rozvody profouknout tlakem vzduchu a pomoci si i vysavači na mokré vysávání. Dokonale vysušené  komponenty na chladné měsíce bezpečně uskladněte na suché místo, kde teplota nepoklesne pod bod mrazu.

Nakonec je do vody třeba přidat speciální zazimovací roztok, který  sice nezabrání zamrznutí, ale vodu v náročném zimním období konzervuje. Účinně zabraňuje vzniku řas a vápenatých usazenin. Jeho použití doceníte především na jaře, kdy se vám bude bazén mnohem snadněji čistit. Obávat se nemusíte ani velmi dlouhé zimy, protože aktivní látka se uvolňuje pomalu a postupně, takže vydrží opravdu dlouho.

Led nerozbíjejte

Na ochranu před spadem listí a jiných nečistot je vhodné přikrýt bazén krycí plachtou. Ale to platí jen do doby, než začne mrznout. Jakmile se může na hladině začít tvořit ledová tříšť, je třeba plachtu odstranit a nechat bazén odkrytý. Ani při  mrazech se neobávejte,že se konstrukce bazénu poškodí, je na takové podmínky uzpůsobena. Velkou chybou by ovšem bylo led rozbíjet, protože hrozí poškození vnitřní fólie.

Na závěr jedna připomínka. Jen dobře provedené zazimování je zárukou, že vám bude bazén sloužil co možná nejdéle. A bohatě se vyplatí úsporou času a zbytečné námahy na jaře.

Připraveno ve spolupráci se společností Mountfield.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist