květiny do dětského pokoje

Květiny do dětského pokoje: Které jsou vhodné a které ne?

Děti jsou zvídavé a rády objevují svět kolem sebe. Proto je důležité dbát na to, jaké květiny do dětského pokoje umístíme. Některé rostliny mohou být pro děti nebezpečné kvůli jedovatým látkám obsaženým v jejich listech či květech. Zde najdete seznam květin, které by neměly být umístěny v dětském pokoji, a vysvětlení proč.

Které květiny do dětského pokoje NEPATŘÍ

Květiny, které do dětského pokoje nepatří bychom mohli rozdělit do tří základních skupin.

  • jedovaté pokojové květiny (oleander, dieffenbachie, tchýnin jazyk, poinsettia, aloe vera, azalky, anthurie, kroton, klívie, scindapsus, amarylis, narcis…)
  • rostliny, o které by se dítě mohlo poranit (růže, aloe polyphylla, trnité kaktusy…)
  • příliš aromatické pokojové rostliny (jasmín, geránium, frézie, některé druhy orchidejí…)
jedovaté pokojové květiny

Celá řada pokojových květin do dětského pokoje nepatří. Při výběru pozor, zda květiny nejsou jedovaté nebo zda se o ně dítě nemůže poranit.

Přičemž nejvíce riziková je první skupina a tou jsou jedovaté pokojové rostliny. Některé z nich sice krásně vypadají, ale do dětského pokoje vůbec nepatří a do domácnosti, kde jsou děti je více než vhodné zvážit jejich umístění.

Jedovaté pokojovky mohou způsobit celou řadu obtíží

  • Otrava: Požití nebo náhodné zkonzumování jedovaté pokojové rostliny může způsobit různé stupně otravy. Záleží na druhu a množství jedu obsaženého v rostlině. Symptomy otravy mohou zahrnovat nevolnost, zvracení, průjem, bolest břicha, závratě a v některých případech i vážnější komplikace jako selhání orgánů.
  • Poleptání kůže a sliznic: Některé květiny mohou obsahovat dráždivé látky, které mohou způsobit poleptání kůže a sliznic. Při přímém kontaktu s těmito rostlinami se může objevit zarudnutí, svědění, otok nebo dokonce vznik puchýřů.
  • Další potíže: Při kontaktu s některými pokojovkami může při kontaktu a poleptání očí dojít k zákalu rohovky, otokům sliznic nebo dušnosti.
jedovatá dieffenbachie

Dieffenbachie má sice krásnou kresbu listů a je nenáročná na pěstování, ale pozor JE JEDOVATÁ!

Na které konkrétní jedovaté pokojovky si dát pozor?

  • Oleander
    Oleander je krásná květina se svěžími a jasně barevnými květy. Bohužel obsahuje jedovaté látky zvané kardioaktivní glykosidy, které mohou způsobit závažné otravy až selhání srdce. Proto by oleander neměl být umístěn v dosahu dětí.
  • Dieffenbachia
    Dieffenbachia je oblíbená pokojová rostlina s velkými listy. Obsahuje šťavelan vápenatý, který při požití může způsobit silné podráždění úst, hrdla a žaludku. Děti by si rozhodně neměly hrát s listy této rostliny a měly by se vyvarovat jakéhokoli kontaktu s ní.
  • Poinsettia
    Poinsettia je tradiční vánoční rostlina s krásnými červenými listy. Listy a stonky této rostliny obsahují latex, který může u citlivých jedinců při kontaktu s pokožkou způsobit alergickou reakci. Pokud ji máte v domě, mějte ji mimo dosah dětí. Děti dobře hlídejte, aby si utrženým listem a tekutinou, která z listu nebo stonku vytéká, nepotřísnily pokožku. To samozřejmě platí i pro dospěláky 🙂
  • Aloe vera
    Aloe vera je rostlina s léčivými vlastnostmi, ale její šťáva obsahuje anthrachinony, které mohou způsobit průjem při přímém požití. Děti by měly být před touto rostlinou vždycky dozorovány a mělo by se jim zakázat jakékoliv požívání její šťávy.
  • Azalka
    Azalka je oblíbená květina s jasnými a nádhernými květy. Je však jedovatá a obsahuje látky, které mohou při požití způsobit nevolnost, zvracení a průjem. Pokud ji máte doma, ujistěte se, že je mimo dosah dětí.
  • Tchýnin jazyk
    Tchýnin jazyk obsahuje jedovaté šťávy, které mohou při přímém kontaktu způsobit podráždění kůže a sliznic. Je důležité se důsledně vyvarovat požití rostliny nebo kontaktu s jejími šťávami.
  • Anthurie
    Anthurie obsahuje kyselinu šťavelovou, která je jedovatá při požití. Při jakémkoliv podezření na otravu anthurií je vhodné ihned vyhledat lékařskou pomoc.
  • Kroton
    Obsahuje toxiny, které mohou způsobit zažívací potíže, jako je nevolnost, zvracení a průjem, pokud dojde k jeho pozření. Přímý kontakt s krotonem může způsobit podráždění kůže a sliznic.
  • Scindapsus neboli šplhavice
    Tuto velmi nenáročnou popínavku najdeme snad v každé domácnosti. Pozor však na ni – obsahuje kalciumoxalátové krystaly, které jsou dráždivé a mohou způsobit podráždění úst a hltanu. Při větším požití může dojít ke zvýšenému slinění a otokům.
scindapsus

Scindapsus, neboli šplhavici, nalezneme snad v každé domácnosti. Je velmi nenáročná, ale do dětského pokoje nevhodná – patří mezi jedovaté pokojovky.

  • Klívie
    Všechny části této rostliny jsou jedovaté, zejména kořeny a semena obsahují alkaloidy, které jsou toxické. Příznaky otravy mohou zahrnovat nevolnost, zvracení, bolesti břicha, poruchy srdečního rytmu a v některých případech i smrtelné následky. Pokud dojde k požití klívie, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
  • Amarylis
    Obsahuje alkaloidy, které jsou toxické a při požití mohou způsobit nevolnost, zvracení, průjem, poruchy srdečního rytmu a křeče. Při požití většího množství rostliny je možné, že dojde k vážným otravným symptomům, a proto je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
  • Narcis
    Narcis je velmi oblíbená jarní cibulovina, ale rostlina obsahuje alkaloidy a kalciumoxaláty, které jsou jedovaté. Příznaky otravy mohou zahrnovat nevolnost, zvracení, bolesti břicha, závratě a v některých případech poruchy srdečního rytmu. V případě požití narcisu je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.
jedovatý kroton

Kroton je velmi efektní pokojovka, ale do dětského pokoje není vhodná. Je jedovatá!

Co dělat, pokud dítě pozřelo jedovatou pokojovou rostlinu?

Pokud máte u dítěte podezření na otravu pokojovými rostlinami, je důležité jednat rychle a poskytnout první pomoc. Následující rady vám mohou být užitečné:

  • Kontaktujte zdravotnickou pomoc: V případě podezření na otravu pokojovými rostlinami je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Můžete se spojit s místním odborníkem na otravy nebo volat tísňovou linku. Toxikologické informační středisko, které zajišťuje nepřetržitou službu po dobu 24 hodin denně – tel.: 224 919 293 nebo 224 915 402. Důležité je podat přesnou informaci, co otrávený snědl (list, květ, plod, semeno) a kolik toho snědl. Pokud pojedete do nemocnice, nezapomeňte s sebou vzít předmětnou rostlinu nebo alespoň její část či fotografii.
  • Vyčistěte ústa: Pokud je osoba přišla do kontaktu s jedovatými rostlinami nebo pokrmem, který byl kontaminován jedovatými rostlinami, je důležité vyčistit ústa. Můžete to provést pomocí kousku látky nebo ubrousku.
  • Pijte vodu: Pití vody může pomoci zředění jedu v těle. Je důležité pít čistou vodu ve velkém množství.
  • Kontrola příznaků: Pozorujte příznaky otravy, jako jsou zvracení, průjem, nevolnost, bolest břicha, závratě, otoky a další. Informujte zdravotnický personál o všech příznacích, které jste zpozorovali.
  • Kontaktujte zdravotnickou pomoc: V případě podezření na otravu pokojovými rostlinami je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Můžete se spojit s místním odborníkem na otravy nebo volat tísňovou linku.
otrava květinami

Při podezření na otravu květinami je vhodné ihned kontaktovat lékaře!

POZOR!
Bez porady s lékařem nevyvolávejte zvracení, nepodávejte mléko. Napít postiženému dávejte jen vodu, nevhodné jsou šumivé nápoje s bublinkami. Můžete také podat několik drcených tablet aktivního uhlí (3 až 8 tablet, podle hmotnosti). Pokud dítě rozžvýkalo diffenbachii (v menší míře i scindapsus), je nutné zabránit otoku sliznice podáváním kostek ledu k cucání nebo zmrzliny.

Vhodné květiny do dětského pokoje

Výběr rostlin do dětského pokoje neomezuje pouze věk dítěte a jejich umístění. Vybírat bychom měli takové druhy, které čistí vzduch, a které zároveň nejsou jedovaté nebo se o ně děti nemohou poranit.

Předškoláci mohou mít ve svém pokoji některé netoxické druhy rostlin, které nemají trny, snadno se pěstují a nejsou nijak náročné na péči. Větší děti školního věku již mohou samy chtít pečovat o některé rostliny a pěstovat je. Seznamte je tedy s tím, jak postupovat a jak se o květiny správně starat. Malí zahradníci se o ně jistě s náležitou láskou budou starat.

zelenec

Ideální květinou do dětského pokoje je zelenec. Je velmi nenáročný a péči o něj zvládne i malý zahradník.

Květiny do dětského pokoje vhodné pro malé zahradníky:

  • zelenec
  • africká fialka
  • gerbera
  • levandule
  • kalanchoe
  • kalísie voňavá
  • fitonie
  • africká kopřiva
  • sukulenty
  • některé druhy nepichlavých kaktusů
  • tlustice
  • pokojový cipřišek

Při výběru pokojových rostlin do dětského pokoje se vždy ujistěte, že se nejedná o rostlinu jedovatou nebo kontaktní alergen. Pokud si nejste jisti, vždy je namístě porada s odborníkem.




There is 1 comment

Add yours
  1. MarieJezkova

    Určitě jsou nedílnou součástí každého pokoje květiny, a to nejen toho dětského. Podle mě je to nejlepší, co může člověk doma mít. Já sama jsem se na to zaměřila, když jsme synovi předělávali pokoj, ale nejen na to, květiny dělají prostor zdravější, ale je i spousta dalších faktoru které to můžou ovlivnit. Po přečtení jsem spousty věcí uvážila a myslím si, že opravdu záleží na výběru materiálu nábytku i samotného rozložení pokoje, proto aby se tam dítě cítilo dobře.


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist