bridlice1

Břidlicová střešní krytina

V současnosti můžeme ve stavebnictví sledovat používání neustále nových materiálů i technologických postupů. Zároveň však existuje trend návratu k přírodním stavebním materiálům, které splňují nejpřísnější ekologická měřítka. Tomuto trendu zcela právem náleží střešní krytina z přírodní břidlice.

Již staří Římané dokázali využít vynikajících vlastností jílovitých břidlic, přírodního materiálu vzniklého v různých geologických obdobích. Získali tak materiál, který byl po naštípání velmi trvanlivý, poměrně lehký a tenký a přitom nehořlavý – ideální krytina obydlí.

Pokrývání břidlicí vyžadovalo velký řemeslný um. Ten se nejlépe udržoval a rozvíjel v rodinných firmách. Průmyslová výroba se rozvinula teprve v padesátých letech 20. století.

Co je břidlice za materiál?

Náš trh nabízí krytinu z břidlice jak tuzemské (ze severomoravských lomů), tak španělské (dovezený materiál se u nás zpracovává do konečné podoby). Zahraniční břidlice se dá štípat na velmi tenké, cca 5 mm silné desky; i proto je oproti tuzemské produkci lehčí a navzdory vyšší kvalitě i o něco levnější (podle typu šablony zhruba 500-700 Kč/m2 při jednoduchém krytí).

Základními vlastnostmi jsou vysoká životnost, odolnost proti povětrnostním vlivům, dekorativní vzhled, dobré izolační vlastnosti, výborná tvarovatelnost, stálobarevnost a ekologická nezávadnost. Hmotnost jednoho metru čtverečního bývá cca 20-33 kg v závislosti na druhu krytí.

Foto: FreeImages.co

Detail břidlicové střešní krytiny.

Základní způsoby pokrytí

Rozeznáváme dva základní technologické způsoby a to krytí jednoduché (německé) a krytí dvojité (anglické).

  • jednoduché krytí se provádí ve stoupajících řadách, kde vyšší kámen překrývá nižší v tzv. bočním výškovém krytí. Překrytí je dáno druhem, sklonem střechy a tvarem velikostí kamene. Sklonem střechy se také řídí úhel, který svírají řady s okapem. Řady mohou stoupat vpravo nebo vlevo.
  • dvojité krytí se provádí obdélníkovými nebo čtvercovými kameny na vazbu s cca 3-6 mm styčnou spárou a vyznačuje se tím, že třetí řada výškově překrývá řadu první.

Pro jednotlivé druhy krytí jsou stanoveny mezními sklony střechy. U německého je hranice mezního sklonu 25° u anglického 22°. V rámci jednotlivých druhů jsou dále stanoveny bezpečnostní sklony střechy.

Podkladní nosnou konstrukcí břidličné krytiny ve většině případů tvoří celoplošné bednění z prken. Na bednění se před pokládkou upevní vhodný podkladový pás. Používají se asfaltové pásy s nenasákavou vložkou nebo kontaktní difúzní folie.

Přírodní břidlice je materiál s mnohostranným využitím – kromě střešní krytiny se z něj vyrábějí také obklady a dlažby, které pak při použití v exteriéru mohou s elegantní střechou ideálně korespondovat.

Kam dál?
Betonová střešní krytina
Betonové nebo pálené tašky?
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist