životnost tepelného čerpadla

Životnost tepelného čerpadla

Investice do tepelného čerpadla si ukrojí velkou část rodinného rozpočtu. Vyplatí se ale? Pojďme se společně podívat na to, proč není pravda, že se investice do tepelného čerpadla už nikdy nevrátí a jaká je skutečná životnost celého zařízení.

 

Doby, kdy stálo tepelné čerpadlo skoro půl milionu a investice mizely ve škvírách pod okny už jsou dávno pryč. Dnešní zařízení jsou jednak podstatně levnější a pracují efektivněji a pak současný rodinný dům už zdaleka nedosahuje takových tepelných ztrát, jako kdysi.

Životnost tepelného čerpadla není 10 let

Pokud dodržujte pravidelné revize tepelného čerpadla a jednou za čas zařízení zkontroluje servisní technik, máte “zdraví” celého zařízení pod kontrolou. Životnost tepelného čerpadla se odvíjí od životnosti, respektive opotřebení, jeho nejdůležitější části, kterou je kompresor. Nejčastěji se můžete setkat s pískovým a spirálovým kompresorem, přičemž ten spirálový má odhadem 2x větší životnost. Na to sází například výrobce tepelných čerpadel Mitsubishi, který uvádí životnost spirálového kompresoru 2 – 2,5 x větší než u pískového. Tepelná čerpadla Nibe mají dle výrobce průměrnou životnost vyšší než 20 let.

Skutečná životnost zařízení je tedy závislá na životnosti kompresoru. U pískového je životnost okolo 15 let, u spirálového pak cca dvakrát tak více. Na životnost kompresoru má však vliv mnoho faktorů, a tak se životnost zařízení může lišit dům od domu. Na co si dát pozor, aby kompresor dlouho a dobře sloužil? Nepřetěžujte ho. S kvalitní regulací se vyhnete zbytečným startům, které kompresor opotřebovávají. Výkon tepelného čerpadla musí být správně dimenzovaný. Čím větší má totiž zařízení výkon, k tím většímu opotřebování rámcově dochází.

Tepelná čerpadla země/voda se opotřebovávají pomaleji

Tepelné čerpadlo vzduch / voda je k opotřebení kompresoru náchylnější. Zpravidla má totiž větší výkon a tak kompresor musí častěji spínat. U tepelných čerpadel země / voda je výkon stabilní, teplotní rozsah v zařízení není příliš velký a kompresor se nemusí přetěžovat. Jeho životnost tak v druhém případě může být o trochu delší. Určitě to ale nelze považovat za pravidlo, přes které nejede vlak.

Investice do tepelného čerpadla se vyplatí, pokud máte zatepleno.

Návratnost do 4 až 5 let není pohádka. Úspory s tepelným čerpadlem jsou reálné. Vyplatí se zvláště tepelná čerpadla kombinovaná s ohřevem TUV a dobře dimenzovaným výkonem. Předtím, než se pro tepelné čerpadlo rozhodnete, musíte ale zamezit tepelným únikům. Někdy stačí vyměnit okna, jindy zateplit krov. Topit pánu bohu do oken se ale nevyplatí nikdy. Na rekonstrukci můžete žádat příspěvek z dotačního programu Nová Zelená úsporám.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist