vybíráme venkovní dlažbu

Vybíráme venkovní dlažbu

Okolí domu, terasa, příjezdová cesta, cestičky na zahradě… dokonalý vzhled dodá vaší zahradě venkovní dlažba. Pokud vybíráme venkovní dlažbu měli bychom se zaměřit nejen na její vzhled, ale také funkčnost. Správná dlažba ovlivní celkový ráz našeho domu. Poradíme vám, na co se při koupi a výběru venkovní dlažby zaměřit.

Jak na výběr venkovní dlažby

Možná se to zdá samozřejmé, ale do venkovních prostor patří pouze ta dlažba, která je k tomu určená. Dlažba vyráběná přímo k pokládce v exteriéru bez problémů odolá povětrnostním podmínkám – vysoké teplotě, mrazu, dešti, sněhu… Vyznačuje se vysokou odolností a dlouhou životností. Musí zvládnout nejen rozmary počasí, ale také ty naše – nárazy, údery, posouvání nábytku, řádění dětí, znečištění po zahradní párty. Výběr venkovní dlažby by tedy měl podléhat nejen našemu vkusu, ale je nutné zohlednit i funkčnost.

Venkovní dlažba by měla vydržet nejen výkyvy počasí, ale i naše rozmary v podobě skvrn po zahradní párty nebo řádění dětí.

Venkovní dlažba a vliv počasí

Venkovní dlažba je neustále vystavena výkyvům počasí. Mezi nejvíce rizikové faktory patří vlhkost. Pokud budeme vybírat dlažbu pod krytou venkovní pergolu, pak nemusí splňovat ty nejpřísnější parametry. Pokud však bydlíme v podhůří nebo dokonce na horách, a vydlážděný prostor bude volně pod nebem, pak bychom měli zvolit dlažbu s co nejmenší nasákavostí. Dlažby s nízkou nasákavostí mají také zpravidla lepší mrazuvzdornost.

pokládka venkovní dlažby

Venkovní dlažba by měla být estetická a odolat povětrnostním podmínkám. Při výběru zohledníme materiál dlažby i styl a náročnost pokládky.

Plocha zpevněná dlažbou

Výběr dlažby je také odvislý od prostoru, kde plánujeme dlažbou zpevněný povrch umístit – bude se jednat o terasu, příjezdovou cestu nebo chodníček v zahradě? Zejména na parkovací a příjezdovou plochu je nutné volit takovou dlažbu, která odolá vysokému zatížení. Zohledníme také její údržbu – přeci jen je předpoklad, že tento prostor bude vystavený vyššímu znečištění.

Jaký zvolit materiál venkovní dlažby?

Škála výběru venkovní dlažby si příliš nezavdá s dlažbami do interiéru. I na tomto poli můžeme volit z řady materiálů, designů, tvarů, velikosti, barev… Zvolená dlažba dokonale dotvoří celkový ráz našeho domu. Z čeho tedy vybírat?

  • Venkovní betonová dlažba – to je naprostá klasika. Tento typ dlažby také známe pod označením zámková dlažba. Betonová dlažba je mimořádně odolná a také cenově dostupná. Co se týká výběru škály barev, pak výrobci nabízí různé barevné varianty, není nutné se držet pouze klasické šedi. Tato dlažba je vhodná na parkoviště, příjezdovou cestu, chodník, ale i třeba terasu. Kombinovat lze různé tvary a barvy dlaždic a vytvořit tak originální povrch.
  • Venkovní keramická dlažba – zde máme na výběr opravdu širokou škálu barev, designu a tvarů. Keramická dlažba dokáže věrně imitovat beton, dřevo, kámen a přitom nezruinuje naši peněženku. Největší zastoupení mají kameninové dlažby – jsou ideální na terasy, okolí bazénu a relaxační zóny kolem domu. Hůře však zvládají mechanické zatížení. Na příjezdovou cestu nebo parkoviště proto raději zvolíme cihlové keramické dlažby.
keramická venkovní dlažba

Keramická dlažba je velmi estetická. Je vhodná na terasy, okolí bazénů nebo do relaxačních zón v zahradě.

  • Kamenná venkovní dlažba – ta je velmi oblíbená zejména v relaxačních zónách v okolí domu. Kámen je mimořádně vzhledově atraktivní a přitom vysoce odolný. Výhodou je také snadná pokládka. Skvělou vlastností je pak dlouhá životnost. Proti však může hovořit vyšší cena kamenné dlažby.
  • Zatravňovací dlažba – v posledních letech se velmi oblíbenými stávají zatravňovací dlažby. Dokonale zpevní terén a přitom harmonicky splynou s okolím. Tato dlažba bývá zpravidla vyrobená z betonu, případně jako plastové zatravňovací dlaždice. K výrobě plastových zatravňovánků se často využívá recyklovaný plast. Pak je tato dlažba také povýšena do ekologické roviny.There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist