vybavení chaty

Vybavení chaty se šmrncem a stylem

Fenomén chatařů a chalupářů je u nás velmi populární. Řada Čechů tráví na svých nebo pronajatých chatách víkendy a letní dovolené. Bohužel zde však panuje jeden nešvar – víkendové domy jsou plné starého nábytku, opotřebovaného vybavení, které již doma nemá co dělat. Protože je však škoda ho vyhodit skončí na chatě či chalupě. Přitom je tolik důležité se právě o dovolené cítit dobře a pohodlně. Zvažte, zda by si právě vaše chalupa nezasloužila nové vybavení. Navíc se při koupi nového stylového vybavení chaty nemusí jednat o vysoké částky.

Jaký zvolit styl?

Víkendové domy jsou často umístěny v přírodě nebo na okraji malebné vísky. To by se také mělo odrazit na vybavení chaty. Ideální a oblíbený je rustikální, venkovský styl – ten dokreslí celý ráz chalupy. Navíc je poměrně odlišný od moderního stylu našich městských bytů, takže už samotné zařízení chaty či chalupy navozuje pohodu a odpočinek od každodenního shonu. Ideální jsou přírodní materiály jako dřevo, kov nebo kámen. Z textilií pak kůže a bavlna – vhodné jsou i přírodní barevné odstíny. Správnou atmosféru navodí květinový dekor nebo oblíbené proužky. S chalupařením je spojen také nádech patiny, typické povrchové úpravy, která dodá každému interiéru ten správný šmrnc.

vybavení chaty

Rustikální styl je pro vybavení chaty či chalupy naprosto ideální.

Dřevo nebo lamino?

Protože chaty a chalupy zpravidla neobýváme celoročně, není většinou možné zajistit pravidelné větrání. Proto je nutné se zamyslet nad kvalitním ošetřením povrchu nábytku. Měl by odolat vlhkosti. Ideální je dřevotřískové lamino. Nábytek z něj je nenáročný na údržbu, dobře vypadá a při koupi příliš nezatíží váš rodinný rozpočet.
Pokud chcete přeci jen zvolit masivní dřevo, pak počítejte s vyššími pořizovacími náklady. Vhodné jsou dřeviny jako akát nebo meranti – ty zvládnou i vlhčí prostředí.

vybavení chaty

Vybavení chalupy by mělo být funkční a pohodlné. Vyvarujte se však zahlcení prostoru starým a již nefunkčním nábytkem.

Nepodceňte výběr postele

Mnoho lidí si domů pořizuje novou kvalitní postel a tu nejlepší matraci a starou proleželou odveze na další užívání na chalupu. Což není právě ideální. Právě v době volna a dovolené si naše tělo zaslouží kvalitní spánek a odpočinek. Vyvarujte se proto tohoto nešvaru a i na chatu či chalupu si pořiďte postel novou s odpovídající matrací. Rustikální postel v dekoru dubu, buku nebo borovice s kvalitní matrací bude vašim zádům slušet.

vybavení chalupy

Nábytek na chalupě by měl zvládnout zhoršené podmínky co se vlhkosti týká.

Úložného prostoru není nikdy dost

K chatám a chalupám patří komody a šuplíky, kam se vejde oblečení, ale i předměty běžné potřeby. Komody by měly mít spíše otevírací šuplíky než otevřené police. Zásuvka nebo dvířka chrání obsah před prachem a dalším znečištěním.

Na co nezapomenout?

Některé kusy nábytku jsou pro pohodlné trávení času opravdu nezbytné, jiné pohodlí jen umocní a dotvoří celkovou atmosféru. Patří sem různé vitríny, taburety či stolky. Opomíjeným prvkem, je ale také například botník nebo praktické poličky.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist