HS portál

Úskalí moderních skleněných ploch: na co musíte myslet, než si domů pořídíte HS portál

Pokud budujete novostavbu a necháte návrh na architektovi, téměř určitě se stanete majiteli HS portálu nebo klidně celého proskleného štítu. Prosvětlené interiéry jsou architektonickým trendem a kromě toho, že vypadají dobře, zlepšují kvalitu bydlení. Na co byste ale měli myslet, než si HS portál pořídíte?

Roli hrají světové strany

První věc, kterou si musíte při stavbě domu ujasnit, je jeho orientace vůči světovým stranám. Myslete na to, které místnosti chcete mít vyhřáté sluncem a kde vám naopak nevadí chládek nebo kde chcete velké prosklené plochy.

Na jihu – svítí největší část dne, tímto směrem můžete orientovat například obývací pokoj nebo ložnici.

Na západě – slunce nejvíce svítí odpoledne, na tuto stranu můžete umístit kuchyni nebo pracovnu.

Na východě – svítí slunce nejvíce dopoledne, hodí se sem kuchyně nebo hostovský pokoj.

Na severu – bývá spíše chladněji a slunce tolik nesvítí, můžete sem umístit pracovní prostory nebo volné pokoje.

Velké prosklené plochy se obecně doporučují do místností, kde trávíte více času a kde je velké množství světla žádoucí, například obývák, kuchyně nebo ložnice. Z těchto místností navíc můžete vstupovat rovnou na terasu nebo na zahradu.

Venkovní stínění zajistí chládek i soukromí

U velkých prosklených ploch se s venkovním stíněním počítá téměř automaticky. Teploty v letních měsících dokáží místnosti pořádně zahřát a pokud nechcete utrácet tisíce za klimatizaci, je venkovní stínění v podstatě nutnost. Kromě toho, že při správném používání sníží teplotu v interiéru o několik stupňů, zajistí také soukromí.

Nejpraktičtější volbou na HS portály jsou předokenní žaluzie nebo screenové rolety, které zastíní i velké plochy. Oba druhy stínění mají svoje výhody a limity, na rodinné domy jsou však díky praktičnosti oblíbenější předokenní žaluzie.

Venkovní žaluzie v místnosti vytvoří téměř absolutní tmu a díky naklápěcím lamelám skvěle regulují světlo. Vyrábí se v různých tvarech a barvách a pokud je potřeba, dokonale je sladíte s fasádou nebo rámy oken.

„Předokenní žaluzie ve vodicích profilech zastíní plochu až 9 m². S většími plochami se u rodinných domů často nesetkáváme. Větší plochy můžeme zastínit dvěma kusy žaluzií, které spojuje sloupek, nebo screenovými roletami ve větším rozměru, se kterými ale nemůžete tak jednoduše regulovat světlo,” říká Lukáš Musil, obchodní zástupce české výrobní firmy venkovního stínění NEVA.

HS portál

Předokenní žaluzie na HS portále můžete rozdělit na dva kusy spojené sloupkem.

Screenové rolety mají oproti venkovním žaluziím tu výhodu, že zastíní větší plochy v jednom kuse. Architekti je mají raději kvůli minimalistickému designu. Většinu plochy screenu tvoří odolná látka potažená PVC, která působí jemněji, než například hliník. Nevýhodou screenů je, že neumožňují tak dobrou regulaci světla jako žaluzie.

Na venkovní stínění myslete už v návrhu

Venkovní stínění se dá dodělat i na hotovou stavbu, nejde však už elegantně schovat pod fasádu. Abyste se vyhnuli montáží na fasádu nebo do rámu okna, myslete na venkovní stínění už při návrhu. Pokud na stínění nezbydou finance, stačí udělat stavební přípravu a předokenní žaluzie nebo rolety namontovat dodatečně. U stavební přípravy myslete nejen na stínění, ale také například na sítě proti hmyzu. Čím lépe naplánujete přípravu pro pozdější montáž, tím větší budete mít výběr z možných elegantních řešení.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist