ryby v jezírku 4

Zahradní jezírko pro ryby

Zahradní jezírko plné okrasných rybek – tak to je sen. Plánujete-li si kvůli nim vybudovat na zahradě jezírko, smiřte se s tím, že čím větší, tím lepší. Vodu nesmíte rybami přeplnit – pamatujete, že koi-kapři nebo jeseteři časem pěkně povyrostou.

Ryby jsou nejen hezké, ale i nečekaně chytré a komunikativní. Rády si připlavou ke svému člověku pro nakrmení, ale někdy i pro pohlazení a poznají ho dokonce již podle odrazu siluety ve vodě.

Foto: pixabay.com

Už při plánování pamatujte, že ryby v jezírku potřebují dostatek prostoru.

Kvůli přezimování musí být hloubka jezírka alespoň na jednom místě kolem 1,5 m, podél břehů je rozumné vysadit rostliny, které budou sloužit jako přirozená kořenová čistička a také zastíní části hladiny. Bez filtrace a provzdušňování se nejspíše neobejdete, zejména pokud chováte větší a citlivější druhy ryb.

A nejdůležitější věc: do nově vybudovaného jezírka ryby nepatří!

Foto: pixabay.comDejte mu čas, aby se v něm nastolila biologická rovnováha mezi bakteriemi a rostlinami a aby se ustálily fyzikálně-chemické parametry vody. Pak teprve bude jezírko vhodné pro rybí osádku.

Není vůbec nutné investovat do japonských ozdobných kaprů, krásní jsou i zlatí jeseni nebo karásci, kteří jsou i mnohem odolnější. Poslední dobou si někteří milovníci ryb pořizují do jezírek jesetery. Jsou fascinující, ale pamatujte, že oproti ostatním rybám chovaným v jezírkách mají mnohem vyšší nároky na kvalitu vody.

Foto: pixabay.comJezírko poslouží jako letní byt i vodním želvám, stačí je ohradit nízkým plůtkem a na břehu nechat volnou plochu, kam přes den svítí slunce. Želvy ocení i větší plochý kámen vyčnívající nad hladinu nebo plovoucí ostrůvek z prken.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist