domy-energy-uvodni1

Jak ušetřit za energie? Řešením může být kvalitní zateplení budovy

Měsíční účty za energie se u málokoho setkávají s nadšením. Výdaje na teplo v zimě a za klimatizaci v létě totiž tvoří v rodinném rozpočtu nemalou částku. Přitom snížit tyto náklady lze velmi jednoduše, například správným zateplením domu. Úspory pak mohou dosáhnout až desetitisíců korun ročně.

V diskusích, ať již v kruhu přátel či na veřejnosti, se často setkáváme s otázkou: jak ušetřit náklady na chod domácnosti? Politici a vědci pak řeší otázku, jak zajistit dostatek zdrojů pro příští generace. Ač spolu zdánlivě oba problémy nesouvisí, mají společné řešení – úspory energií. Těch lze úspěšně dosáhnout zateplením, které zajistí nikoli nezajímavé snížení plateb za energie a navíc je přátelské vůči životnímu prostředí. Říkáte si, že zateplení domu je příliš velká investice, která se nevyplatí? Pak se zkuste zamyslet.

Zateplením dosáhneme výrazných úspor

Až do roku 1980 se stavěly domy s roční potřebou tepla v rozmezí 150 až 300 kWh/m2 vytápěné plochy. Od počátku tohoto století je doporučený standard v rozmezí 50 – 90 kWh. Dá se očekávat, že v roce 2020 bude vyžadována výstavba, která zajistí potřebu tepla jen kolem 20 kWh/m2 vytápěné plochy. Z uvedených údajů je zřejmá tendence ke zpřísňování požadavků, jejímž výsledkem bude mimo jiné i vzrůstající význam otázky energetických nákladů při volbě bydlení. „V tomto desetiletí budeme bezesporu svědky revoluce ve stavebnictví – pokles potřeby energie na topení pro nové budovy bude násobně rychlejší než kdykoliv v minulosti. Hlavní přínosy se přitom projevují v podstatě okamžitě na fakturách za topení,“ uvedl předseda Cechu pro zateplování budov Ing. Milan Machatka.

Tabulka – Snížení roční potřeby tepla na vytápění při zateplení vnějších stěn a komplexním zateplením podle dnes doporučených požadavků:

Druh budovy Dosahované snížení výpočtové roční potřeby tepla na vytápění vztažené
na 1 m2 celkové plochy
Zateplení vnějších stěn Komplexní zateplení
Bytové panelové domy postavené do
počátku 80. let minulého století
32 – 37 % 66 %
Samostatně stojící rodinné domy
postavené v poválečném období do počátku 80. let minulého století
26 – 37 % 70 – 79 %

 

Největší snížení spotřeby tepla představuje pochopitelně komplexní zateplení (tzn. zateplení vnějších stěn, střechy, stropní konstrukce pod půdou a nad sklepy, vstupních zádveří a výměna okenních a dveřních konstrukcí). Avšak již samotné zateplení vnějších stěn představuje podstatný podíl úspor.

Náklady na zateplení se nám vrátí

Investice do snížení energetické náročnosti budovy je výhodná a trvalá a navíc není tak vysoká, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pokud zateplíme obvodovou stěnu, činí cena zateplení přibližně 1 000 korun na m2, přičemž je vždy lepší volit větší tloušťky použité tepelné izolační vrstvy. Zvýšení investice při zvýšení tloušťky zateplení o 1 cm se přitom při využití pěnového polystyrenu (EPS) rovná výši jen do 10 Kč na m2.

Máme velké rezervy

Zateplování domů probíhá v Evropě bez přerušení od počátku sedmdesátých let. U nás má přitom velký potenciál. „Přesto,že majitelé objektů v České republice si význam zateplení již pomalu uvědomují, stále zůstává přes 200 milionů m2 obvodových stěn nezateplených, vysvětlil Ing. Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

Více informací na www.czb.cz.

Kam dál?
Zateplení
Proč se zajímat o spotřebu energie
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist