péče o květiny ve váze

7 tipů péče o květiny ve váze, které musíte znát

Řezané květiny jsou krásným doplňkem každého interiéru. Dodávají mu barvu, vůni a přinášejí radost. Jak to ale zařídit, aby vydržely co nejdéle svěží a neuvadly po pár dnech? Existuje několik triků, které pomohou život řezaných květin ve váze prodloužit. V tomto článku se dozvíte, na co si dát pozor už při výběru květin, co doma ještě před umístěním do vázy udělat, jaká je péče o květiny ve váze v následujících dnech. Zjistíte, jaké specifické potřeby mají některé oblíbené druhy květin jako třeba růže, gerbery nebo tulipány. Přečtěte si naše tipy a užívejte si květin ve váze co nejdéle!

Výběr kvalitních květin je základ

Prvním krokem k dlouhému životu řezaných květin je vybrat si takové, které jsou čerstvé a zdravé. Jak to poznat? Máme pro vás pár tipů, co zkontrolovat a na co se zaměřit:

 • Stav okvětních lístků: okvětní lístky by měly být pevné, pružné a beze skvrn nebo zaschlých okrajů. Vyhněte se květinám, které mají okvětní lístky povadlé, pomačkané nebo nahnědlé.
 • Stav stonků: stonky by měly být pevné, rovné a bez zlomenin nebo trhlin. Květiny, které mají stonky měkké, ohnuté nebo poškozené raději nekupujte.
 • Stav listů: listy by měly být zelené, lesklé a beze skvrn nebo škůdců. Vyhněte se květinám, které mají listy žluté, uschlé nebo napadené hmyzem.
 • Stav poupat: případná poupata by měla být pevně uzavřená nebo jen mírně otevřená. Vyhněte se květinám, které mají poupata plně rozkvetlé nebo dokonce opadávající.
péče o květiny ve váze

Péče o květiny ve váze není nijak složitá, stačí dodržet pár zásad.

7 tipů péče o květiny ve váze

Jakmile si přinesete květiny domů, je třeba je co nejdříve umístit do vody. Ale než to uděláte, je potřeba je trochu upravit a dát si trochu práce, odvděčí se vám tím, že budou dlouho svěží a krásné. Postupujte podle těchto obecných tipů, které platí snad pro všechny řezané květiny:

 1. seřízněte stonky: stonky by měly být seříznuté asi o 2-3 cm od konce, a to šikmo, aby se zvětšila plocha pro nasávání vody. Použijte ostré nůžky nebo nůž.
 2. ořez pod tekoucí vodou: stonky ořezávejte pod tekoucí vodou. Květina tak bude lépe nasávat vodu. Stonky ořezávejte každý den nebo každý druhý den, aby se udržela jejich čerstvost.
 3. odstraňte listy: listy, které by byly ponořené ve vodě, by měly být odstraněny, aby se zabránilo jejich případnému zahnívání a růstu bakterií. Nechte jen několik listů na horní části stonku, aby dodaly květině tvar a podporu.
  kytice ve váze

  Jenom dostatek čerstvé vody někdy nestačí. květinám je občas třeba poskytnout i trochu více…

 4. čistá voda: květiny umístěte do vázy s čistou vodou. Pokud máte tu možnost, tak použijte dešťovou vodu nebo alespoň vodu odstátou. Voda by měla mít pokojovou teplotu. Příliš studená nebo teplá voda by mohla květinám způsobit šok. I když existují výjimky, jak se dozvíte níže, kterým dělá dobře studená, až ledová voda.
 5. přísady do vody: voda, do které budete květiny dávat, by měla být čistá a obsahovat nějakou výživovou přísadu, která květinám prodlouží život. Můžete použít speciální přípravky pro řezané květiny, které se prodávají v květinářstvích, nebo si vyrobit vlastní domácí přísadu. Například můžete přidat do vody trochu cukru, octa, citronové šťávy nebo aspirinu. Tyto látky pomáhají dodávat květinám energii, snižovat kyselost vody a bránit růstu bakterií.
 6. vyberte vhodné místo: květiny by měly být umístěny na místě, kde mají dostatek světla, ale ne přímé slunce, které by je mohlo spálit. Také by měly být chráněny před průvanem, horkým topením nebo klimatizací, které by je mohly vysušit nebo ochladit. Ideální teplota pro květiny je mezi 18 a 22 stupni Celsia.
 7. pravidelná péče: alespoň každý druhý den seřezávejte stonky, každý den měňte vodu a odstraňujte viditelně ovadlé, opadávající, zahnívající nebo jinak poškozené části květin.

Jaké specifické potřeby mají některé oblíbené květiny?

Každý druh květiny má své vlastní specifické potřeby a nároky na péči. Zde jsou některé tipy pro ty nejpopulárnějších řezané květiny, které se kupují do vázy:

 • Růže: růže jsou symbolem lásky, krásy a elegance. Aby vám ve váze vydržely co nejdéle, je třeba je často ořezávat a dopřávat jim dostatek čerstvé vody. Růže milují vodu, takže je třeba udržovat vázu plnou a měnit vodu každý den.
  řezané růže

  Řezané růže nevyžadují prakticky žádnou speciální péči. Bez té základní se ale neobejdete.

  Při ořezávání stonků je třeba odstranit i trny, které by mohly poškodit okvětní lístky. Růže také potřebují hodně světla, ale ne přímé slunce. Pokud chcete, aby se vaše růže rychleji otevřely, můžete je umístit do teplejší místnosti nebo do lehce teplejší vody. Pokud naopak chcete, aby se vaše růže pomaleji otevíraly, můžete je umístit do chladnější místnosti a chladnější vody.

 • Gerbery: gerbery jsou veselé a barevné květiny, které oživí každou místnost. Gerbery jsou poměrně odolné a nevyžadují moc péče. Stačí jim dávat dostatek vody, kterou byste měli měnit každý den a přidávat do ní trochu cukru nebo octa.
  Gerbery také potřebují hodně světla, ale ne přímé slunce, které by je mohlo spálit. Při ořezávání stonků gerber je třeba být obzvláště opatrný, aby se nezranily citlivé cévy, které vedou vodu do květu. Proto je lepší používat ostrý nůž než nůžky a ořezávat pod tekoucí vodou. Gerbery se dobře snášejí s jinými květinami, takže je můžete kombinovat do různých kytic.
 • Jarní květiny: tulipány, narcisy nebo hyacinty jsou symbolem probouzející se přírody a nového začátku. Jarní květiny jsou velmi křehké a potřebují speciální péči, aby vydržely co nejdéle. Jarní květiny byste měli kupovat ideálně ještě plně nerozvinuté.
  Stonky ořezávejte jen o malý kousek, protože jarní květiny mají tendenci růst i po řezu. Také byste měli odstranit všechny listy, které by byly ve vodě, aby se zabránilo jejich hnilobě.
  Jarní květiny potřebují hodně vody, kterou byste měli měnit každý den a přidávat do ní trochu soli nebo aspirinu. Aby si udržely déle svou svěžest, je dobré jim do vázy točit chladnou vodu, nemusíte se bát přidat i pár kostek ledu! Jarní květiny také potřebují chladné místo, kde nebudou vystaveny přímému slunci, teplu nebo průvanu. Nejlépe hodí je naaranžovat do vysokých a úzkých váz, které jim poskytnou oporu a stabilitu.
 • Další řezané květiny: kromě těchto druhů květin, které jsou mezi nejoblíbenějšími, existuje ještě mnoho dalších, které si můžete koupit do vázy a vytvořit si tak krásnou dekoraci. Například můžete zkusit lilie, orchideje, chryzantémy, slunečnice, levandule nebo pivoňky.
  Každá z těchto květin má své vlastní specifické potřeby a nároky na péči, které byste měli zjistit před nákupem. Obecně platí, že byste měli dodržovat základní pravidla pro péči o řezané květiny, které jsme zmínili výše, a také se řídit intuicí a zdravým rozumem. Pokud si nejste jisti, jak o nějakou květinu pečovat, nebojte se zeptat prodavače nebo vyhledat informace na internetu.

TIP NA ZÁVĚR

Aby aranžmá z květin v průhledné váze působilo dokonale, můžete předem do vázy přidat několik čistých kamínků, barevných oblázků nebo skleněných korálků.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist