koberec1

Jaký zvolit koberec do interiéru?

Mnoho lidí i v dnešní době volí jako podlahovou krytinu koberec. Důvody jsou jasné – koberce mají skvělé izolační vlastnosti, jsou příjemné na dotek, zútulní i zateplí interiér a jsou k dostání v nepřeberném množství barev a vzorů. Podle čeho bychom však měli koberec vybírat?

Co očekáváte?

Než se pustíte do výběru, položte si jednu zásadní otázku – co vůbec od podlahy v dané místnosti očekáváte a jak budete pokoj využívat? Výběr podlahové krytiny, respektive koberce se odvíjí od toho, jakou roli bude v interiéru hrát. Má fungovat pouze jako dekorace před pohovkou či postelí? V tom případě byste vybírali kusové koberce. Pokud ale požadujete tlumení hluku a otřesů např. v dětském pokoji, pak je třeba sáhnout po celoplošných typech.

Klíčové vlastnosti

Trh s koberci je opravdu bohatý. Je jich celá řada a liší se v mnoha ohledech. Abyste se zorientovali v nabídce a nešlápli s výběrem vedle, věnujte pozornost následujícím čtyřem základním vlastnostem – materiálu, hustotě a výšce vlasu, barvě a vzoru, technice výroby.

Celkové výhody koberců

  • pohodlná chůze na boso,
  • výborné tepelně-izolační vlastnosti,
  • nehromadí se prach a nevíří se,
  • chrání podlahu před poškrábáním,
  • tlumí pád,
  • lepší akustika v interiéru.

foto: kobercehit.czCeloplošné koberce

Pokud chcete koberec jako hlavní podlahovou krytinu, pak zvolte metrážový koberec. Celoplošné koberce se pokládají buď volně, nebo se lepí na podklad. Jejich výhodou je jednotný a často luxusní vzhled místnosti, minimální nároky na kvalitu podkladu, vysoké užitné vlastnosti, zmírnění kročejového hluku a příjemný pocit při chůzi. Celoplošné koberce jsou stejně jako jiné druhy dostupné v mnoha barvách, vzorech a designech.

Kusový koberec

Jak už bylo výše nastíněno, kusové koberce slouží spíše jako dekorace, doplňují hlavní podlahovou krytinu ze dřeva, laminátu, vinylu či jiného materiálu. Přítomnost kusového koberce dokáže dotvořit atmosféru domova, a zároveň plní užitnou i estetickou funkci. Kusové koberce lze pak častěji měnit. Využití nachází nejen v obývacích pokojích, ale i v ložnicích či dětských pokojích.

Výhody kusových koberců

  • k dostání v mnoha rozměrech
  • široká škála barevných odstínů
  • pohodlná chůze na bosu
  • chrání podlahu před poškrábáním

Koberce do zatěžovaných místností

Do frekventovaných prostor, kde je třeba klást důraz na vysokou odolnost podlahové krytiny, doporučujeme zvolit zátěžové koberce, které jsou pro tyto účely uzpůsobené. Zátěžové koberce často bývají odolné proti opotřebení, dokážou vydržet vysokou zátěž, jsou nenáročné pro údržbu a splňují vysoké nároky na jeho životnost.

Zátěžový koberec nachází uplatnění všude, kde dochází k velkému opotřebení. Nejčastěji to bývají předsíně, pracovny, chodby, dále kanceláře, školy, obchody apod. Díky jeho odolnosti ho lze položit i na terasu, do auta či garáže.

Ať už se rozhodnete pro klasický celoplošný nebo jen doplňkový kusový koberec, vždy se řiďte použitým materiálem, do jaké místnosti ho vybíráte, hustotou a výškou vlasu a v neposlední řadě i barvou, aby vám koberec krásně zapadl do vašeho interiéru.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist