okno

Plastová okna a větrání

Měníte stará okna v místnosti s plynovými spotřebiči? Chcete vyřešit problém s větráním a přitom neplýtvat teplem?

Pokud se chystáte vyměnit okna v bytě nebo domě, kde je plynový spotřebič, chtě nechtě budete nuceni vyřešit větrání (nechcete-li riskovat otravu).

Výjimku tvoří plynové spotřebiče třídy C, se zajištěním přívodu spalného vzduchu. V tomto případě lze při výměně oken postupovat běžným způsobem.

V případě, že používáte spotřebiče typu A a B, je nutné zajistit přívod vzduchu. Množství potřebného vzduchu je potom určeno typem a výkonem spotřebiče a vychází z normy TPG 704 01/1999.

Zásadní problém vzniká v situaci, kdy jsou okna měněna v prostorách s přirozeným větráním okny. Praktické zkušenosti dokazují, že většina dodavatelů oken tento problém vůbec neřeší. Přitom je zcela zřejmé, že splnění požadavků TPG na přívod spalného vzduchu pouze průvzdušností oken a dveří nelze, až na výjimečné případy dosáhnout. To činí zejména v obytných místnostech zdroje potencionálního nebezpečí pro jejich uživatele. Důležitá je i skutečnost, že přívod a odvod vzduchu nesmí být ovlivněn větráním. Z uvedených zkušeností vyplývá nutnost zajisti přívod vzduchu pro provoz plynových spotřebičů jinak než přirozenou průvzdušností oken.

kuchyn26.jpgJak můžete větrání vyřešit?

• Provést výměnu plynového spotřebiče třídy A nebo B za třídu C
• Zajistit přívod vzduchu mimo stavební otvor – průduchy, větrací mřížkou nebo tubusy
• Provést úpravu oken a nastavit požadovanou průvzdušnost což s sebou přináší i příslušné tepelné ztráty těmito okny

Překvapivě účinné řešení

Na českém trhu a nejen na něm se již v současnosti nacházejí speciální profilové systémy umožňující větrání na principu rekuperace (zpětného získávání tepla –„použitý“ vzduch ohřívá vzduch příchozí).

Objem přiváděného vzduchu je možné nastavit přímo na potřeby dané místnosti a tím zajistit výměnu vzduchu při minimalizaci energetických ztrát.
There are 2 comments

Add yours
  1. Irena

    Zrovna nedávno jsem měla pracovníka na revizi kotle. Kotel je teda starší, ale byt jsem koupila, tak neznám historii. Ujistil mě, že odborná firma by tento kotel do těchto prostor (koupelna) nikdy neinstalovala – krátký komín (byt v nejvyšším patře), plastová okna, žádný přívod vzduchu… Předchozí majitelé byli asi kaskadéři.
    Ale marně hledám někoho, kdo mi to vyřeší. Odkaz na nějaké firmy by se hodil… Článek fajn, ale jen kostatuje, co „postižení“ nejspíš vědí.

  2. Líba a Marek

    Paní Ireno, my měli podobný problém… taky nám řekli, že slušná firma by kotel do koupelny nedala. podle mě tohle musíte pořešit osobně s těmi firmami, takhle vám to asi nikdo nevyřeší. žádná možnost větrání v koupelně s kotlem je rozhodně problém, volali jsme na pár firem a tak jsme ho přesunuli do kuchyně a s větráním teď nemáme problém. do té doby jsme prostě více větrali, tady je fajn článek se vším podstatným inoutic.cz/tipy-fakta/jak-spravne-vetrat snad pomůže


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist