vánoční hvězda 5

Péče o vánoční hvězdu

K Vánocům už tradičně patří pokojové květiny vánoční hvězdy, chcete-li poinsettie, nebo také pryšec nádherný. V obchodech naleznete nepřebernou záplavu vánočních hvězd – velké, malé, košaté nebo jen střídmé, o barevných variantách ani nemluvě. Málokdo tomuto lákadlu odolá a vánoční hvězdu si domů pořídí. Aby vánoční hvězda zůstala skutečně dlouho krásná a přispívala k slavnostní vánoční dekoraci našeho domova je důležité vědět, jakou péči vánoční hvězda potřebuje. Poradíme vám, jak se o tyto pokojové vánoční krásky starat.

Koupí to začíná

Už před samotnou koupí vánoční hvězdy je dobré dodržet pár základních pravidel. Protože se jedná o exotické květiny, je jasné, že budou choulostivé na výkyvy teplot. Nekupujte proto květiny, které jsou vystavené venku – nejspíše po přinesení domů dlouho hezké nezůstanou. Pokud venku mrzne, nechejte si vánoční hvězdu pečlivě zabalit do několika vrstev papíru a rozhodně se nikde dlouho nezdržujte. Mráz, nízké teploty, vítr a průvan poinsettiím nesvědčí.

Foto: starsuniteeurope.eu

Výběr velikostí a barev vánočních hvězd je nepřeberný, péče o ně však zůstává stále stejná.

Listy ukáží, v jaké kondici květina je

Na listech vánoční hvězdy okamžitě poznáte, v jaké je rostlina kondici a co jí chybí. Pokud jsou listy nažloutlé, opadávají, jejich okraje hnědnou je to známka toho, že je něco v nepořádku. Už při prvních příznacích je nutné učinit opatření, která zamezí úplnému opadání listů, pýchy vánočních hvězd.

Nažloutlé listy – co dělat?

Žloutnutí listů vánoční hvězdy je známkou přelití. Přílišné přemokření tato květina nemá ráda. To, co jí naopak vyhovuje je velmi mírná zálivka. Pokud tedy začínají listy poinsettie žloutnout, tak omezte zálivku, vylijte přebytečnou vodu z květináče a dopřejte květině chvíli času na vzpamatování se z přelití.

Foto: starsuniteeurope.com

Vánoční hvězdy dokáží vykouzlit překrásné vánoční dekorace a zátiší.

Spodní zelené listy opadávají – co dělat?

Pokud vánoční hvězdě opadávají spodní zelené listy je to známka průvanu. Tyto rostliny nemají průvan v lásce. Je tedy dobré zvážit její přemístění na jiné stanoviště – dále od okna, dveří… prostě někam, kde na květinu nebude moci studený proudící vzduch. Také teplota v místnosti, kde je květina umístěná by neměla klesnout pod 12°C.

Další příčinou opadávání může být nedostatek světla. Poinsettie milují světlo, dopřejte jim ho proto dostatek. Tmavý kout nebude tím pravým místem, kde se této rostlině bude dařit.

Svěšené listy bez života – co dělat?

Pokud se na vánoční hvězdě začnou objevovat svěšené listy, které jsou jakoby bez života, pak je to známka nedostatečné zálivky. Pokud je kořenový bal příliš vyschlý, pak je nutné květinu zalít, ovšem pozor na přelití. Rychlou pomoc zajistí ponoření kořenového balu do odstáté vody, která má pokojovou teplotu. Rostlina si sama nasaje potřebné množství vláhy. Poté nechejte bal lehce okapat a květinu vraťte do květináče. Výkyvy – přílišná zálivka a naopak vyschnutí – vánočním hvězdám neprospívají. Dodržujte proto mírnou, ale pravidelnou zálivku.

Foto: starsuniteeurope.eu

Netradiční aranžmá vykouzlí tu pravou vánoční atmosféru.

Hnědnutí okrajů listů – co dělat?

Skvrny a hnědé okraje listů jsou známkou nedostatečné výživy rostliny. U čerstvě koupených květin byste se s tímto problémem setkat neměli. Nicméně pokud tento problém zpozorujete, pak je vhodné květinu, stejně jako ostatní pokojovky, pravidelně přihnojovat.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist